AKP İLÇE BAŞKAN ADAYLARI ŞEKİLLENİYOR


Bu makale 2013-11-15 17:33:46 eklenmiş ve 5761 kez görüntülenmiştir.
Ayhan Aydıner

2009 Yerel seçimlerinde Eskişehir’in kent merkezi dışındaki 12 ilçenin 8’ini AKP kazanmıştı. Sivrihisar’da DP adayı Fikret Arslan, İnönü’de CHP adayı İsmail Karaköse, Sarıcakaya’da MHP Adayı Ali Kahya, Mihalıççık’ta MHP Adayı Ümit Güven  AKP’ye karşı seçimi kazanmışlardı. 2009’da seçilen AKP ilçe Belediye Başkan adayları şöyle sıralandı; “Rafet Demirtaş (Alpu), Özkan Alp (Beylikova), Metin Özen (Çifteler), Mehmet Remzi Arayıt (Günyüzü), Mustafa Pekak (Han), Ayşe Güney (Mahmudiye), Mürteza Karabaş (Mihalgazi), Adnan Yalçın Şen (Seyitgazi)” İlçe belediye başkanlıklarının Yüzde 75’i elinde bulunduran AKP’de belediye başkan aday adayı sayısının çok fazla olması dikkati çekiyor. Yaşanan bu durum ilçelerde oturan AKP’lilerin kendi belediye başkanlarının 5 yıllık icraatlarından memnun olmadığı tezini de ortaya çıkarıyor.

BEYLİKOVA’DA  KESİN ADAY ALP
Beylikova’da mevcut Belediye Başkanı Özkan Alp tekrar aday adayı.  O’nun karşısına sadece Ersin Kaya  aday adayı  olarak çıktı. Mevcut başkanların içinde en rahatı olan Özkan Alp’in, 30 Mart 2014’de AKP Beylikova Belediye Başkan adayı olması kesin gözüyle bakılıyor.

ÇELİKER BİR ADIM ÖNDE
Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen’de AKP’li. Ancak Çifteler’de belediye başkan aday adaylığı için tam 11 başvuru oldu. Rekor sayıda başvuru nedeniyle  durumu en zor alan başkan Metin Özen oldu.   29 Mart 2009 seçimlerinde AKP Çifteler adayı aslında Mevlüt Ergün Arıel’di. Son anda başkan adaylığından çekilmişti. O’nun yerine Metin Özen aday yapılmıştı. O gün çekilen Arıel bu seçimde başkan aday adayı. Çifteler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Vedat Çeliker’de iddialı bir başkan aday adayı.  Kooperatifler Birliği Başkanı da olan Çeliker, Çifteler’e Meslek Yüksekokulu açılmasında da öncü oldu. Sağlık-Sen eski Şube Başkanı Murat Altıntaş’da güçlü bir isim. Adaylığı kesinleşmeden memuriyetten istifa etmesi onun ne kadar iddialı olduğunu gözler önüne serdi. Çifteler’n diğer başkan aday adayları şöyle sıralanıyor; “Ali İhsan Söker, Bilal Ergürbüz, Fatma Yılmaz, Ferhat Önal, Hüseyin Dinç, İsmail oğan, Mustafa Taşkın.” Çifteler Belediye Başkan adayının Çeliker, Özen ve Arıel’den birisinin olması bekleniliyor. Ancak Çeliker bir adım önde gidiyor.

MİHALGAZİ’DE ŞEN VEYA CEBECİ
Mihalgazi’de 9 başkan aday adayı var. Mevcut Başkan Mürteza Karabaş,  1999-2009  yılları arası Mihalgazi Belediye Başkanı olan Mehmet Emin Şen,  Mihalgazi İl Genel Meclisi üyeleri Ali Cebeci ve İbrahim Metin Ağıl, Mihalgazi İlçe Başkanı Günday Yavuz seçimin iddialı  aday adayları.  Diğer aday adayları, Mehmet Emin Güven, Orhan Ünal, Mehmet Kavak, Yusuf Sakarya ve Sedat Hümmet oldu. Bu seçimde AKP’nin mevcut başkan Karabaş’ı aday göstermeyeceği öne sürülüyor. Mehmet Emin Şen, Ali Cebeci ve Günday Yavuz favori başkan aday adayları olarak öne çıkıyor.

ALPU’DA YİNE DEMİRTAŞ
Alpu’da  6 belediye başkan aday adayı var.  Mevcut Başkan  Rafet Demirtaş, Osmaniye Belediye Başkanı Ali Öztürk,  Hayırsever İşadamı Kamil Emin Var, Halil Yavuz, İrfan Karademir, Havva Şişman aday adayı oldular. Alpu’da Rafet Demirtaş’ın adaylığı kesin gözüküyor.


MİHALIÇÇIK’TA ÖZTÜRK  DAHA AĞIR BASIYOR
Mihalıççık’ta 7 başkan aday adayı var. AKP Odunpazarı eski İlçe Başkanı  Coşkun Yaşar Şengün,  Mihalıççık eski İlçe Başkanı Vedat Mutlu Kızılkaya, AKP eski Milletvekili Nedim Öztürk’ün amcasının oğlu Kemal Ertuğrul Öztürk, Sendikacı  İsmail Uysal, Lisan Yılgör, Murat Karaca, Nurettin Kaba başkan aday adayı oldular. Başkan adaylığında en büyük favori Kemal Ertuğrul Öztürk. Onu bir tek Vedat Mutlu Kızılkaya zorlayabilir. Diğer aday adaylarının şansları çok az.

SİVRİHİSAR’DA TURAN VEYA ÇİNİ
Sivrihisar’da başkan aday adayı sayısı  6 oldu.  İl Genel Meclisi Üyesi  Rahime Turan ile Çini Lokantasının sahibi Mehmet Çini’den birisi başkan adayı olur. Diğer aday adayları ise şöyle sıralanıyor; “Abdülkadir Kılıç, Ahmet Emre, Hüseyin İlhan, Vedat Oygur.”

SEYİTGAZİ’DE KALIN ŞANSLI
Seyitgazi’de deve dişi gibi başkan aday adayları  var. Seyitgazi Belediye Başkanı  Adnan Yalçın Şen, Bakan Nabi Avcı’nın danışmanı Etem Kalın ‘ın kardeşı Hasan Kalın, Kırka Belediye Başkanı Selahattin Çörez  başkan adayı olmak için yarışıyor. Emir Saraç’ta başkan aday adayı oldu. Hasan Kalın’ın başkan adayı olma şansı diğerlerine göre fazla. Selahattin Çörez O’nu zorlayabilir.

GÜNYÜZÜ’NDE  ARAYIT
Günyüzü’nda  mevcut başkan adayı Mehmet Remzi Arayıt’ın tekrar aday yapılması bekleniliyor. O’nu bir tek İl Genel Meclis Üyesi Menderes Durgut zorlayabilir. Diğer aday adayları Üstün Ünlü ve  Vural Dumanoğlu’nun şansları yok.

MAHMUDİYE’DE SOYSAL İLE ARSLAN ÇEKİŞİYOR
Mahmudiye’de dört aday adayı var. Mevcut Başkan  Ayşe Güney Mahmudiye İlçe Başkanı Mustafa Arslan, İl Genel Meclisi Üyesi Yahya Soysal ve Fazıl Yıldırım aday adayı oldular. Ayşe Güney’in bu defa aday gösterilmeyeceği iddia ediliyor. Başkan adayının Yahya Soysal veya Mustafa Arslan’dan biri olacak gibi.

HAN’DA BAŞKAN ADAYIKONAKÇI OLACAK
Han’da  üç başkan aday adayı var. Mevcut Başkan  Mustafa Pekak,  eski belediye başkanı Battal Konakçı’nın oğlu Necdettin Konakçı ve İl Genel Meclisi Üyesi Ünal Başaran aday adayı oldular.  AKP’nin Han’da Necdettin Konakçı’yı aday göstereceği öne sürülüyor.

İNÖNÜ’DE ‘BAL’ SESLERİ
İnönü’de  İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Erdemir ile Emekli Yüzbaşı Ali İhsan Bal başkan adaylığı için en büyük favoriler. Ancak Bal’ın bir adım önde olduğu gözlemleniyor.  Diğer aday adayları şöyle sıralanıyor; “ Ahmet Kol, Hüseyin Cahit Dündar,  Latif Birinci, Ömer Çağrıl, Tahsin Çelik, Turgut Ulusoy.”

SARICAKAYA’DA HÜSEYİN ÇAM
Sarıcakaya’da Belediye Başkan adayının  İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları Müdürü Hüseyin Çam’ın olması bekleniliyor.  Faruk Güler, Hasan Tahsin Sürü, Mustafa Ok’da aday adaylığı için başvuruda bulundular.

 

NOSTALJİ

24 YIL ÖNCE SHP’NİN
SEÇİM ZAFERİ

24 yıl önce. 26 Mart 1989 gece saat  01.00’de. Yer, SHP Eskişehir parti binasının önü.  Yerel seçim sonuçları açıklanıyor. Selami Vardar 79 bin 767 oy ile Eskişehir Belediye Başkanlığına seçiliyor. Toplam oyların yüzde 43.11’ini alan Vardar, partilileriyle birlikte büyük sevinç yaşıyor. Fotoğrafta SHP’liler ile seçim zaferini kutlayan Vardar, daha sonra Belediye’de Genel Sekreteri olacak olan Aytaç Çınar’ın otomobiliyle parti binasından ayrılıyor.  O zaman SHP’nin genç Merkez İlçe Başkanı Erdal Çakıcıer,  partinin önemli isimleri Salih Yörü ve  Erdoğan Ulukan’da fotoğrafta dikkat çekiyor. O seçimde ikinci parti DYP oluyor. DYP’nin sendikacı adayı Muhittin Yılmaz 51 bin 869 oy aldı. İktidar partisi olan ANAP’ın adayı olan Fethi Heper 35 bin 396 oyda kaldı.

FOTO ŞAKA


Küçük Kız Çocuğu:Bakan amca beni Eskişehir Anadolu Lisesi’ne yazdırır mısınız?
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı:Kızım daha senin yaşın küçük. Büyüdükten sonra çok çalış, sınavı kazan Eskişehir Anadolu Lisesi’ne  girersin.
Küçük Kız Çocuğu:Bakan amca sınava ne gerek var? Bak Vali Amca,  danışmanının eşini bir ricasıyla Rektöre öğretim görevlisi olarak aldırabiliyor. Siz koskoca bir Bakan olarak beni sınavsız Anadolu Lisesi’ne aldıramayacak mısınız?
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: Çocuktan al haberi diye boşuna söylememişler.  Şimdi ne diyeceğim bu kıza Güngör Bey? Kafama taş düşseydi de eski Valiyi gönderip seni Eskişehir Valisi yapmasaydım mı diyeceğim?
Vali Güngör Azim Tuna:
Çanakkale’de ne rahatmışım da haberim yokmuş. Orada yapılan yanlışları araştıran,  yazan bir basın yoktu. Ben en iyisi Çanakkale’ye döneyim. Fadime’nin düğününde halay çekeyim.
 

 

 Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
akpde adaylar şekileniyor
mahir 2013-11-29 21:15:03
ünal başarana il meclis üyesi yazmışsınız adam hayatında ilk defa siyasete giriyor zabıta adam artı chp adaylarıyla ilgili haber niye orda sebahattin açıkgöz ara farklı götürüyo
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Eskişehir SonHaber Gazetesi
© Copyright 2016 Sonhaber.com.tr. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
UA-46374485-1