Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Kemal Aydoğmuş

“BİZ YANARSAK SİZ DE YANARSINIZ…”

16 Mart 2018 23:59
A
a
Her ne kadar,
Şehir gündeminden “şimdilik” düşmüş gibi görünse de,
Kömürlü Termik Santral meselesi, tüm yakıcılığı ve yıkıcılığı ile şehrin tepesinde bir kılıç gibi sallanıyor…
ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) Raporunun Bakanlık tarafından kabul edilmesinin ardından, yapılması gündeme gelen kömürlü termik santral ihalesi, 26 Nisan’a ertelendi…
Bu ertelemenin nedeni hakkında kesin bir bilgi yok…
İhale için yeterli başvuru mu olmadı, yoksa düzeltilmesi ya da yeniden düzenlenmesi gereken bir çalışma nedeniyle mi ertelendi, resmi kaynaklardan bu konuda bilgi verilmiyor…
Ancak,
Şunun bilinmesi gerekiyor ki,
Bu ertelemenin nedeni,
Eskişehir’de oluşan kamuoyu baskısının sonucu değil…
Bu ertelemeyi böyle bir sonuca bağlamak,
Kömürlü Termik Santral yapım işinin askıya alındığını göstermiyor…
Yani gevşemek,
Mücadeleyi yavaşlatmak yok…

***

Çanakkale Çan ve Zonguldak Çatalağzı’na giden ve oralardaki kömürlü termik santralleri yerinde gören Alpulular, geçtiğimiz günlerde basının karşısına çıkarak, samimi duygularını paylaştılar…
İşte o samimi açıklamalardan birkaç satır…
“Ben bir çiftçi kızıyım. Ben çiftçi kızı olduğum için gurur duyuyorum. Bizim hayatımızla oynuyorlar. Sağlığımızla oynuyorlar. Eskişehir’in verimli arazilerinde kesinlikle kömürlü termik santral istemiyoruz.”
“Bize geliyorlar; ‘Şöyle son sistem olacak, böyle filtreler takılacak’ diyorlar ama biz asla bunlara inanmıyoruz. İnanmayacağız da… Bütün köylüler olarak mücadele edeceğiz. Bizim Alpu Ovamızda, bu kadar verimli topraklarımızın heba olmasına, ziyan olmasına göz yummayacağız. Bütün bu verimli topraklarımızın torunlarımıza, torunlarımızın torunlarına kalmasını istiyoruz. Asla buna göz yummayacağız.”
“Oradaki köylüler bize şunu dediler; ‘Biz mücadele edemedik, bizi kandırdılar. İşçi alacağız dediler, bize hep bunu söylediler. Siz asla kanmayın, mücadele edin.’ Biz de orada olanları gördük. Ben inanmazsınız bir hafta uyumadım.”
“Gittik, gördük, konuştuk oranın halkıyla. Görünce biz de daha tertemiz verimli ovamızın, toprağımızın, sağlığımızın kirlenmesini istemiyoruz. Daha Türkçesi, Eskişehir’imize kömürlü termik santralin yapılmasını istemiyoruz.”
“Zonguldak yaşanacak veya durulacak bir yer değil. İnsanlar kendi söylüyor… Ona soruyorsun; ‘Hastayız.’ Buna soruyorsun; ‘Kanserliyiz.’, ‘Üzümümüz olmuyor.’ diyor. Zonguldak yaşanacak bir yer değil. Devlet nasıl bir düz ovaya bunu yapacak ben hayret ediyorum.”
“İyi bir şey değil. Kurulursa çok kötü. Biz 150, 180 metreden su alıyoruz, pompalarımızla. Bu sularımız gidecek. İçilecek üst sularımızın içilecek durumu kalmayacak. İnşallah kurulmaz da… Yoksa Alpu Ovası tamamen gidiyor. Cennet gibi Eskişehir’imiz mahvolacak.”

***

“Biz gittik gördük ama ikna olmadık” diyor Alpulu çiftçiler…
Ve oralardan, Alpu’dan şehre mesaj vermeyi de ihmal etmiyorlar…
“Sakın, ‘Bize bir şey olmaz’ demeyin…
Biz yanarsak siz de yanarsınız…”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi
Ahmet Ataç
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel