VEDAYA SERT MÜDAHALE

Güncel Hit: 650 / Yorum: 0 / 15 Şubat 2017 23:59
VEDAYA SERT MÜDAHALE
-A +A


Son çıkarılan KHK ile Anadolu Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler, fakülteleri gezerek öğrenci ve meslektaşlarıyla vedalaşmak istedi. Özel Güvenlikler, akademisyenlere ve öğrencilere müdahale ederek kampüste yürüyüşlerine engel olmak istedi.
Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi önünde toplanan akademisyenler yanlarındaki öğrenciler ile birlikte fakülteleri gezerek öğrenci ve meslektaşlarıyla vedalaşmak istedi. Hukuk Fakültesinde çalışan ve KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden Yard. Doç. Dr. Kasım Akbaş odasında yaptığı açıklamada, “Akademisyen olmanın bilim insanı olmanın gerekleri ne ise onu yaptım. Yapmaya çalıştığım şey akademisyenlikti. Bunun dışında bir şey yapmadım. Biz attığımız basit bir imzadan dolayı atılmadık; biz yıllardır bu ülkedeki insan hakları ihlallerine karşı tepkimizi dile getirdiğimiz için, bunları derslerimizde anlattığımız için atıldık. Bakın özel güvenlikler arkamızda geziyor. Bu arkadaşların 11 ay sigortası yatıyor sonra çıkışları yapılıp tekrar giriş yapılıyor. Sırf kıdem tazminatı hakları olmasın diye. Biz onlar içinde, bu üniversitedeki taşeron işçilerin, arkadaşlarımızın kadro güvencesi için de mücadele ettik. Bunun için atıldık. Dediğim gibi biz bu süreci göğüsleriz. Bu kısa bir veda olacak. Bizler geri döneceğiz” dedi.
AKADEMİSYENLERİ TARTAKLADILAR
Hukuk Fakültesinden çıktıktan sonra diğer fakültelere gitmek isteyen akademisyenler ve öğrenciler, özel güvenliğin engeline takıldı. Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan’ın akademisyenlerin kampüs içinde yürüyüş şeklinde fakültelere gitmesine izin vermediğini söyleyen özel güvenlikler ile akademisyenler arasında arbede yaşandı. Öğrencilerle birlikte özel güvenlik barikatını aşan akademisyenler, kol kola girerek yürüyüşe geçti. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleri ve TOMA’nın geldiği kampüste, akademisyenleri ve öğrencileri tartaklayan özel güvenlik birimleri, tekrar barikat kurdu.
ÖĞRENCİLERİMİZ ZARAR GÖRMESİN
Öğrencilerin zarar görmesini istemediklerini söyleyen akademisyenler, “Bizler öğrencilerimizle, meslektaşlarımızla vedalaşacağız. Son kez odalarımıza gireceğiz. Buna engel olamazsınız” dediler. Yaşanan arbedenin ardından öğrenciler fakültelerine giderek hocalarını fakültelerinde beklemeye başladılar.
KOL KOLA ŞARKI SÖYLEDİLER
Özel güvenlik ve emniyet görevlileri ile konuşulduktan sonra akademisyenler kol kola girerek, dayanışma örneği göstermek için fakültelerine şarkı söyleyerek ilerledi. Özellikle edebiyat fakültesi ve iletişim fakültesinde akademisyenleri bekleyen öğrenciler, ‘#Onurumuzsunuz’ yazılarını taşıdı. Fakültenin penceresine ‘Biat yok. Boykot var’ pankartı asan öğrencilere de aynı şekilde özel güvenlikler müdahale etti ve asılan pankartı indirdi.
HAYIR DEDİĞİMİZ İÇİN ATILDIK
Akademisyenler sırayla turizm fakültesi, eczacılık fakültesi, edebiyat fakültesi ve eğitim fakültesini gezdi. Eczacılık fakültesi önünde kısa bir açıklama yapan akademisyen Duygu Abbasoğlu, “Ben hayır dediğim için atıldım. Hayır demeyi bilin. Ve onurunuzla yaşamayı da asla unutmayın” dedi. Son olarak akademisyenler, hatıra fotoğrafı çekerek, dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini söyledi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti