HALK YOK SAYILDI!

Okunma: 310
Videoyu Aç HALK YOK SAYILDI!
A
a

İl Toprak Koruma Kurulu Yönetmeliğinde, tarım arazilerinin tarım dışı kullanmasına yönelik yapılan değişikliğe tepki gösteren Rıza Öztekin, halkın yok sayıldığını söyledi.


Tarım arazilerinin tarımı dışı kullanılması için İl Toprak Korumu Kurulu Üyelerinin 2/3 çoğunluğu gerekiyordu. Tarım Bakanlığı Alpu’nun verimle tarım arazisine termik santral kurabilmek için bu yönetmeliği değiştirdi. Artık kararlar oy çokluğuyla alınacak. Baro Başkanı Rıza Öztekin bu değişikliği ‘sipariş’ olarak nitelendirdi.

Söz konusu yönetmeliğin değişmesiyle tarım arazilerinin tarım dışı alanlarda kullanılabileceğini hatırlatan Öztekin, “Yapılan bu değişiklik sipariştir. Bu yönetmelik değişikliği Eskişehir’i, Eskişehir halkını yok saymıştır. Çünkü geçerli bir kurur kararı vardır. Reddedilmiştir hukuken. Neden 2/3 çoğunluk? Çünkü tarım arazileri çok kıymetli. 2/3 çoğunluk o yüzden getirilmiş. Yediye dört çıkmadığı için bu karar ilerde başlarına dert açacağı için yönetmeliği değiştirdiler. Bu karar çok önemli. Artık ÇED raporunun çok fazla geçerliliği olmayacaktır” dedi.

TOPRAĞI YOK
ETME KURULU

Söz konusu kararla artık Türkiye’deki hiçbir tarım arazisinin güvencesinin kalmadığına dikkat çeken Öztekin, “Bu değişiklik geçmişe etkili olmayacak. 6’ya 4 çıkmış olan oy oranını, şu an dava açtığımız yönetmelik geçerli hale getirmeyecek. Yani tarım dışı kullanıma izin vermiş olmayacak. İl Toprak Koruma Kurulu’nun tekrar toplanması gerekir. Yeni bir karar alması gerekir. 6 kabul oyu garanti görüldüğünden tekrar 6 kabul 4 ret oyu çıksa da kömürlü termik santralin yapılacağı birinci sınıf tarım arazisinin tarım dışı kullanımına maalesef izin verilmiş olacak. Bu sadece Eskişehir için değil Türkiye’de hiçbir birinci sınıf tarım arazisinin artık güvencesi yok. Adı Toprak Koruma Kurulu, toprağı yok etme kurulu değil” diye konuştu.

YAŞANACAK YER KALMAYACAK
Vatandaşların İl Toprak Koruma Kurulu üyelerine mektup yazmasını öneren Öztekin, “Kuruldakilerin adresleri bellidir. Mektup yazın. ‘Eyy Kurul Üyesi biz bu şehirde yaşıyoruz. Biz Eskişehir’de yaşayacağız. Siz bürokratsınız bir süre sonra buradan gideceksiniz. Ne olur Eskişehir’e kıymayın. Çevre katliamına izin vermeyin’  deyin. Bu bir çevre felaketidir. Bu santral kurulursa çevre katliamı olacaktır. Yaşanacak yer kalmayacaktır. Havası temiz 6 ilden birisi Eskişehir. Mektup yazmak herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Bir kamu görevlisinden yurttaşlarımızın talebi. Eskişehir halkı bunu yapmalıdır. Eskişehir halkı duyarlıdır. Bizler mektup yazmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI
Baro olarak yönetmelik değişikliği ile ilgili yürütmeyi durdurma davası açtıklarını ifade eden Öztekin, “Kurul üyelerine sesleniyorum. Bir kez daha düşünün. Siyasi baskı altında olabilirisiniz. Ama iyi düşünün. Eskişehir her şeyden daha önemli. Bakın Porsuk Havzası bitecek. Böyle bir şeye nasıl onay verilir. Vicdanlarını dinlesinler. Sağ duyu ve hukuktan yana olsunlar. Yürütmeyi durdurma davası açtık. Açılan davaların bununla sınırlı olmayacağını duyururuz” dedi. Eskişehir’de çevreden önce hukukun katledildiğini de söyleyen Öztekin, yönetmelik değişikliği ile önce hukuk ardından da çevre katliamı yaşanacağını sözlerine ekledi. MELTEM KARAKAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi