Türkiye, UNESCO genel kuruluna üye

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen UNESCO 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Eğitim: Türk Eğitim Sisteminin Stratejik Yönelimler Paneli’nin açılışına katıldı. Bakan Avcı, Türkiye’nin 2017’de yapılacak olan UNESCO genel kuruluna üye olduğunu söyledi.

Güncel Hit: 161 / Yorum: 0 / 9 Mayıs 2017 21:18
Türkiye, UNESCO genel kuruluna üye
-A +A


Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi’nde düzenlenen panelin açılışına UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Vali Azmi Çelik, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamit Yüzügüllü de katıldı. Türkiye’nin ve eğitim odaklarının önünü açan bu panelin Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş olmasının mutluluk verici olduğunu belirten Bakan Avcı, “Türkiye’nin UNESCO komisyonunun girişimleri sonucunda dünya miras listesindeki Türkiye varlığının sayısı 16’ya çıktı. Geçici listedeki unsur sayımız 70’in üzerine çıktı ve Türkiye dünya miras komitesi üyeliğine, Öcal Bey’in başkanlığı döneminde bu üyeliğe UNESCO tarihinde alınan en çok oy ile seçildi. İnşallah yine UNESCO Yürütme Kurulu üyeliğine de 2017 yılında yapılacak olan UNESCO Genel Kurulunda Türkiye aday. Şimdiden hayırlı olsun inşallah. Hep beraber, sadece komisyon olarak değil, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları olarak da sonbaharda yapılacak olan genel kurula kadar bu konudaki kulis faaliyetlerimizi, tanıtım faaliyetlerimizi son hızla sürdürmemiz gerekiyor. İnşallah Türkiye tıpkı Dünya Miras Komitesi’ne seçilirken olduğu gibi yüksek bir oyla yürütme kurulu üyeliğini gerçekleştirir” dedi.
YÜKSEKÖĞRETİMİN ÖNEMİ BÜYÜK
Rektör Gündoğan da, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında en önemli görevin kuşkusuz eğitim kurumlarına düştüğünü söyleyerek, “Ülkemizin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, UNESCO aracılığıyla tüm dünyada karşılık bulmuştur. 17 hedefi kapsayan bu ajanda da hedef 4 nitelikli eğitim başlığı altında 34 göstergesiyle ve diğer hedeflerle olan ilişkileriyle stratejik temalardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Hedef, alt hedef ve göstergeler, okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm öğretim basamaklarını kapsamaktadır. Eğitime erişim, kaliteli eğitim, yetişkin eğitimi, toplumsal cinsiyet ve kız çocuklarının eğitimi, hassas grupların eğitimi, teknik ve mesleki becerilerin geliştirilerek istihdama katkı sağlanması ve gelişmekte olan ülkelerin yükseköğretim programlarına katkı sunulması yükseköğretim kurumlarının da içinde yer aldığı öncelikli alanlar arasında yer almaktadır” dedi. MELTEM KARAKAŞ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti