TİYATRO TOPLUMUN AYNASIDIR

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 12’ncisini düzenlediği Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalinin açılışı gerçekleşti. Kortej yürüyüşü ile başlayan festivale Eskişehirliler büyük ilgi gösterdi. Adalar Mevkiinde açılışı yapılan Festivale bu yıl 10 ülke katılıyor.

Güncel Hit: 140 / Yorum: 0 / 20 Mayıs 2017 17:08
TİYATRO TOPLUMUN AYNASIDIR
-A +A

SANAT ŞEHRİ
Festivalin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Tiyatro toplumun aynasıdır. İster çocuk tiyatrosu olsun, ister yetişkin tiyatrosu olsun. O aynada kendimizi görürüz. Kendi gülünecek halimize güleriz, ağlanacak halimize ağlarız. Onun için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 7 sahneli tiyatro sahneleri tesisiyle, 7 tiyatrosuyla, senfoni orkestrasıyla, galeleriyle tam bir sanat şehri oldu” dedi.

ŞEHİR ESKİŞEHİR’DİR
Büyükerşen, “Her yıl düzenlediğimiz festivalle aslında çocuklarımızın ne kadar tiyatroya meraklı olduğunu daha Türkçesini söylemek gerekirse ne kadar büyüklerinin yaptıklarını çeşitli şekillerde taklit ettiklerini, onlara kendi düşüncelerini gösterdikleri etkinliklerle bize coşku katıyorlar. Eskişehir her ne kadar uluslararası çocuk tiyatrosu festivali şehri olarak Türkiye’de tek şehirse de pek çok konuda da festivalleri var. Anadolu Üniversitesinin film festivalleri yıllardır devam ediyor. Bunun dışında Odunpazarı ve Tepebaşı belediyelerinin festivalleriyle Eskişehir’e büyük bir canlılık, büyük bir sosyal yaşam etkinliği sağlıyorlar. Şehir Eskişehir’dir sloganımız bu” ifadelerini kullandı.Festivale katılan ülkeler ise şöyle: “Japonya, İspanya, İngiltere, Almanya, Portekiz, Fransa, İran, Bulgaristan, Türkiye ve İtalya.” 7 gün boyunca şehir tiyatrolarının tüm sahnelerinde ve açık alanlarda tiyatro oyunları, dans gösterileri, müzik etkinlikleri ve atölyeler ile devam edecek olan festival 26 Mayıs Cuma günü sona erecek. ESRA ÜNLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti