23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Kuşkonmaz fidesi için ilk anlaşma

Videoyu Aç Kuşkonmaz fidesi için ilk anlaşma
A
a

Eskişehir Orman Fidanlığı ile özel sektör arasında ilk etapta 5 bin kuşkonmaz fidesinin yetiştirilmesi için protokol imzalandı.


Kuşkonmazın ekim alanlarının genişlemesi için fide ihtiyacı, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanacak. Özel sektör ve Eskişehir Orman Fidanlığı arasında yapılan protokolde alınan karara göre, ilk etapta 5 bin kuşkonmaz fidesi yetiştirilecek. Eskişehir’e gelen özel sektör temsilcilerinin, Orman Bölge Müdürü Recep Temel ve fidanlık yöneticileri ile yaptığı görüşmede protokol imzalandı. İlk etapta firmaya teslim edilecek olan 5 bin adet kuşkonmaz fidesinin üretimi modern seralarda yapılacak ve 105 gün sürecek. Sarıcakaya’daki kuşkonmaz üretiminin de yüzde 90’ını gerçekleştiren firma, fideleri Sarıcakaya, Hatay ve Muğla’daki sözleşmeli üreticilere dağıtacak. 
Türkiye’nin en büyük fidanlığının 200 çeşit fidan türü ile Eskişehir’de bulunduğunu belirten Temel, “İlk kez kuşkonmaz fidesi yetiştireceğiz. Hem ülke ekonomisine katkı sağlayacağız hem de bazı dönemler boş kalan seralarımızı daha verimli kullanmış olacağız” dedi. Firma yetkilileri ise yıllık 170 ton olan üretimi 250 tona çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi