İhtiyacımız bilgi üretmek

Kategori: Güncel - Tarih: 5 Mayıs 2019 20:00
İhtiyacımız bilgi üretmek

Cumhurbaşkanlığının ‘100 Günlük İcraat’ programında da yer alan Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi’nde yer almak isteyen öğrenciler, Eskişehir Şehit Anıl Gül Spor Salonu’nda uygulamalı sınava girdi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "Ben baktığım zaman müthiş heyecanlandım. Yaptıkları tasarımla maliyeti nasıl gözettikleri, teknik yeterliliği, estetiği heyecan verici” dedi.


Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla, Trabzon ve Eskişehir'de eş zamanlı olarak gerçekleşen sınavda 5 bin 400 genç hünerlerini sergiledi. Kurallar gereği uygulamalı sınava 4, 5, 8, 9’uncu ve lise hazırlık sınıfı öğrencileri katıldı. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gerçekleşecek olan eğitimlere Eskişehir’den başarılı olan 457 öğrenci katılabilecek. Sınavda başarılı olan öğrencilerle birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji takımlarının da katılacağı 3 sene sürecek olan eğitim faaliyetlerine başlanacak.
ESTETİK HEYECAN VERİCİ
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, gençlerin tasarımlarının kendisini heyecanlandırdığını belirtti. Öğrenciler açısından bu sınavın önemli bir deneyim olduğunu dile getiren Mandal, “Bugün Eskişehir’de gerçekleştirdiğimiz Deneyap Teknoloji Atölyesi’ndeyiz. Uygulama aşaması bitti. 2 saatlik sürede öğrencilerimiz bir araç geliştirdiler. Bu araçta tasarım boyutunda teknik yeterlilik, maliyet ve estetik açıdan araçlarını sergiye sunuyorlar. Yaptıkları tasarımla maliyeti nasıl gözettikleri, teknik yeterliliği, estetiği heyecan verici” diye konuştu. 
GENÇLER BİZİM GELECEĞİMİZ
Türkiye’nin en önemli ihtiyacının bilgi üretmek ve teknoloji alanında kaliteyi artırmak olduğunu ifade eden Mandal, gençlere yönelik projelerin de önemine dikkat çekti. TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Bu niye önemli? Bizim en önemli geleceğimiz gençlerimiz. Türkiye’nin şuan bölgesel ve küresel lider ülke olma pozisyonunda, ülkemizin 2023 yılı hedeflerinde en önemli ihtiyacı bilgi üretmek. Bu bilgiyi de ancak nitelikli insanla üretebiliriz ve buradaki öğrenciler, gençlerimiz bizim geleceğimiz. Şuanda Türkiye’nin yüzde 20’lerde olan savunma sanayiindeki yerlilik oranı yüzde 68’lere çıkmışsa bunda Türk insanının, araştırmacısının, mühendisinin katkısı var” dedi.  İHA
 

http://www.sonhaber.com.tr/haberprint/ihtiyacimiz-bilgi-uretmek-104143.html