Ayhan Aydıner

550 YIL ÖNCENİN GERİSİNDE KALAN ADALET

11 Ekim 2017 04:30
A
a

Fatih Sultan Mehmet zamanıdır... Fatih Camisinin inşaatına başlanmıştır. Fatih inşaatın nasıl gittiğini öğrenmek ister. Bunun için inşaat yerine gelir.

SİVRİHİSARLI KADI
Cami inşaatında çalışan ustalardan Rum İpsalanti`nin, cami sütunlarını, Fatih’in istediği gibi uzun değil, kısa kestiğini görür. Bu duruma çok sinirlenen Fatih, derhal emir verir ve İpsalanti ustanın sağ eli kesilir. İpsalanti usta geçimini inşaatlarda çalışarak sağlamaktadır. Evde çocukları aş-ekmek beklemektedir... Ne var ki artık çalışamayacak; mesleğini icra edemeyecektir. Çünkü artık sağ eli yoktur. İpsalanti usta, düşünür, taşınır ve Fatih`i Kadı`ya şikayet etmeye karar verir.O günlerde, İstanbul Kadısı Sarı Hızır Efendi`dir. Eskişehir Sivrihisarlı olan Hızır Efendi öyle bir kadıdır ki, Allah`tan başka kimseden korkmayan, hak ve adaleti ne pahasına olursa olsun yerine getirmekten hiç çekinmeyen birisidir... İpsalanti`nin şikayetini dinledikten sonra, hiç düşünmeden Padişah Fatih Sultan Mehmet`i çağırtır. Kadı`nın huzuruna önce İpsalanti girer ve ayakta durur. Arkasından Fatih, mağrur bir eda ile girer. Girmesiyle beraber de geçer Kadı`nın karşısındaki sedire oturur. Bunu gören Kadı Sarı Hızır, sesini yükselterek: “Burası adalet huzurudur. Huzurda ayakta durulur. Ayağa kalkınız” der.

KISASA KISAS
Padişah ayağa kalkar. Kadı iki tarafı da dinler. Padişah elini kestirme gerekçesini anlatır. İpsalanti`de suçsuz olduğunu, elsiz kaldığı için geçimini sağlayamadığını söyler... Sonunda Kadı, hükmünü verir. Kısasa kısas! Arkasından da bu hükmün derhal infazını ister. Yani, Fatih`in sağ kolu kesilecektir... Davalı ve davacı dışarı çıktıktan sonra, herkesi bir üzüntü alır. Araya vezirler, paşalar girer; İpsalanti`ye yalvarırlar: “Etme bir iş oldu. Gel şu davadan vazgeç. Padişah eli kesilmesi doğru olmaz. Sana ve ailene ölünceye kadar yetecek miktarda tazminat verilsin. Zaten sen, Padişah`ın elinin kesilmesi için dava açmadın. Aman ne olur davadan vazgeç” diye dil dökerler. İpsalanti usta da üzgündür. Kadının böyle bir karar vereceğinden habersizdir. O, çalışamadığı için geçimini sağlayacak bir tazminat peşindedir. Tekrar kadıya başvurur: “Ben davadan vazgeçtim. Padişahın eli kesilmesin. Onun eli kesilmekle, benim elim yerine gelmez. Sadece bana ve aileme yetecek kadar tazminat verilmesini istiyorum” der.

İLTİMAS YAPSAYDIN
BAŞINI UÇURACAKTIM

Kadı, iki tarafı tekrar huzura çağırır. Hükmünü verir: “İpsalanti usta, davasından vazgeçip, yalnız tazminat istediğine göre; kendisi, eşi ve iki çocuğunun günlük nafakalarını ölünceye kadar vermeye; ayrıca, elsiz olduğundan, manevi tazminat olarak 100 altın ödemeye” suçluyu mahkum eder. Fatih, İpsalanti ustaya, yüz değil, 150 altın verir ve ömür boyu da geçiminin sağlanmasını temin eder. Mahkeme böyle sonuçlandıktan sonra, Fatih tekrar Kadı`nın huzuruna girer: “Bak Sarı Hızır, padişah olduğum için iltimas yoluna gidip de, adaleti yerine getirmeseydin, şu belimdeki kılıç ile başını uçuracaktım” der. Padişah’ın bu sözü üzerine, Kadı Sarı Hızır: “Sen de, ‘ben padişahım’ diye kararıma karşı çıksaydın ve mahkemenin huzurunu bozsaydın, minderimin altındaki hançerle, ben de seni kalbinden hançerleyecektim” der.

HANGİ HAKİM BEKLETEBİLİR?
Son günlerde muhalefetin önde gelen isimleri  iktidarı ülkeye ‘Padişahlık sistemini’ getirmeye çalışmakla suçluyor.  Bence muhalefet bu konuda iktidara haksızlık yapıyor. İktidarın özellikle son yıllardaki ‘adalet anlayışı’ Fatih Sultan Mehmet dönemindeki adalet anlayışının çok ama çok gerisinde.  Cumhurbaşkanının  “Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymuyorum, saygı duymuyorum”, damadının Danıştay’ın aksi yönündeki kararına rağmen; “Yaz saati uygulamasını aynı istikamette devam edeceğiz” dedikleri bir dönemdeki adalet anlayışına bakın. Bir de İstanbul’u fethetmiş padişahı huzurunda ayakta bekleten Kadı Sarı Hızır Efendi’nin görev yaptığı dönemdeki adalet anlayışına bakın. Bugün ülkemizde hangi Hakim ve Savcı, Kadı Sarı Hızır Efendi gibi karar verebilir? Bırakın Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, onların çocukları ve yakınlarını huzurunda ayakta bekletebilir.

