Kültürel atmosferi bizi etkiledi

Okunma: 1994
Videoyu Aç Kültürel atmosferi bizi etkiledi
A
a

Muğla’dan Eskişehir’e sahaf dükkânı açmak için göç eden ve eski basım kitapları kitapseverlerle buluşturan Devran Bildik, “Eskişehir’in kültürel atmosferi bizi etkiledi. Uzaktan duyduğumuz olumlu düşünceler bize cazip geldi ve buraya geldik” dedi.

HABER: MELTEM KARAKAŞ

Arifiye Mahallesi’nde bulunan Yasin Çarşısı’nın içerisine 2,5 ay önce sahaf dükkânı açan Devran Bildik’in elinde yıllar öncesine ait kitaplar, gazeteler, dergiler, afişler, takvimler, el yazmaları, daktilolar, plaklar, haritalar, pullar, tablolar ve çizgi romanlar da bulunuyor. Muğla’dan Eskişehir’e göç ediş hikayesini anlatan Bildik “Burayı açalı yaklaşık 2, 5 ay oldu.  Muğla’dan geldim. Muğla’da bir 5 sene kadar kitapçılık yaptım. Orada genelde sıfır kitap satıyordum. Burası için kitap biriktiriyordum. Eskişehir’e giderim, orada bir sahaf açarım. Onlar da bir yerde biriksin diye kenara koyuyordum. Neden Eskişehir dedim. Eskişehir kültürel anlamda çok zengin bir şehir. Eskişehir’de kazandığımız üç kuruş parayı kültürel anlamda harcayabileceğimiz bir yer olsun istedik. Eskişehir’in kültürel atmosferi bizi etkiledi. Uzaktan duyduğumuz olumlu düşünceler bize cazip geldi ve buraya geldik. Çok da memnun kaldık” diye konuştu.

ÇAYLAR ÜCRETSİZ
Şimdilik elinde en eski eser olarak 1926 yılında İstanbul’da Osmanlıca olarak çıkan Vilayet Gazetesi olduğunu söyleyen Bildik, “1938 baskısı Nutuk ve Mehmet Akif Ersoy’un Safahat kitabının 1943 yılına ait Latince baskısı bulunuyor. Daha birçok o dönemlerde yasaklanan kitaplar da elimizde mevcut. Daha da getireceğim” dedi. Öte yandan Bildik dükkânlarının bir özelliği daha olduğunu belirterek, “İster kitap alın isterseniz sadece bakmaya gelin çayımız ücretsizdir” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi