UMRE YOLCULARI DOLANDIRILDI

Umreye gitmek için bir turizm şirketiyle anlaşan yaklaşık 150 umre yolcusu, firma yetkililerinin paraları aldıktan sonra ortadan kaybolduğunu iddia etti.

Güncel Hit: 284 / Yorum: 0 / 8 Nisan 2017 23:59
UMRE YOLCULARI DOLANDIRILDI
-A +A


İddiaya göre, umreye gitmek isteyen yaklaşık 150 kişi, 26 günlük umre için bir turizm şirketinin yetkisi V.D ile kişi başına 950 ve bin 100 dolar arasında değişen fiyatlarla anlaştı. Anlaşma gereği ücretleri bankaya yatıran vatandaşlara, 16 Mart’ta uçakla umreye hareket edileceği taahhüt edildi. Ancak firma yetkilisi vizelerde sorun çıktığı için 19 Mart’ta gidileceğini ardından da başka bir sorun çıktığını iddia ederek, 22 Mart’ta hareket edileceğini bildirdi. Belirtilen tarihte de umreye gidemeyen vatandaşlara yetkililer yine bir sorun çıktığını ve 30 Mart’ta kesin gidileceği yönünde taahhütte bulundu. Mağdur edildiklerini ve şirket tarafından dolandırıldıklarını öne süren vatandaşlar, paralarının alındığını ve pasaportlarını da firmanın İstanbul’da anlaştığı bir firmadan aldıklarını bildirdi. Reşadiye Camii karşısında bulunan umre için anlaştıkları firmanın önünde toplanan yaklaşık 20 kişi burada açıklamada bulundu.

“Emekli paramızı ayırmıştık”
Mağdurlardan İsmail Akkaya, firmanın umreye götürmek için kendilerine şu ana kadar 4 farklı zaman verdiğini söyledi. 28 Mart akşamı V.D.’ye ulaşamdıklarını belirten Akkaya, “Firmanın burada, Konya’da, İnegöl’de, Afyon’da şubeleri varmış, oralarda da mağdurları var. Konyalı umrecilere ait 4 tane pasaport bende İstanbul’da şirketten alıp geldim. 4 tanesi yanlışlıkla buraya gelmiş. Adamlar beni aradı kargo ile göndereceğim. Biz mağdur olduk, başkaları mağdur olmasın. Taşeron şirketleri TÜRSAB olsun, Diyanet olsun denetleme yetkisi yok mu? Bunun A belgesi, B belgesi varmış, öğrendik ama biz yandıktan sonra öğrendik. Biz her levhası hac ve umre yazan, götüren firmaya vardığımız zaman, hiçbir belge sormadan direkt alıyoruz. Bizim niyetimiz iyi niyet, hac yolunda, kutsal topraklar yolunda zaten gitmek için emekli paramızı ayırtmış, biriktirmişiz, getirdik burada bu adam alıp gitti” dedi. Yetkilerden yardım beklediklerini belirten mağdurlardan Nurettin Çelik, “Şu anda muhatap olacak firma yetkililerinden kimse yok. Yerleri kapalı, telefonlarına ulaşılamıyor. Cumhuriyet Savcılığına gittik, suç duyurunda bulunduk” dedi.

“Dualarla havaalanına gittik”
Alınca köyünden Mehmet Ali Kesikbaş, “Bana sabah 08:00’de havaalanında olacağımıza dair saat verildi. Dualarla 30-40 araba havaalanına gittik. Havaalanında güvenlik görevlileri 'Böyle bir şey yok' dediler. Epey bekledik. Ondan sonra oğullarım buraya geldi. Yazıhanenin kilitli olduğunu görünce o zaman aldatıldığımızı anladık. Hepimiz zenginlikten değil, Allah’ın evine diye bu paraları verdik. İlk defa kutsal topraklara hanımla beraber gidecektik ama dolandırıldık” şeklinde konuştu. İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti