ESKİŞEHİRLİLERE GÜVENİYORUM

Kategori: Güncel - Tarih: 29 Mart 2019 18:34
ESKİŞEHİRLİLERE GÜVENİYORUM

Pazar günü gerçekleşecek olan 31 Mart Yerel Seçimleri hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Ben Eskişehirlilere son derece güveniyorum. Bu seçimlerde de ne yapacaklarını Eskişehirliler fevkalade iyi bilmektedirler” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ES TV’de yayınlanan Eskişehir’in Nabzı programının konuğu oldu. Yayında ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş, Anadolu Gazetesi köşe yazarı Arif Anbar’ın sorularını yanıtlayan Büyükerşen, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
KANUN TANIMIYORLAR
Yerel seçime kısa bir süre kala seçim çalışmalarını değerlendiren Büyükerşen, “Muazzam bir afiş yarışması gidiyor. Kanun ve nizam tanımayan bir AKP teşkilatının akla hayale gelmeyen yerlerde reklam savaşları veriyorlar. Tabii kanuna, mevzuata aykırı olduğu için bizim partinin hukukçuları ilçe seçim kurulu ve il kurullarına şikayet ediyor ama ne yazık ki bunların bir kısmı alınıyor o da gösteriyor ki yargı da bu konuda büyük bir baskı altında. İnanılmaz şeyler oluyor. İlçe seçim kurulları bazen kararlarını veriyorlar indirin diyorlar, indirilmiyor. Ya da bir binayı boydan aşağıya resim ile giydiriyorlar, ilçe seçim kurulu kalkacak diye karar veriyor. Kaldırıp çatıda topluyorlar. Kararı uygulamış oluyorlar ama ertesi gün tekrar aşağıya doğru bırakıyorlar. Lazerlerle bacaların üstüne isimler vurduruyorlar. Hoş şeyler değil bunlar. Eğer bir ülkede seçimlerin arifesinde seçim mevzuatına aykırı olarak kanun hukuk ve nizam dinlenmezse orada daima vatandaşların aklında soru çengeli kalır” ifadelerini kullandı.
YANILTIYORLAR
Büyükerşen, “Bakanlar geliyor. Cumhurbaşkanı da geldi. Açıklamaları esnasında bazı doğru olmayan şeyler söylediler. Cumhurbaşkanı Şehir Hastanesi’nin yakın zamanda tamamlanacağını ifade etti. Yanlış mı bilgi veriliyor sizce?” sorusunu şu şekilde yanıtladı: “Bu benim 5’inci seçimim. Her seçim arifesinde propaganda süresinde ya Cumhurbaşkanı ya başbakan veya bakanlar gelirler. Mitingden önce vakitleri varsa parti teşkilatı ve ileri gelenleri ile görüşürler. İşte o karşılama sırasında kendi partilerinden olan milletvekilleri ve parti teşkilatları kendi beceriksizliklerine kılıf bulmak için kendilerine mitingde ne söylenecek veya kapalı salon toplantısında ne söylemeleri gerektiğini onlara gerçek dışı bilgiler olarak aktarırlar. Son gelen bakanlarda da, Sayın Cumhurbaşkanı’nda da gördük. Cumhurbaşkanı bundan evvelki gelişlerinde bir tanesinde Eskişehir’e doğalgazı biz getirdik demişti. Halbuki doğalgaz Eskişehir’e geldiğinde daha AKP kurulmamıştı. Başbakana, Cumhurbaşkanı’na, bakanlarına yanlış bilgi veriyorlar. Tabii Eskişehirliler olayları bildiği için onların söylediklerinin gerçek dışı olduğunu görünce herhalde kafalarında birer soru çengeli takılıp kalıyordur. Ne yazık ki devlet büyüklerine, kendilerine yardım için gelen insanlara yanlış bilgi verdirerek kamuoyu karşısında onlara karşı gülünmesine neden oluyorlar. Liderlerini yanıltıyorlar”
YÜKÜ BİZE ATTILAR
“Kırsal kalkınma projeleriniz ile öne çıkıyorsunuz ancak ‘Eskişehir’in işi bitti mi, hoca neden oraya gidiyor?’ tarzında bir eleştiri de alıyorsunuz. Niye kırsaldasınız?” sorusuna yanıt veren Büyükerşen şunları söyledi: “İl özel idaresine bağlamışlardı iktidara gelince kırsal kesimin kalkınmasını. İl özel idaresi vasıtasıyla yapacaklardı. Ama 2014 seçimlerine giderken baktılar gördüler ki köyden oy alamayacaklar. O zaman kendilerinin akıllı olanları veya bunlara akıl verenler her kimlerse dediler ki köy derdinden kurtulabilirsiniz. Nasıl kurtulacağınızın kolayı var. Gelin siz köylülere seçim arifesinde bir değişiklik yapın. İl özel idaresini kapatın, il özel idaresinin bütün fonksiyonlarını ve görevlerini kırsal kesim için büyükşehir belediyelerine devredin. Nasıl devredilecek? Köylüye dersiniz ki köylü vatandaşlarımız siz artık köylü değilsiniz, şehirlisiniz. Sizi mahalle yapıyoruz. Dolayışla büyükşehir belediyelerin üstüne atarız köyün sorunlarını ve köylü derdinden kurtuluruz gibi bir mantıkla işte bütün şehir kanunu çıkardılar. Bu devirle birlikte benim görevlerimin hududu çok genişledi. 90 bin civarındaki nüfusu kapsayan 14 ilçe ve 540 köy mahalle bana bağlı. Bütün alt yapı üst yapı hizmetlerini ben sağlayacağım kanuna göre. İnşallah bu dönem göreve gelirsek son defa olarak hiç olmazsa birkaç köyümüzde model oluşturabilir. Bütün bu sorunları çözen modeller nasıl gerçekleştirilebilir. Benden sonra geleceklere ve Türkiye’ye örnek teşkil var. Nasıl ki Eskişehir’i bir turizm şehri haline getirdik nasıl ki çağdaş batı Avrupa şehirlerine benzetiyorlar ve örnek alınıyorsa pek çok şehir tarafından bu kırsal kalkınma konusunda da bir örnek yaratabilirim diyorum. O yüzden şikayet değil aksine yeniden aday olmamdaki en önemli etkenlerden bir tanesi budur” diye yanıt verdi.
ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ
Bir çiftçi destekleme projesi olan ÇİDEM ile ilgili bilgi veren Büyükerşen, “Bir proje alalım, o büyük projenin içini detaylandırırız ve ÇİDEM merkezi diye bir merkez kuralım dedik. Bu halen üzerinde çalıştığımız bir merkez. Çiftçiye hububatla uğraşanlara yerli tohumlar. Park bahçelerde de tohum üretme merkezi, laboratuvarları kurmaya başladık. Yerli tohumları bulacağız. Göz göre göre bizim yerli tohumlarımızı yabancı ülkeler alıp genleriyle oynadılar kısır hale getirdiler. Onlar için ayrı ilaç parası gübreler ödemek lazım. Kaldı ki onu ödemeye razı bile olsa köylü, ki olamıyor çünkü kazanmıyor. Mazot fiyatları ne kadar yüksek artık. Çiftçinin her türlü maliyeti arttığı için ekmiyor. Ekilmeyen boş kalan tarlanın değeri düşer. Bazı yerlerde o tarlalar ucuza kapatılmaya başladı. Nereye gidiyor bilmem” diye konuştu.
TRAMVAY MÜJDESİ
Uzatılan tramvay hattına yeni dönemde devam edileceğinin altını çizen Büyükerşen, Sultandere’ye tramvay müjdesi vererek şunları söyledi: “Biliyorsunuz hastaneye götürürken aynı zamanda EMKO ve diğer küçük sanayi sitesinden geçirdik ve Sultandere’ye doğru götürdük. Sultandere’nin tam ortasına kadar götürdük ama ödenek yetmediği için dolandıramadık, inşallah Allah kısmet ederse bundan sonraki dönemlerde Sultandere’nin her yerinden dolanıp gidecek bir makas ağızı bıraktık.”
ESKİŞEHİLİLER GÜLÜYOR
Büyükerşen, rakiplerinin “Biz yaptık, Hoca PR’ını yaptı” söylemlerinin üzerine şunları söyledi: “Kutlarım onları ne mucizevi değnek varmış ellerinde. El insaf. İnsan yalan söyler ama azcık kabul edilebilir bir şey olur. Keşke yapsalardı. Ne kadar sevinirdim. Ben yenilerini yapardım eğer öyle olduysa. Tabi bütün Eskişehirliler bunları duyuyor gülüyorlar. Yutturmaca, aldatmacayla gerçekleri örtemezsiniz.”
ALDATMACA
Büyükerşen, “AK Partililerin termik santralin yapılmaması konusunda samimi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu “Düşünmüyorum. Mahkemeler devam ediyor hala, o mahkemeler sonuçlanınca durum ortaya çıkacak. Yoksa seçim arifesinde biz termik santralden vazgeçiyoruz diye bir beyanın geçerliliği söz konusu olamaz. Hükümetçe bize tebligatın yapılması lazım. Biz vazgeçtik demesi lazım. Şu an öyle bir şey yok. Bunun bir küçük zaman ayarlamasıyla seçim arifesinde küçük bir aldatmaca ya da şaka olduğunu düşünüyorum” şeklinde yanıtladı.
BENİ ÇOK İYİ TANIRLAR
Konuşmasını Eskişehirlilere mesaj vererek bitiren Büyükerşen, “Beni benden daha iyi tanıyan Eskişehirlilerdir. Ben Eskişehirlilere son derece güveniyorum. Siyasete atıldığım günden beri, ondan öncede tabi rektörlüğüm ve akademi başkanlığım dönemlerinde de, benim neleri yapıp neleri yapamayacağımı gayet iyi bilirler. Bu seçimlerde de ne yapacaklarını Eskişehirliler fevkalade iyi bilmektedirler. Son zamanlarda kırsal kesimin de öyle bildiğine inanıyorum. Başta Eskişehir olmak üzere memleketimiz için hayırlı bir seçim geçirmemizi diliyorum. İnşallah bu seçimlerin sonucu Türkiye’deki belki bir genel seçime doğru gidişin başlangıcı olabilir yeniden ve çok daha önemlisi o genel seçimden sonra yeni bir referandum doğar da Türkiye’de Cumhuriyetin kurulduğundan bugüne kadar 2023’te yüzüncü yılını kutlayacağımız demokratik parlamenter hukuk sisteminin yeniden geçerli hale gelecek bir referandumun yapılmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. HM
 

http://www.sonhaber.com.tr/haberprint/eskisehirlilere-guveniyorum-103338.html