Uçaklara yanmaz koltuk kumaşı

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi (SHAUM)’nda uçaklarda yolcuların ve personelin can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla yanmaz uçak koltuğu kumaşı çalışmaları sürdürülüyor.

Güncel Hit: 238 / Yorum: 0 / 1 Şubat 2017 23:41
Uçaklara yanmaz koltuk kumaşı
-A +AGün geçtikçe değerini artıran havacılık sektöründe metalik malzemelerin yerini polimerik malzemeler ve kompozitler alırken, bu malzemelerin kullanımı ise yangın riskini artırıyor. Türkiye’de son yıllarda yerli uçak üretimi çalışmalarına hız verilirken, Anadolu Üniversitesi de ‘yanmaz uçak koltuğu’ çalışmalarına destek veriliyor. 2012 yılında yürürlüğe giren Havacılık Araştırma Merkezi projesi kapsamında Kasım 2014 yılında Kalkınma Bakanlığı onayı ile faaliyetlerine başlayan Metal Dışı Malzemeler Laboratuvar’ı, Türkiye’deki en gelişmiş yanma test laboratuvarlarından biri haline getirildi. Üst teknoloji cihazlarla donatılan laboratuarda, havacılık yanma testleri ile ilgili akreditasyon çalışmaları devam ediyor. Laboratuvar sayesinde yurt dışında yaptırılmak zorunda kalınan pek çok test ülke içinde yapılabilir hale geldi. Ayrıca, yerli firmalarn Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri kapsamında geliştirmeye çalıştıkları ürün ve özelliklerinin de gizliliklerinin korunmasına da katkı sağlanıyor.

TÜRKİYE’DE İLK
Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, bu merkezin Türkiye’de eşi ve benzerinin bulunmadığını söyledi. Gündoğan, “Bu laboratuvar daha çok havacılıkla ilgili malzemelerin test edildiği, özellikle yanma testlerinin yapıldığı çok önemli bir laboratuvar. Türkiye’deki önemli bir eksikliği tamamlayacak. Aslında havacılıkta son yıllarda ciddi bir rekabet var. Bu rekabet içerisinde en önemli unsurlardan bir tanesi hava araçlarında kullanılan malzemelerin niteliği. Bu malzemeler ne kadar hafif olursa havacılıktaki rekabete de o kadar ciddi katkı sunuyor. Hatta yapılan araştırmalar, 1 kilogramlık malzemenin hafifliğinin yıllık 150 poundluk bir getirisinin olduğu yönünde hesaplamalar var. Bu nedenle artık havacılıkta metalik malzemeler yerine bir takım polimer ve kompozit malzemelerin kullanımı son yıllarda yaygınlaştı” dedi. İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti