KANSERLİ KIZA UMUT OLDULAR

Okunma: 230
Videoyu Aç KANSERLİ KIZA UMUT OLDULAR
A
a

A Plastik Anemi teşhisi konulan bir öğretmenin kızı için 2 Haziran 2017 tarihinde Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Eskişehir Kızılay Şubesi yetkililerince gönüllülerden ‘Türkök Kök Hücre’ için kan alımı yapılmış ve uygun donör bulunması için başlatılan kampanyada çoğu eğitimci ve öğrenci olmak üzere 530 kişi kan bağışında bulunmuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı eşleştirmeler sonucunda ‘Türkök Kök Hücre’ kampanyasına katılarak kan bağışında bulunan bir öğretmenin kanı uyum sağladı ve kan kanseri kız için umut oldu.
9 Ocak 2018 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde öğretmenden test amacıyla yeniden kan örneği alındı. Uygun şartların oluşması halinde önümüzdeki süreçte Anemi teşhisi konulan kızın yeniden hayata tutunabilmesi için çalışmaların başlaması bekleniyor.
Kök hücrenin eşleşmesinden ve bir çocuğumuzun sağlığına kavuşabilmesi için umut kapısının açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, “2017-2018 eğitim öğretim yılında 3’ncüsü düzenlenen Bir Damla Kan, Bir Can Kan Bağışı Kampanyası çerçevesinde toplanan kanlar ile binlerce vatandaşımızın sağlığına kavuşabilmesi için aracı oluyoruz.  Kan bağışının yanında kök hücre konusu da çok önemlidir. Dünya’nın her yerinde kök hücreye ihtiyacı olan hasta sayısı oldukça fazladır. Buna karşılık bu hastalar için gerekli olan sağlıklı kök hücrelerin, hastaların dokusu ile uyuşma olasılığı çok düşüktür. Tüm bunlar düşünüldüğünde bu olasılığı arttırmanın tek yolu, milyonlarca bağışçının doku analizini içeren kemik iliği bankalarındaki verilerinin çok olmasıdır. Bizler de eğitimciler olarak elimizden gelen desteği fazlasıyla vermek için çalışıyoruz” dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi