Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

KATLİAM İSTİFASI!

Okunma: 368
Videoyu Aç  KATLİAM İSTİFASI!
A
a

ESOGÜ’de dört eğitim görevlisinin ölümüyle sonuçlanan katliam sonrasında tepkilerin odağındaki isim olan Rektör Hasan Gönen dün istifa etti.

5 Nisan Perşembe günü Araştırma Görevlisi Volkan Bayar tarafından dört eğitim emekçisi katledilmişti. Olayın ardından sessizliğini koruyan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Hasan Gönen’in istifa edip etmeyeceği merak konusu olmuştu. Rektör Gönen, düzenlediği basın toplantısında, “Devletimizin bekası, soruşturmanın selameti ve üniversitem başta olmak üzere devlet kurumlarımızın yıpratılmaması adına görevimden istifa ediyorum” dedi. Yaşanan hadiseden sonra derin bir üzüntü içinde olduğunu vurgulayan Gönen, basında yapılan birçok açıklamanın gerçeği yansıtmadığını söyledi. Volkan Bayar’ın ihbarlarına dayanılarak bazı kişiler hakkında soruşturma açıldığı ve işlem yapıldığı iddiasının gerçek dışı olduğuna dikkat çeken Gönen, “Cinayetleri işleyen katil Volkan Bayar da dahil üniversitemize o dönemde verilen tüm ihbar belgeleri dikkatlice incelenmiş ve devletimizin ilgili kurumlarından gelen bilgiler ile birlikte değerlendirme yapılmıştır. Sadece bir dilekçe ile işlem yapıldığı iddiası üniversitemizi olduğu kadar FETÖ/PDY ile mücadelede görev alan devletimizin tüm kurumlarını da töhmet altında bırakan bir tutumdur. Kullanılan bütün deliller devletimizin ilgili kurumları tarafından üniversitemize verilen delillerdir. Üniversitede yürütülen soruşturmalarda katil Volkan Bayar’ın ihbarlarına göre soruşturma açılmadığının en büyük kanıtı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na ve OHAL Komisyonuna gönderilen soruşturma dosyalarıdır” diye konuştu.
 
DİLEKÇE SUNMADILAR
Rektörlüğe verilen dilekçelerin işleme konulmadığı iddiaları hakkında da konuşan Gönen, “Dilekçelerinin işleme konulmadığını iddia eden kişiler hiçbir zaman can güvenliği ve tehdit unsurlarından dolayı mağdur olduklarını belirten bir dilekçe sunmamışlardır. Sunulan dilekçeler katil Volkan Bayar’ın kendileri hakkında ihbarcı olup olmadığı, bilgi-belge istemi, katil Volkan Bayar’ın FETÖ ile ilgili işlem yapılmasını talep eden dilekçelerdir. Bu dilekçelerin tümü kurumumuzca işleme alınmış olup, hepsi için muhatap kişilere cevap verilerek işlemleri yapılmıştır. Halen devam eden işlemler de bulunmaktadır. Katil Volkan Bayar’ın iftira niteliğinde ihbarlarda bulunduğuna yönelik ilk başvuru dilekçesi 27.12.2017 tarihinde Rektörlüğümüze verilmiş olup, katil Volkan Bayar hakkında derhal disiplin soruşturması açılmıştır” ifadelerini kullandı.
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
Ahmet Aypay, Yalçın Bay, Mesut Küçükkalay ve Selahattin Turan’ın asılsız ve intikam duyguları ile hareket ederek açıklama yaptığını bu sebeple de kendileri hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirten Gönen, “Basın kanallarında katil Volkan Bayar’ın ruh sağlığının bozukluğu hakkında açıklamalar yapmalarına karşın, veri tabanlarında Volkan Bayar, Saadet Aylin Bayar, Selahattin Turan, Ahmet Aypay’ın 2016 Kasım ayına kadar farklı zamanlarda, birlikte gerçekleştirdikleri kitap, bölüm yazarlığı, araştırma, sempozyum katılımı, danışmanlık gibi bir çok ortak çalışmalar ve işbirlikleri mevcuttur” şeklinde konuştu. Gönen; “Üniversitemizden KHK’lar ile ilişiği kesilen Selahattin TURAN’ın elim olaydan sonra tekrar gündeme getirdiği Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile kapatılan Fatih Üniversitesi arasındaki protokol konusu ve tüm diğer iddialar YÖK denetleme kurulu ve yargı makamlarınca incelenerek kurumumuz lehine kapatılmıştır. Bu protokolü benin önüme getiren zamanın Eğitim Bilimleri Dekanı ve Rektör Yardımcım Prof. Dr. Mehmet Şişman Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahattin Acat ve Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Selahattin Turan’dır. Ben 8 Eylül 2011’de göreve geldim. 2011 Kasım’da böyle bir protokol önüm gelmiştir. Ve ben iyi niyete binaen imzalamışımdır. Ama hazırlayıp getirenler bir an önce isimlerini bahsettiğim zevattır” dedi.  Böylesi elim bir olayın tekrar yaşanmamasını dileyen Hasan Gönen yaptığı açıklamanın sonunda soruşturmanın selameti ve üniversitenin yıpratılmaması adına 2011 yılında geldiği görevinden istifa ettiğini açıkladı. Gönen, basın mensuplarının sorularını yanıtlamadı. MELTEM KARAKAŞ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi
Ahmet Ataç
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel