İŞİMİZDEN EDİYOR

Videoyu Aç İŞİMİZDEN EDİYOR
A
a

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında konuşan Vali Özdemir Çakacak, sadece uyuşturucu değil dijital bağımlılıkla da mücadele ettiklerini belirterek, “Dijital bağımlılık gençleri, çocukları derslerinden, büyükleri işlerinden ediyor” dedi.

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Valilik Yunus Emre Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Garnizon Komutanlığı adına Hava Tuğgeneral Gürhan Ergürhan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İlçe Kaymakamları, İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge ve diğer kurul üyeleri katıldı.
HIZLA YAYILIYOR
Uyuşturucuyla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Vali Çakacak, her çeşit bağımlılıkla mücadelenin devletimizin öncelikli olarak odaklandığı konuların başında geldiğini belirterek, “Bağımlılık dediğimizde, sadece uyuşturucu bağımlılığını kastetmiyoruz, insan ve toplum sağlığını, insan ve toplum huzurunu etkileyen her tür bağımlılığı kastediyoruz. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte genç-yaşlı demeden bütün dünyayı etkileyen dijital bir bağımlılık ortaya çıktı ve maalesef hızla da yayılıyor. Öyle bir bağımlılık ki gençleri, çocukları derslerinden, büyükleri işlerinden ediyor. Aile bireylerini ev içinde ortak hareket etmekten bile alı koyuyor. Bağımlılıkla mücadele toplumun sadece bir kısmı ile değil, tüm kesimlerinin içerisinde bulunması gereken bir konudur” dedi.
6 AYDA 11 BAŞVURU
Uyuşturucu bağımlılığının ise ayrı bir boyutu olduğunu ifade eden Vali Çakacak; “Uyuşturucu ticareti terörün en büyük finans kaynaklarından biri. Ülkemizin terör örgütlerine karşı verdiği çok boyutlu, kararlı, başarılı mücadelesi aynı zamanda terör örgütlerinin, insanların üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmek ve onun finans kaynağını kesmek açısından son derece önemlidir. Tabii ki bu mücadele çok yönlü bir çalışma gerektiriyor. Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar ve aileler olarak çok ciddi bir çalışma içerisinde olmamız gereken bir durum. İlimiz ölçeğinde baktığımızda uyuşturucuyla ve diğer bağımlılık yapan maddelerle mücadelede etkin bir şekilde çalışmalar devam etmekte. Özellikle uyuşturucuyla mücadelede, uyuşturucu arzının kesilmesi ona ulaşımın engellenmesi en önemli konuların başında geliyor. Bu noktada güvenlik birimlerimiz özellikle sokak satıcılarına karşı büyük başarılar elde ediyorlar. Diğer taraftan sağlıkla ve eğitimle ilgili yürütülen çalışmalar var. Vatandaşlarımıza her türlü konuda yardımcı olmak adına çalışmalar yapan Açık Kapı Birimi’ne, vatandaşlarımızın, bağımlılıkla ilgili rahatlıkla ulaşabildiklerini belirten Vali Çakacak;  “İlk altı ayda, Açık Kapı Birimimize uyuşturucu ve bağımlılıkla ilgili 11 başvuru olmuştur. Bu birimizdeki arkadaşlarımız, vatandaşlarımız adına tüm takiplerini yapmaktadırlar ve yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca önceki toplantılarda alınan karar gereği, suç odağı yüksek olan metruk binaların yıkımı ile ilgili mücadele devam etmekte olup yapılan çalışmalar aynı hassasiyetle sürdürülmektedir” diye konuştu.
ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Konuşmaların ardından, Halk Sağlığı, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM), Büyükşehir Belediyesi birimleri tarafından, yapılan çalışmalar hakkında sunum yapıldı. Ayrıca uyuşturucu maddelerin kullanımı ve dağıtımının önlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği yönünde görüş birliğine varıldı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi