ZORAKİ YARDIM TEPKİ TOPLUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Bir Sen ve İHH ile birlikte yürüttüğü ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ adı altında okullarda sınıflara bırakılan kumbaralara, Eğitim Sen ve CHP Milletvekili Gaye Usluer’den tepki geldi.

Güncel Hit: 1015 / Yorum: 0 / 5 Nisan 2017 23:59
ZORAKİ YARDIM TEPKİ TOPLUYOR
-A +A

Dün gazetemizde ‘Zoraki Yardım!’ başlığıyla gündeme getirdiğimiz MEB’in Eğitim Bir Sen ve İHH ile birlikte yürüttüğü ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ kampanyasına tepkiler gecikmedi. Her sınıftan yılda 1200 TL yardım toplanması ayrıca bunun öğretmen ve öğrencilere zorunlu kılınması, velileri ve öğrencileri de zor durumda bırakıyor.
 
PROJE DURDURULMALI
Bağış yapamayacak durumda olan öğrencilerin yaşayacağı kırılmalara dikkat çeken Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “Bağış yapamayacak durumda olan öğrencilerin yaşayacağı kırılmalar projeye izin veren MEB yetkilileri tarafından göz önünde bulundurulmuş mudur? Ayrıca her ay devam edecek şekilde süreklilik arz eden bu kampanyada her sınıf için asgari olarak 100 TL toplamda da 1200 TL meblağ öğrenci velileri üzerinde sürekli şekilde baskıya dönüşmeyecek midir? Diğer yandan idareler tarafından sınıflarında İHH kumbaraları ile para toplamaya zorlanan öğretmenler de zor durumda bırakılmaktadır. Bu projeye katılmak istemeyen öğretmen arkadaşlar mobbinge maruz kalacaktır. Bu proje durdurulmalıdır. Ezilenlere dost eli uzatmanın erdemi tartışma götürmez. Ancak bu el, hali hazırdaki biçimiyle uzanmamalıdır” dedi.
KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Hiç kimsenin öğrencilerden ya da velilerden zorla para talep edemeyeceğini belirten CHP’li Gaye Usluer, “Bu tür ‘Yardım’ adı altında, güya gönüllülük esasına dayalı sömürü haberlerini alıyoruz. İlk bakışta bu tür sosyal sorumluk projelerinin ne kadar anlamlı olduğu düşünülebilir fakat bunu organize eden kurumu iyi bilmek gerek. Biz İHH'yı Suriye'ye giden tırlarından biliyoruz. O tırlarla Suriye topraklarına neler gönderildi neler taşındı bilinmiyor. O zaman da vatandaşın duyguları sömürüldü. Burada işin bir de eğitim boyutu var. Hiç kimse öğrencilerden ya da velilerden zorla para talep edemez. Nereye gittiği belli olmayan bir para ve ‘gönüllülük’ adı altında alınan sözde bağış! Konuyla ilgili gerekli mercilere şikâyetlerimizi yapacağız. Konunun takipçisi olacağımızı belirtiyorum. Velilerimizin içi rahat olsun ve kimseye istemedikleri bir parayı vermek zorunda olmadıklarını bilsinler” dedi. MELTEM KARAKAŞ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti