Tarık Sayer

30 AĞUSTOS KİMİN BAYRAMI?

26 Ağustos 2019 00:05
A
a
          Zafer Bayramı, 26 Ağustos1922’de başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan meydan muharebesini anmak için kutlanan bayramdır.
           İşgalcilerin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.
          30 Ağustos Zaferi, 19. yüzyılın en önemli dünya sorunlarından biri olan ve “Osmanlı İmparatorluğu’nun hangi ülkeler arasında nasıl paylaşılacağı” anlamına gelen “Şark Sorunu”na son noktayı koyan bir zaferdir.
 
HEM ASKERİ HEM SİYASİ ZAFER
          30 Ağustos 1922’de zaferi getiren güç, askeri olduğu kadar siyasidir. Toprakları işgal edilmiş, ordusu dağıtılmış, silahları elinden alınmış bir askeri güç, sadece askeri taktikler ile zafere ulaşamazdı.
            Kurtuluş Savaşı’nı başlatan önderler bu savaşta asıl önemli gücün milletin iradesi ve topyekûn desteği olduğuna inanmışlardı. Bu nedenle “milli iradeye dayalı bir siyasi örgütlenmeyi kurup harekete geçirmeyi” askeri örgütlenme kadar önemsiyorlardı.
 
SAVAŞ İÇİNDE BİLE DEMOKRASİ...
            Birçok ülkede savaş, mevcut demokratik düzenin bir süre durdurulmasına, olağanüstü önlemlerle kısıntıya uğratılmasına yol açar. Kurtuluş Savaşı ise, aynı zamanda demokrasiye giriş için başlangıç oluşturmuştur.
            Türkiye’de demokrasisinin temel kurumu olan Millet Meclisi, savaş yıllarında kurulup gelişmiştir.
            Birinci Dünya Savaşı’nda yenilen milletle, Kurtuluş Savaşında galip gelen millet, aynı milletti. Başındaki kumandanlar bile çoğunlukla aynı kumandanlardı. Eldeki maddî ve askerî olanaklar ise çok daha azdı. Ama “zaferi yaklaştıran” çok önemli bir değişim yaşanıyordu. Bu değişim; Milletin, “galiplerle iş birliği yapan” padişahın mutlak vesayetini kırıp kendi iradesine sahip çıkmasıydı.
 
NEDEN HEPİMİZİN BAYRAMI?
            30 Ağustos’un önemini ve anlamını, o günleri yaşayan bir yazarımız bakın nasıl anlatıyor; “Nemiz varsa; bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaş olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batı’nın, vicdanımızı ve kafamızı Doğu’nun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcağını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak; hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi’ne borçluyuz.” (F. R. Atay Çankaya)
 
PUŞİDE-İ SİYAH NEDİR?
              Osmanlı Devleti’nin başkenti Bursa’nın Yunanlılar tarafından işgal edilmesinden hemen sonra belediye binasındaki Türk bayrağı indirilerek yerine işgalcilerin bayrağı çekildi.
            Bursa’nın işgali ve işgal sırasında yaşanan acı olaylar Millet Meclisi’nde görüşülürken büyük üzüntü yaşandı. Başkanlık kürsüsünün üzeri “Puşide-i siyah” ile yani siyah örtü ile örtüldü. Bu durum işgaller bitene kadar yas ilanı demekti.
            Siyah örtü 30 Ağustos Zaferi sonrası Bursa’nın düşman işgalinden kurtarılmasından sonra kaldırıldı.
            Kafalarında Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kurucu önder kadroları hakkında karanlık ve bulanık düşünceler taşıyanlara bir kez daha hatırlatalım ki; Eğer 30 Ağustos Zaferi olmasaydı, vatan topraklarımız üzerine örtülen “Puşide-i siyah” hiç kaldırılmamış olacaktı.
            30 Ağustos, sömürgeci işgalcilerin yok etmeye çalıştıkları bir halkın yeniden ayağa kalkarak ulusal kimliğini ilan ettiği gündür. 
            30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıldönümünde, bayramınızı kutluyor; Vatanımızın korunması ve Cumhuriyetimizin devamı için canlarını veren tüm Şehitlerimizi, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.
1000
icon
izmirin dağları 27 Ağustos 2019 13:46

Sayın Tarık Sayer; Bir görev nedeniyle, kırk yıl önce Y.subay olarak bu şavaş bölgelerinde günlerce bulundum. Kocatepe, Dumlupınar,Zafertepe,. Mustafa Kemalin Karargah kurduğu savaşı idare ettiği yerlede adım adım dolaştım. Tümen birliklerinin yerleştiği tepeleri ve sırtları inceledim. Hala o izler belli belirsiz mevcuttu. Bazı şehitlerin gerçek mezarları var. Düşmanın asıl kuvvetlerinin İzmir istikametinde kaçış yolu Murat dağları eteklerindeki 80 km lik dar Altıntaş vadisi. 30 ağustos 1922. Baş kumandan Zafertepede. Önünde murat dağları eteklerine kadar uzanan Çalköy ovası. 60 bin kişilik düşmanın asıl kuvvetleri bu alanda, 6 tümen ve bir süvari kolordumuz tarafından tamamen kuşatılmış durumda. 31 ağustos 1922... M.Kemal paşa, Fevzi paşa,İsmet paşa... Çalköyünde yıkılmış bir toprak evin önünde kırık bir kağnı. Üzerinde harita açılıyor durum değerlendiriliyor. Ve nihai tarihi emir. ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZDİR İLERİ. Ve 9 gün sonra İzmir dağlarında çiçekler açtı.

0 2 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi