228 milyon lira dağıtıldı

Kategori: Güncel - Tarih: 15 Eylül 2017 16:32
228 milyon lira dağıtıldı

Kazım Taşkent Şeker Fabrikası'nda 85'inci Dönem pancar alım kampanyasının açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Vali Özdemir Çakacak, “Geçtiğimiz yıl kampanya döneminde şeker fabrikası, Eskişehir çiftçisine 228 milyon lira pancar alımı ödemesi yapmış” dedi.

Etkinliğe Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ünal ve Fabrika Müdürü Ekrem Meydanlı katıldı. Uşak’ta görev yaptığını ve bu sektöre yabancı bir isim olmadığını belirten Vali Çakacak, Eskişehir ekonomisi ile ilgili şunları kaydetti: “Eskişehir, dünyayla rekabet edebilecek bir sanayiye sahiptir. Geçtiğimiz yıl kampanya döneminde şeker fabrikası, Eskişehir çiftçisine 228 milyon lira pancar alımı ödemesi yapmış. Onları kattığımızda çok daha fazla. Şeker fabrikamızın, Eskişehirimize olan ekonomik hareketliliği son derece önemlidir."

Çiftçilere ve fabrika çalışanlarına yoğun gayretlerinden dolayı teşekkür eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan ise fabrikaya eskisiden daha fazla sahip çıkacaklarının sözünü verdi. Düzenlenen programda konuşan Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı, şeker pancarı sektörünün bölge ekonomisine yönelik önemine vurgu yaparak, “8 adet bölge şefliğimiz ile 151 köyde 954 bin ton pancar taahhüdü almış bulunmaktayız. 155 bin dekarlık bir pancar ekimi gerçekleşmiştir. Toplam pancar ürününün yüzde 22’sine tekabül eden yaklaşık 42 milyon lirayı avans olarak çiftçilerimize ödedik. Geçmiş yıllarda olduğu gibi, çiftçilerimiz kuyrukta, sırada uzun süre beklemeden verilen günde hatta verilen saatte bu pancarlarımızı biz teslim etmiş olacağız” şeklinde konuştu. İHA

http://www.sonhaber.com.tr/haberprint/228-milyon-lira-dagitildi-68290.html