YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN

16 Nisan’da yapılan referandumda Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz oyları geçerli saymasıyla ilgili Baro Başkanı Rıza Öztekin açıklama yaptı. Yapılanın yasalara aykırı olduğunu belirten Öztekin YSK’nın acilen bu yanlıştan dönmesi gerektiğini söyledi.

Güncel Hit: 227 / Yorum: 0 / 18 Nisan 2017 20:55
YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN
-A +A


Geçtiğimiz Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halkoylamasında Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın saat 16.00’da mühürsüz oyların geçerli sayılacağı yönünde bir açıklama yaptı. Açıklamayı internet sitesinde yayınlayan ve daha sonra kaldıran YSK’yı Rıza Öztekin sert bir dille eleştirdi. Yapılanın yasalara aykırı olduğunu vurgulayan Öztekin anayasadaki seçim kanunu hatırlatarak mührü olmayan zarf ve pusulaların geçersiz olduğunu söyledi.
YSK DELİL TOPLAMAYI ENGELLEDİ
YSK’nın aldığı kararla anayasal görevini ihlal ettiğini ve kanunlara aykırı davrandığını söyleyen Öztekin “YSK’nın karar numarası da bulunmayan bu duyurusundan bir kaç saat  önce yayınladığı 559 sayılı kararının ilk sayfası son paragrafında mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçersiz olduğunu belirtmişti. Maalesef YSK'nın  bu  hukuksuz  açıklaması üzerine mühürsüz oy pusulası ve  zarflarla ilgili sandık kurullarınca tespit yapılıp tutanak da tutulmamıştır. YSK hukuksuzluğun kanıtlanmasına imkan verecek delillerin toplanmasını da engellemiştir. Milyonlarca bu nitelikte oy pusulası ve zarf olduğu belirtilmektedir. Sonucu direk etkileyen  bu durumla ilgili YSK  hukuksuz uygulamadan vazgeçmeli ve yasa neyi emrediyorsa gereğini yapmalıdır” diye konuştu.
‘TERCİH’ DIŞINDA MÜHÜR GEÇERSİZ
YSK’nın seçimin başlamasından bitimine kadar düzen ve dürüstlük içinde bütün işlemleri yapma, yaptırma, seçimden sonra ise bütün yolsuzlukları ve şikâyetleri inceleme yetkisine sahip olduğunu hatırlatan Öztekin ‘Tercih’ yerine ‘Evet’ mührü basılmasına da tepki gösterdi. Başkan Öztekin “YSK'nın Şubat ayında yayınladığı 135/1 sayılı genelgede açıkça ‘Tercih’ mühründen başka bir mühürle basılmış olan oy pusulaların geçersiz olduğu belirtilmektedir.YSK bu genelgesini de yok saymıştır. Tercihlerden birinin ‘Evet’ olduğu gözetildiğinde seçmenlerde oluşacak algı nedeniyle YSK'nın bu kararı da çok tartışılacaktır” dedi.
 ANLAŞILMAZ BİR SORUN
Eskişehir’de gündeme gelen, okullara oy kullanacak kişi sayısından daha az tercih pusulasının getirilmesini Öztekin ‘Anlaşılması mümkün olmayan bir sorun’ diye değerlendirdi. Öztekin, “İlimizde de  bu sorun yaşanmış ve İlçe Seçim Kurullarına telefon edilerek eksiklik giderilmeye çalışılmıştır.Oysa seçim başlamadan her sandıkta  o sandıktaki seçmen sayısı kadar oy pusulası ve zarf olmak ve bunlar mühürlenmek zorundadır” diye belirtti.
 YSK KARARINDAN DÖNMELİ
Öztekin açıklamasını şöyle sürdürdü: “YSK'nın bu hukuksuz karar ve duyuruları referandumun sonucunu etkileyeceğinden siyasi partiler ve yurttaşlar yasal sürelerde itirazlarını yapmalıdır. YSK açık ve emredici hükümlere rağmen  kararından dönmezse  serbest seçim hakkının, hukuk devleti ilkesinin, hukuki güvenlik ve hukuki belirginlik ilkesinin, kanunilik ilkesinin ve etkili başvuru hakkının ihlali sebebiyle  Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunulmalıdır.” HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti