Emine Girgin

‘İletişim içinde iletişimsizlik’

22 Eylül 2017 12:40
A
a
Sosyal medya aşkları başlığı altında Facebook, Instagram, Swarm gibi sosyal medya hesaplarından tanışmalara değinmiştim daha önce ama bu kez tanışmalardan ziyade aslında ‘iletişim içinde iletişimsizlik’ten bahsedeceğim.

Çağımızın vazgeçilmez mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a hemen hemen her gün giriyoruz. Sevdiklerimizle sürekli WhatsApp üzerinden sohbet ederken, çağın kolaylığı haline geldiği için aynı zamanda işimizi de bu mesajlaşma yerinden halletmiyor muyuz? Hallediyoruz.

Gittiğimiz yerde gelen kahvemizi ya da yemeğimizi önce fotoğraflayıp sosyal medya hesabımızdan paylaşıyor, mekânın checkin’ini yaparak, arkadaşımızı etiketliyor ve hemen üzerine yazıyoruz ‘Hem sohbet hem de kahve keyfi’. Henüz sohbete başlamamışken üstelik. Önce bir hesaplarımızdan bizleri takip edenlere kiminle, nerede, ne yaptığımızı bildirelim de belki sonra sohbetimizi ederiz.

Sosyal medya delisi arkadaşımla yüz yüze geldiğimizde sohbet edemiyoruz. Çünkü her şeyi fotoğraflamak ve yer bildirimi yapmaktan bana vakit ayıramıyor. O ayırana kadar da benim canım sıkılıyor, sohbet etmek içimden gelmiyor haliyle. WhatsApp üzerinden çok güzel konuşuyoruz ama yüz yüze gelince kitlenip kalıyoruz. Bu sadece benim arkadaşımla yaşadığım bir problem değil bence. Hepimiz kafamızı telefonlara gömüyor, dünyadan kopuyoruz. Twitter, Facebook, WhatsApp gibi İletişim araçlarının içinde iletişimsizlikten şikâyetçiyim.

Çevremde bu tür hesaplardan tanışıp sabah akşam sohbet eden, flört eden insanların yüz yüze geldiğinde konuşacak hiçbir şey bulamayışlarına çok fazla şahit oldum. Yeni tanışmaları geçtim, uzun zamandır tanıdığımız ve sürekli bu hesaplarda iletişim halinde olduğumuz insanlarla yüz yüze gelince hiçbir şekilde konuşamayışımıza söyleyecek bir şey bulamıyorum.

Ailelerin, akrabaların, arkadaşların bir araya gelerek yaptığı sohbetler, yerini teknolojik aletlere bırakarak neredeyse günlük yaşamdan silindi. Her ne kadar teknolojik gelişmelerin faydalı olduğunu düşünsek de toplumun birbiri ile diyaloğunu olumsuz etkilediği kanısındayım.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi