Celalettin Bilgin

2 TEMMUZ 1993 SİVAS OLAYLARI

1 Temmuz 2017 23:55
A
a
Sivas Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nce organize edilmiş Pir Sultan Abdal şenliklerinde çıkan olaylarda Sivas Madımak Oteli’nin Radikal İslamcılar tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi olan 37 yazar, ozan ve düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak yada dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar dizisidir.
Bu kapsamda pek çok sanatçı, ozan ve fikir insanı dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in davetlisi olarak kente geldi. Çıkan olaylarda davetlilerin kalmakta oldukları Madımak Oteli Radikal İslamcı göstericilerce abluka altına alınıp, taşlanarak ateşe verilmesi ve hiçbir davetlinin uzun süre oteli terketmesine müsaade edilmemesi sonucu aşağıda isimleri yazılı, birçok şair yanarak ya da dumandan zehirlenerek hayata veda etmişlerdir.          
Metin Altıok : Şair, Yazar, Felsefeci, 53 yaşında,         
Behçet Sefa Aysan : Şair, 44 yaşında,          
Nesimi Çimen : Şair, Sanatçı, 62 yaşında,
Hasret Gültekin : Şair, Sanatçı, 22 yaşında,
Uğur Kaynar : Şair, 37 yaşında ve toplam 37 genç insan bu katliamda hayatlarını kaybetmişlerdir. Şair ve yazar Aziz Nesin o olaylarda sağ olarak kurtulanlar arasındadır.
Ankara 10 nolu Devlet Güvenlik Mahkemesinde 21 Ekim 1993 günü başlayan ve yıllarca devam eden davada, geçen zaman zarfı içerisinde sanık sayısı tahliyelerle 33’e düşürülmüştür. Olayın kilit isimlerinden davanın firarisi olan ve yakalanamayan 5 sanık ile ilgili kısmı, 13 Mart 2012 tarihinde zaman aşımından düşürülmüştür.
Vergi tahakkukunda zaman aşımına uğramakta olan müteşebbislerin hesaplarına kuruşluk işlem yaparak zaman aşımını engelleyen devlet, burada yanarak can veren otuz yedi vatandaşın hak ve hukukunu korumada aynı hassasiyeti ne yazık ki gösterememiştir. Sivas Olayları Davası İstiklal Mahkemeleri sonrasında tek bir davada bu kadar çok idam cezasının verildiği ilk dava olmuştur. İdam cezalarının kaldırılarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına çevrilmesi ile bu hüküm de uygulanamamıştır. Tarihimize katliam olarak geçmiş olan Sivas Madımak Otel’i olayları, Türk Edebiyatı tarihine; yazar ve şairlerin şiirleriyle katledilişi olarak geçecektir.
Bu olaylarda can veren Asım Bezirci’nin can dostu; Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz üzüntüsünden tam beş gün sonra 7 Temmuz 1993 günü evinde vefat etmiş ve cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda can dostu Asım Bezirci’nin yanına defnedilmiştir.
Sizlerle o gün, o katliamda hayatını yitirmiş olan Şair Behçet Sefa Aysan’ın Kanlı Zambak adlı şiirini paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum.
Kanlı Zambak
Bir damla gözyaşından
doğurmuştu anası onu
bir avuç sevinçle
büyüttü
bir avuç hüzünle
nice zorluklar
nice ayrılıklar
ve saçlarına beyazlar düşürerek..
on sekizindeydi
bir sevgilisi vardı
aynı mahalleden
Eyüp’ten
henüz öpememişti bile
konfeksiyonda
çalışırdı..
onu vurdular
gözümle gördüm onu
bir güvercin havalandı
Eyüp’te, o basma
perdeli evde
kurudu saksıdaki sardunya
birdenbire çatladı
bir fotoğrafın camı
tel çerçeveli
düştü
radyonun üzerinden
yere..
dağıldı kitapları
dağıldı şiirler
ve roma hukuku
güvercin
konamadı
onu vurdular,
gözümle gördüm onu
ak bir zambağa binmiş
gidiyordu
zambak dur, sana da
bulaştı kan..
Behçet Sefa AYSAN

Siir Sanat Edebiyat.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi