İlk beton yol İnönü’ye

Videoyu Aç İlk beton yol İnönü’ye
A
a

Büyükşehir Belediyesi tarafından İnönü’deki yollarda ‘Beton Yol’ uygulaması gerçekleştirildi. Uygulamanın Eskişehir’de bir ilk olduğunu belirten Başkan Büyükerşen, dışa bağımlılığın azaltılacağını söyledi.

 Büyükşehir Belediyesi, İnönü İlçesinde gerçekleştirdiği beton yol çalışması ile kent genelinde bir ilke daha imza attı. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde denenen ve başarılı sonuçlar alınan ‘Beton Yol’ uygulaması, İnönü’de gerçekleştirilen çalışmalar ile başladı. Geçtiğimiz günlerde Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da uygulama hakkında teorik olarak bilgilendirilen Yol İşleri Ekipleri, hafta sonu ise uygulamalı olarak beton yol denemesi gerçekleştirdi. Uygulamada yerli çimento, agrega ve su karışımından oluşan malzeme, finişer ile serildi ve silindirlerle sıkıştırıldı.
EKONOMİK YÜK
Beton yol yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Büyükerşen “Yurt dışından büyük paralar ile aldığımız asfalt malzemesi ekonomik açıdan büyük bir yük. Ayrıca bu konuda dışa bağımlı olmak bizleri son derece üzüyor. Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, beton yol ile ilgili bir deneme yapalım teklifi ile gelince biz de hemen kabul ettik. Petrol yönünden sıkıntısı olmayan Amerika’da bile, otobanlar beton yol şeklinde yapılırken, neden biz yapamıyoruz diye düşünürdüm. Amerikalıların beton yolu tercih etmesinin sebebi hem uzun ömürlü hem de ekonomik olmasıdır. Yol Hizmetlerindeki ekiplerimizin hafta sonu gerçekleştirdiği çalışmaları gelip yerinde görmek istedik. Gördüğüm kadarıyla çok konforlu ve kaliteli bir yol ortaya çıkmış. Bu bizim için çok sevindirici bir sonuç. Niyetimiz kırsal yollar başta olmak üzere kent genelinde bu tür beton yolları tercih etmek. Hem iş gücünden kazandıracak, hem uzun ömürlü olacak hem de dışa bağımlılığı azaltarak daha ekonomik bu uygulamanın kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
TEŞEKKÜR ETTİ
Başkan Büyükerşen bu konuda kendilerine destek olan Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Ceo’su İsmail Bulut ile birlik yetkililerine teşekkür etti. HM
 
1000
icon
Polat 26 Aralık 2018 08:08

Eskişehir merkezde de beton yol var bu ilk değil. hamanyolu da beton yol oldu.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi