İPEK BÖCEKÇİLİĞİ CANLANIYOR

Videoyu Aç İPEK BÖCEKÇİLİĞİ  CANLANIYOR
A
a

Geçmiş yıllarda Sakarya Vadisi kırsal kesiminde yaşayan vatandaşların en önemli geçim kaynaklarından biri olan ipek böcekçiliği, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile yeniden can buldu.

2017 yılında 70 bin, 2018 yılında ise 90 bin dut fidanını üreticiyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi’nin projesi sonrası üreticiler kendi dut bahçelerini tekrar açmaya başladı. 2018 yılında Eskişehir merkez ve ilçelerinde üreticiler tarafından oluşturulan “Kapama Dut Bahçelerinin” sayısı 20’yi geçti. Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artması ve ipek böcekçiliğinin Eskişehir’de yeniden önemli bir gelir kaynağı olması bekleniyor.
160 BİN FİDAN
Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projesi ile verdikleri destek sonrası üreticilerin kendi dut bahçelerini açmaya başladığını belirten Başkan Büyükerşen “Şehrimizin önemli ancak kaybolmak üzere olan değerlerinden biri ipek böcekçiliğinin, zor günlerden geçen üreticimize ek gelir sağlayacağına inanarak 2 yılda 160 bin dut fidanını üreticimize dağıttık. Bugün ise Sivrihisar, Sarıcakaya, Mihalıççık ve Tepebaşı’nda üreticilerimizin kendi dut bahçelerini oluşturduğunu ve projemizin karşılık bulduğunu büyük bir mutlulukla görüyoruz. Çandır, Biçer, Mayıslar, Mollaoğlu Mahallelerimizde üreticimiz kendi bahçelerinde bu işi gelir kapısı haline getirmeye başladı. İki yıl içerisinde bizlerde onlara hem dut fidanı desteği sağlayarak, hem de ziraat mühendislerimiz aracılığıyla ücretsiz danışmanlık vererek üretimi arttırmalarına yardımcı oluyoruz. Bu yıl üreticilerimizin oluşturdukları bahçe sayısı 20’yi buldu. İnanıyorum ki bu bahçelerimizin sayısı her geçen yıl artacak ve Eskişehir bu alanda da Türkiye’de örnek üreten bir kent olacaktır” diye konuştu.
ÜRETİCİLERDEN TEŞEKKÜR
İpek Böcekçiliği Projesi için kent merkezinden Sivrihisar’a geri döndüğünü belirten genç üreticilerden Çağrı Orhan “Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e kırsalda gerçekleştirdiği projeler için ne kadar teşekkür etsek azdır. Kent merkezinde çalışan biri olarak bu proje için köyüme geri döndüm. Unutulmaya yüz tutmuş bu gibi projeler kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızı tekrar ayağa kaldıracaktır” dedi. Çandır Mahallesinden Okan Sagun ise “Yaklaşık 5 yıldır, koza üretmek ve kendime kısa sürede ekstra gelir sağmak amacıyla bu işi araştırıyordum. Arazi satın aldım, etrafını çitle çevirdim, sondaj yaptım, ancak dut fidanı bulamadım. Bulduğum fidanlar ya çok pahalı ya da istediğim kalitede değildi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin üreticiye fidan desteği sağladığını duyunca dünyalar benim oldu. Geçen yıl fidan sırasına yazıldım, bu yıl fidanlarım Büyükşehir Belediyesi çalışanları tarafından teslim edildi” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi