AKP’NİN ODUNPAZARI ADAYI ÇAVDARLI MI OLACAK?


Bu makale 2014-01-03 17:15:27 eklenmiş ve 3113 kez görüntülenmiştir.
Ayhan Aydıner

Belçika’da Federal Parlamento’ya seçilen ilk Türk asıllı milletvekili olan Cemal Çavdarlı’nın 30 Mart Yerel Seçimleri’nde  AKP Odunpazarı Belediye Başkan adayı yapılacağı iddia ediliyor.

EMİRDAĞ DOĞUMLU
1966 Emirdağ doğumlu olan Çavdarlı Belçika’da,  2003-2007 yılları arasında Sosyalist Parti’den  milletvekilliği yaptı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde AKP’nin Eskişehir 4. Sıra Milletvekili adayı oldu. AKP o seçimde üç milletvekili çıkardı. Çavdarlı milletvekili seçilemedi.

SAKALLI’YA YAKIN İSİM
Çavdarlı’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dışında 4. Sıraya konulduğu iddia edildi.  Hatta Erdoğan’ın Çavdarlı’nın seçilecek yere konulmamasına büyük tepki gösterdiği o günlerde hep konuşuldu. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’ya yakın bir isim olan Çavdarlı’nın Odunpazarı Belediye Başkan Adayı yapılacağı partide yüksek sesle dillendiriliyor.

CAN’IN ADAYLIĞI RAFA KALKTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir milletvekilini ilçe belediye başkan adayı yapılması fikrine soğuk bakması nedeniyle Ülken Can’ın Odunpazarı Belediye Başkan adaylığı rafa kalktı. Daha sonra Çavdarlı isminin ortaya atıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da Çavdarlı’nın adaylığına sıcak baktığı öğrenildi. AKP Genel Merkezi’nin birkaç gün içerisinde Odunpazarı Adayı olarak Cemal Çavdarlı’yı, Tepabaşı Adayı olarak Orhan Soydaş’ı açıklayacağı öne sürülüyor.


EMNİYET’İN SANSÜR KARARI YARGIDAN DÖNDÜ

Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye genelinde yapılan uygulama çerçevesinde 22 Aralık 2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına girişini yasaklamıştı.

KALEM BIRAKTIK
Türkiye genelinde gazeteciler bu sansürcü zihniyete karşı Kalem Bırakma Eylemi yaptı. Eskişehir’de  bir basın mensubu olarak ben de bu eyleme katıldım.  Hak yerini buldu. Mahkeme bu yasakçı kararı bozdu. Emniyet Muhabiri basın emekçilerimiz artık Emniyet’e girebilecek.

YÜRÜTME DURDURULDU
İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açtığı davayı karara bağlayarak, gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanması ve basın odalarının boşaltılması kararıyla ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme kararında, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden basına getirilen yasağın sebebini ve mevzuattaki dayanağını sorarak 7 gün içinde belgelerin tamamlanmasını istedi.

10 GÜNDE KARARA BAĞLANDI
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 25 Aralık 2013’te, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’i taraf göstererek, EGM’nin yasak kararını dava etti. TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük davanın sonucunun mahkemenin dosyaya öncelik verip vermemesiyle ilgili olduğunu söyledi. İstanbul 4. İdare Mahkemesi davayı 10 günde karara bağladı ve yürütmeyi durdurdu.

OLUMSUZ ETKİLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Mahkemenin vermiş olduğu kararda; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün basına getirdiği yasaklama kararının basın, haberleşme ve seyahat hürriyeti üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekildi.
İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının içeriği şöyle:
“Dava konusu işlemin, uygulandığı sürece, ilgililerinin basın, haberleşme ve seyahat hürriyeti üzerinde –uygulandığı dönem bakımından- etkisi tükenecek tahdit ve etki doğurduğu gözetildiğinde davalı idarenin savunması ve ara kararların cevabı alındıktan ya da kanuni savunma ve ara kararlarına cevap verme süresi geçtikten sonra yeniden bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA 2577 sayılı Kanun’un 27’inci maddesinin ilgili hükümlerine göre 31.12.2013 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.”

 

NOSTALJİ

15 YIL ÖNCE ALTAN ÖYMEN CHP
ESKİŞEHİR DAYANIŞMA YEMEĞİNDE


15 yıl önce. 1999  Ekim ayı. CHP Merkez İlçe Örgütü  Devlet Demiryolları (DDY) Düğün Salonu’nda Dayanışma Yemeği düzenledi. Yemeğe Genel Başkan Altan Öymen,  Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Seyman, MYK Üyesi Cevdet Selvi, MYK Üyesi Nazmiye Halvaşi, Merkez İlçe Başkanı İbrahim Arslan, Eski Milletvekili Zeki Ünal,  Doğançayır Belediye Başkanı Kemal Ulukoca katılıyor.  23 Mayıs 1999’da CHP Genel Başkanlığına seçilen Altan Öymen bu yemekten 11 ay sonra 30 Eylül 2000’deki Kongreyi Deniz Baykal’a karşı kaybederek, Genel Başkanlığı bıraktı.

 

FOTO ŞAKA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Kemal Bey, bu operasyon Cemaatin komplosu. Bizim abdestimizden şüphemiz yok.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Abdestinden şüphen yoksa neden yönetmeliği değiştiriyorsun? Neden Yargıya baskı yapıyorsun? Senin sadece abdestin değil, her tarafın şüpheli.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Eskişehir SonHaber Gazetesi
© Copyright 2016 Sonhaber.com.tr. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
UA-46374485-1