Zenginlere müjde halka acı reçete

Kategori: Güncel - Tarih: 13 Nisan 2019 13:34
Zenginlere müjde halka acı reçete

KESK Şubeler Platformu adına açıklamalarda bulunan Faik Alkan, reform programında yer alan kıdem tazminatı, zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ve vergilerle ilgili konulara değinerek “Yapısal dönüşüm adımları, paketinin tercümesi zenginlere müjde, emekçilere ve halka acı reçete. Yat kalk vergi öde” dedi.

KESK Şubeler Platformu, Ekonomi Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan reform programına tepki gösterdi. Platform adına açıklamalarda bulunan Faik Alkan, “Daha önce reform, dönüşüm, devrim gibi kulağa hoş gelen kavramlarla yaldızlanan her paket gibi bugün açıklanan pakette de işverenlere vergi indirimi ve teşvik müjdesi, ücretli kesimlere ve halka ise kıdem tazminatının fona aktarılması, zorunlu Bireysel Emeklilik Sözleşmesinin (BES) yeniden düzenlenmesi, vergi yükünün arttırılmasını içeren acı bir reçete çıkmıştır. Yapısal dönüşüm adımları, paketinin tercümesi zenginlere müjde, emekçilere ve halka acı reçete. Yat kalk vergi öde” dedi.
İŞVERENİN PAKETİ
Paketin kendilerine göre tercümesini yapan Alkan, “Paket, IMF’siz IMF programının bir parçasıdır. İşverenlerin, patronların paketidir. Zenginlere vergi indirimidir. Milyonlarca işçinin kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırma paketidir. Zorunlu BES’i yaygınlaştırma paketidir. Yani memura ek vergidir. Vergiyi halka yıkma paketidir. Kısaca yatıp kalkıp vergi ödeyeceğiz. İşçilerin, halkın işveren örgütlerinin hazırladığı paketlere değil, artan hayat pahalılığı ve işsizliği ortadan kaldırmayı, garanti altına alınan onurlu çalışma hakkını hayata geçirmeyi temel alan, emek-insan-toplum odaklı bir dönüşüm programına ihtiyacı vardır” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 

http://www.sonhaber.com.tr/haberprint/zenginlere-mujde-halka-aci-recete-103616.html