HUKUK OLDU GUGUK
Adalet sisteminin temel taşları olan yargıç ve savcılar, duruşmalarda özel cübbeleriyle görev yapar. Bu siyah cübbe, öylesine sıradan bir kıyafet değil, vicdanın ve tarafsızlığın sembolüdür. Yargı, kimseden emir almadığı, bağımsız olduğu için, ‘kimsenin önünde iliklenmesin’ diye cübbenin düğmeleri yoktur. Yargı, kamu hizmeti olduğu için cübbenin cebi de yoktur. Ama ne yazık ki son günlerde, ‘düğmesi olmadığı halde siyasilerin önünde cübbelerini elleriyle iliklemeye çalışan yargı mensuplarını görmeye başladık.’ Bir tarafta padişahı ‘hazır ol’  ayakta bekleten İstanbul Kadısı Sarı Hızır Efendi. Bir tarafta Adalet Bakanını kendi makamına oturtup, onun yanında ‘hazır ol’ ayakta bekleyen Başsavcılar. Çağdaş hukuk devleti olması gereken Türkiye Cumhuriyeti adalet anlayışında 550 yıl öncesinin gerisine nasıl düştü? Veya düşürüldü. Ben, Türkiye’de hiçbir hakim ve savcının Demirel, Ecevit, Erbakan, Türkeş, Özal, Çiller, Yılmaz gibi liderlerin önünde cübbesini iliklemeye çalıştıklarını hiç görmedim. Özetle yıllardır dilimizde düşürmediğimiz hukuk, adının başında ‘Adalet’ olan bir partinin iktidarında oldu guguk…
 
SARI HIZIR EFENDİ KİMDİR?
6 Ağustos 1407’de Sivrihisar’da doğan Sarı Hızır Efendi, Nasreddin Hoca’ya dayanan sülaleye mensuptur. Babası Celâleddin, Sivrihisar kadısı idi. Hızır Bey, İstanbul’un fethinden sonra İstanbul’un ilk kadısı ve belediye başkanı olmuştur. Hafızası, nüktedanlığı, hazırcevap oluşu ve icraatıyla Fatih’in gönlünü fethetmişti. Hızır Bey İstanbul kadısı iken vefat etmiş ve Eyüp yakınlarında bir yere defnedilmiştir.Ardında pek çok değerli öğrenci bırakan Hızır Bey, Türk nesrinin önemli ismi olan Sinan Paşa’nın da babasıdır.Bugün İstanbul sınırları içinde bulunan Kadıköy’e Hızır Bey’den dolayı bu ad verildi.

******

NOSTALJİ

“HALK BENİ İSTİYOR” 

32 yıl önce. Tarih: 1 Nisan 1985. Yer: İnönü ilçesi. Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP)’nin unutulmaz İl Başkanı merhum Avukat Demircan Arıkan, İl Disiplin Kurulu Başkanı Nilgün Süer, Şanlıurfa Milletvekili Vecihi Ataklı, CHP Bozüyük İlçe Başkanı  Mehmet  Talat Bakkalcıoğlu ve SODEP Gençlik Kolları Yöneticisi Erdal Şanlı, İnönü Zaferlerini Kutlama Töreni sonrasında karavanadan yemek yiyorlar. ‘Halk Beni İstiyor’ sözüyle tanınan Arıkan, Eskişehir siyasetinde renkli bir isimdi. Çok iyi bir avukatta olan Arıkan siyasi bilgi ve birikimiyle o yıllarda öne çıkan bir isimdi. Mehmet  Talat Bakkalcıoğlu  1989-1999 yılları arasında Bozüyük Belediye Başkanlığı yaptı. 1985’te 24 yaşında Gençlik Kolları Yöneticisi olan Erdal Şanlı 30 Mart 2014 seçimlerinde CHP’den Han Belediye Başkanı seçildi. Demircan Arıkan’a Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı Cennet olsun...

******

FOTOŞAKA


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan: Sayın Cumhurbaşkanım İzlanda Milli maçını izlemek için gelseydiniz, bizi onurlandırırdınız.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Haruncuğum ben sadece Süper Ligde oynayan takımların stadlarındaki milli maçlara gelirim. Takımı Süper lige çıkar da ben de Eskişehir’de bir milli maç izleyeyim.

******

FIKRA

NİNEMDEN ELEKTRİK ALDIN MI?


- Dede...
- Efendim
- Sen evlenirken ninemden elektrik aldın mı?
- Yok, bizim zamanımızda elektrik yoktu...
- Nasıl?
- Gaz lambası vardı, Gaza geldim evlendim...


 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi