AKP ODUNPAZARI’NDA ÖZTÜRK, TEPEBAŞI’NDA SOYDAŞ


Bu makale 2013-12-26 16:10:24 eklenmiş ve 6610 kez görüntülenmiştir.
Ayhan Aydıner

AKP’de  Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan 26 Kasım’da  Harun Karacan’ı  partisinin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklamıştı.

HALA AÇIKLANMADI
Aradan bir ay geçmesine rağmen Odunpazarı, Tepebaşı ve diğer ilçe belediye başkan adayları hala açıklanmadı. Son yapılan Yolsuzluk, Rüşvet Operasyonu’nun ilçe adaylarını açıklanmasını biraz daha geciktireceği öne sürülüyor.  Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’nın tekrar aday olmayacağını açıklaması partiye büyük darbe vurdu.

KARACAN ATEŞ’E
SOĞUK BAKIYOR
AKP Odunpazarı’nda seçimi kazanabilecek bir aday için çalışıyor. 1999-2004 Odunpazarı Belediye Başkanı İsmail Haşim Ateş’in AKP Odunpazarı Belediye Başkan adayı olacağı dillendirildi. Ateş ismine Büyükşehir Adayı Harun Karacan’ın soğuk baktığı iddia ediliyor. Birlik Vakfı’nın kıdemli Üyesi olan İl Genel Meclisi Başkanı  Ahmet Yapıcı ve AKP’nin Kurucu İl Başkanı Osman Yüksel’in isimleri de uzun süre gündemi meşgul etti.  Osman Yüksel daha önce ‘Biat Kültürü’ne aykırı hareket ettiği için aday yapılması uzak bir ihtimal. Partide Ahmet Yapıcı ile seçimin kazanılmasının zor olacağı görüşü hakim.

MİHALIÇÇIKLI ADAY
Bundan dolayı Eskişehir Milletvekili Ülker Can’ın Odunpazarı adayı olacağı AKP çevrelerinde yüksek sesle dillendirilmeye başladı. “CHP’nin Milletvekili adayına karşı AKP’de milletvekili çıkaracak” dendi.  Harun Karacan’ın  Erman Gölet’in CHP adayı yapılmaması nedeniyle  Mihalıççıklı bir Belediye Başkan adayı çıkarılmasını istediği öğrenildi.  Eski Müsteşar ve Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk’e adaylık teklifi götürüldüğü belirtiliyor.

‘GÖREVDEN KAÇMAM’
Öztürk’ün işlerinin yoğunluğu nedeniyle teklife sıcak bakmadığı ancak, “Başbakanımız bana ‘Git  Odunpazarı’ndan aday ol’ derse olur. Partim bana görev verirse, kaçmam, yerine getiririm” dediği öğrenildi. Şu anda Odunpazarı’nda Nedim Öztürk rüzgarı esiyor.

İBRE DÖNDÜ
AKP’nin Tepebaşı için yaptığı ankette  Mustafa Birsen önde çıkmıştı. Çıkan sonuca göre Mustafa Birsen’in aday yapılacağı o günlerde söyleniyordu. Ancak daha sonra Balkan Göçmenleri Federasyonu Genel Başkanı olan Avukat Zihni Çalışkan öne çıktı.  Birsen ve Çalışkan sanki aday adayı değil de aday gibi çalıştılar. AKP Tepebaşı İlçe Başkanı Vahap Ata ‘da  onların arasından sıyrılmaya çalışıyordu. Şu günlerde ibre eski Tepebaşı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Soydaş’a döndü. Harun Karacan’ın Soydaş’ı Başkan adayı yapmak için çok uğraştığı parti kulislerinde konuşuluyor. AKP’nin Başkan adaylığı borsasında yükselen isimler Nedim Öztürk ve Orhan Soydaş. Harun Karacan’ın dediği olursa; AKP 30 Mart yerel seçimlerinde Nedim Öztürk Odunpazarı, Orhan Soydaş Tepebaşı adayı olacak.

 

NOSTALJİ

SELAMİ VARDAR’IN SEÇİM ZAFERİ

24 yıl önce. 26 Mart 1989 gece saat  01.00’de. Yer, SHP Eskişehir parti binasının önü.  Yerel seçim sonuçları açıklanıyor. Merhum Selami Vardar 79 bin 767 oy ile Eskişehir Belediye Başkanlığına seçiliyor. Toplam oyların yüzde 43.11’ini alan Vardar, partilileriyle birlikte büyük sevinç yaşıyor. Fotoğrafta SHP’liler ile seçim zaferini kutlayan Vardar parti binasından ayrılmak üzere.  Fotoğrafta, 24 yıl öncesinde SHP’nin genç Merkez İlçe Başkanı Erdal Çakıcıer, partinin önde gelen isimleri Mustafa Taşlak ve Erdoğan Ulukan dikkat çekiyor.  O seçimde ikinci parti DYP oluyor. DYP’nin sendikacı adayı Muhittin Yılmaz 51 bin 869 oy aldı. İktidar partisi olan ANAP’ın adayı olan Fethi Heper 35 bin 396 oyda kaldı. Vardar Eskişehir  altyapısını yaparak, kentin çamurdan kurtarılmasında önemli rol oynadı. Dürüst ve çalışkan kişiliğiyle Eskişehir’e büyük hizmetleri oldu. Merhum Vardar’a Allah’tan rahmet diliyorum. Hizmetlerini Eskişehir halkı hiç unutmayacak.

 

FOTO ŞAKA

İçişleri Bakanı Muammer Güler: Egemen Bey niye bizimle birlikte istifa etmediniz? Bak Başbakan sizi görevden aldı.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Egemen Bey  kovulmayı tercih etmiş.
AB Bakanı Egemen Bağış: Tazminatımı yakmamak için istifa etmedim. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Eskişehir SonHaber Gazetesi
© Copyright 2016 Sonhaber.com.tr. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
UA-46374485-1