İşte Esentepe’nin büyük başarısı!

Okunma: 491
Videoyu Aç İşte Esentepe’nin büyük başarısı!
A
a

Esentepespor, bir senede iki şampiyonluk yaşadı. 1. Amatör Küme’ye yükselen Esentepe ardından Süper Amatör’e çıktı. Başkan Enver Sırma ve takımın genel kaptanı Adnan Uysal, başarının kilit noktasını anlattı.

Önce kalıcılık sonra BAL
1 sene içinde önce 1. Amatör Küme’ye yükselen Esentepespor, ardından ise Süper Amatör’e çıktı. Başkanı Enver Sırma, futbolculara ellerinden geldiğince yardımcı olduklarını ve bunun da meyvelerini topladıklarını belirtti. Sırma, “Esentepespor olarak öncelikle 2. Amatör Küme’den 1. Amatör’e çıktık. Ardından ise Süper Amatör’e yükseldik. Bir yılda iki şampiyonluk yaşadık. Sezon boyunca futbolcularımıza elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık ve 2 şampiyonlukla meyvesini de aldık. Üst sıraları herkes ister. Bölgesel Amatör Lig’i (BAL) herkes ister, biz öncelikle Süper Amatör Lig’de kalıcı olmak istiyoruz. Daha sonra ise tabii ki BAL ligine yükselmek istiyoruz” dedi.
 
“İyi futbolcular yetiştirmek için”
Başkan Sırma, “Bizim kuruluş amacımız tabi iyi futbolcular yetiştirmek ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp iyi birer birey haline getirmek” dedi ve sözlerine “Mesela 3 sene uğraştığımız U-19 takımımız şampiyon oldu. O çocukları biz parklardan, köşe başlarından topladık. 3 sene emek verdim ve o çocuklarımızla namağlup şampiyon olduk. Sigara içen alkol kullanan çocuklar şimdi mahallede örnek alınan bireylere dönüştüler. Sporcu kimliği kazandılar. İşte en büyük mutluluk bu. Bu çocuklarımıza bu iyi alışkanlıklarımızı kazandırdık” şeklinde devam etti.
 
“Kalıcı olacağız”
Yeni sezon hazırlıklarına başladıklarını belirten şampiyon başkan, “Tabii bu durum belli bir maliyet gerektiriyor. Hazar Teknik, Üstün Tesisat, Sefa Yapı, Yüksel Yapı gibi sponsorlarımız sayesinde Süper Lig’de kalıcı olacağımıza inanıyorum. Sezon bitti, şampiyon olduk ve birçok oyuncumuzu kiralık olarak farklı takımlara gönderdik. Yeni sezon hazırlıkları olarak onları tekrar kendi bünyemize toplamaya çalışacağız. Daha sonra eksik olan yerlere gerekli takviyeleri yapacağız. Önümüzdeki sezon bakalım Süper Amatör’de ne gibi işler yapacağız, nasıl kümede kalabiliriz bunları düşünüyoruz. İnşallah kalıcı olacağız” vurgusunu yaptı.
 
“Önerileriyle transferler yapacağız”
2018-19 sezonunda aynı hocalarla yollarına devam etmek istediklerini söyleyen Enver Sırma, “Önümüzdeki sezon Evrensel ve Erkan hocalarımızla devam etmek istiyoruz. Onların gösterdikleri doğrultuda, önerecekleri isimlerle transferler yapacağız. 25-30 sporcu ile sezonu açmayı düşünüyoruz. Daha sonra ise içlerinden eleye eleye en iyi 18 kişi ile yolumuza devam edeceğiz. Devre arasında ise eksiklerimiz varsa yine nokta transferler yapabiliriz. 18 kişiyi geçmeden ama 2018-19 sezonunu başarıyla tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
“Mahalleye de büyük hava kattı”
Bir yılda alınan bu 2 şampiyonluğun mahalleye de büyük bir hava kattığını Belirten Başkan Sırma, “Mahalleli takımımızla yakından ilgileniyor” diyen Sırma, “Maçlarımızı takip ediyorlar. Gelemedikleri maçları arayıp soruyor, öğreniyorlar. Takımda neler yaşanıyor, transferler ne durumda bunları soruyorlar bize. Esentepe’de gündem bu yani futbol. Kadromuzun yarısı zaten Esentepeli çocuklarımızdan oluşuyor. Biz sezon başında dışarıda, başka kulüplerde oynayan çocukları çektik kulübümüze. Bonservis bedellerini yatırıp takımımıza aldık. Çoğu gencimiz geldi takımımıza. Altyapımızın ise tamamı Esentepeli” ifadelerini kullandı.
 
“Gidişat iyi değildi”
Şampiyonluğun kilit noktasının antrenör değişikliği olduğuna değinen Esentepespor genel kaptanı Adnan Uysal ise şöyle konuştu; “Bu bizim 5. sezonumuz. 2013’te kurulduk. Kurulduğumuz sene hemen şampiyon olduk. Bu sene ise ilk kez Süper Amatör’e çıktık. Çok mutluyuz tabii. Şampiyonluğun kilit noktası ise devre arasında yaptığımız hoca değişikliği. Takımın başında ben vardım, Adnan Uysal. Takımımızın gidişatı iyi değildi çok sıkıntılı dönemler yaşadık.”
 
“Takım yükselişe geçti”
“Ben burada başarılı olamayacağımı düşündüm” diyen Adnan Uysal, “Evrensel Heper hoca ve Erkan Akdoğan hocayı takımın başına getirdik. Sağ olsun bizi kırmadılar. Önceki sezon onlarla beraber zaten bir şampiyonluk yaşamıştık gönül bağımız vardı. Bu hocalarımız Anadolu Üniversitesi BESYO’da öğretim görevlisi. Bu hocalarımızla birlikte ve sponsorlarımızın desteği ile takım hemen yükselişe geçti ve ardından ise başarı geldi” ifadelerini kullandı.
 
“Tesis büyük artılar kattı”
Genel kaptan Adnan Uysal, Tepebaşı Belediyesi’nin yapmış olduğu tesisle birlikte Esentepespor’un adeta futbolcu fabrikasına dönüştüğünü belirterek şöyle konuştu; “Mahallemize bir de tesis yapıldı. Sağ olsun Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç Bey başkanımızı kırmadı, orada bizim antrenman yaptığımız bir toprak sahamız vardı. Ahmet Başkanımız oraya bir saha yaptı. İşletmesini ve kullanımını da bize verdi. Tüm çalışmalarımızı burada yapıyoruz. Bize büyük artılar kattı bu tesis. Yakınımızda 2 tane de okul var bu sayede adeta futbolcu fabrikası oldu tesis.”
 
“Futbol çocuklara ulaşmak için araç”
Deneyimli kaptan Adnan Uysal, amatör liglerin yanı sıra camiler arası turnuvalar da düzenlediklerini ifade etti. “Bu sene 16 camiinin katıldığı camiler arası turnuvamız olacak” diyen Uysal sözlerini şöyle sürdürdü; “Geçen sene 8 caminin katılımıyla yapmıştık. Bu sene sayıyı 2’ye katladık. İmam arkadaşlarımız da bize bu konuda destek oluyorlar. Bize dua ediyorlar. Geçenlerde sordum hocamıza ‘Neden dua ediyorsunuz hocam?’ dedim. Dediler ki ‘Çocuklar derslere gelmiyordu, sizin sayenizde, turnuva yapmanız sayesinde camimiz dolup taşıyor, Kuran kursumuz doluyor. Bizce spor, futbol çocuklara ulaşmak için bir araçtır” dedi.
 
Yaz okulu ücretsiz olacak
Yaz okulu hakkında bilgi veren Uysal sözlerini “Geçtiğimiz 2 sene yaptık bu sene de yaz okulumuz olacak. Her sene değişik yaş gruplarında 100 civarı çocuğumuza futbol öğretiyoruz. Bu senede 100-120 çocuğumuzla birlikte yaz okulu çalışmalarımız olacak. Belediyemizin de desteği ile olacak tabii bu yaz okulumuz. Belediyemiz sağ olsun bize forma, şort gibi malzeme desteği de sağlıyor. Bu sayede yeni futbolcular yetiştireceğiz. Tamamen ücretsiz bir yaz okulumuz olacak” şeklinde noktaladı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi