ES TV Frekans Güncellemesi destek hattı açıldı

Ezgi Uzgel

Aile Köklerine Yolculuk: Karadağ

30 Mayıs 2017 23:40
A
a

Ben çocukken araba ile Avrupa’da seyahat ederken annemi hatırlıyorum. Bazı yerlerde çocukluğundan hatırladığı kelimelerle konuşurdu. Bugün Karadağca olarak anılan dil eski Yugoslavya’da konuşulan dildi. Çeşitli çalışmalar yaptığımda gördüm ki aile kökleri insana oldukça etki ediyor. O yüzden teyzem Montenegro’ya seyahat edelim deyince ben de çok mutlu oldum.
Karadağ, Balkanlar'da bir ülke. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi var. Başkenti, Podgorica, biz de oraya uçtuk. Hemen dikkatimi çeken sakinlik, huzur, yolların jilet gibi olmasıydı. 1 saatlik bir araba yolculuğuyla Budva’ya giderken ülkenin yeşilliğine hayran kaldım. Ülkenin yüzde 85’i dağlık. İsmini de aslında buradan alıyor. Karadağ’ın bir kısmı Osmanlı İmparatorluğu’ndayken, bir kısmı ise Venediklilerin himayesinde. Venedikliler davet edilip denizden geldiklerinde ülkenin koyu yeşil dağlarını görünce ülkeye Karadağ anlamına gelen Montenegro ismini veriyorlar. Nüfus 622.388, yani ülkenin nüfusu Eskişehir’den az. Türkler için vizesiz seyahat edebilme özgürlüğü var, para birimi olarak Euro kullanıyorlar ama Avrupa Birliği’nde değiller. Genelde tüm turistler Budva’yı tercih ediyor. Burası çok güzel sahillerle dolu bir tatil şehri. Sadece 12 km ötede yer alan Kotor şehrini görmeyi ihmal etmeyin. Ülkenin yüzde 18’i Müslüman ve daha çok kuzeyde yaşıyorlar.
Sveti Stefan, Karadağ’ın ünlü turistik şehri Budva’nın yakınlarında yer alan bir ada köy. Sadece BudvaRiviera’sında değil, tüm Akdeniz’de kendine münhasır sıra dışı bir yer. James Bond filmlerinden de anımsarsınız belki; Casino Royale filminin çekildiği muhteşem bir deniz manzarasına sahip otel işte tam burada. Gecesi 900 Euro ile 4000 Euro arasında değişen bir fiyatla bu adada kalmak mümkün.  Ama korkmayın Karadağ’da başka hiçbir yer bu kadar pahalı değil.
Yemyeşil dağlar ve muhteşem deniz manzaraları arasında seyahat ederken olsun, Budva ve Kotor’da kale içinde sokakları gezerken olsun kendimi son derece evde hissettiğimi söyleyebilirim. Bu seyahat için niyetim atalarımın buradan gelen kısmıyla bir bağ kurmaktı. O yüzden sokaklarda onları hissetmeye çalıştım. Sevgili teyzemin sorduğu gibi acaba ruhları hissediyor mudur bilemiyorum ama ben kendimi onlarla sevgi dolu bir bağ içinde hissediyorum.
Bu güzel yolculuk için kadere ve teyzeme teşekkür ediyor, henüz gitmemiş olan herkese Karadağ’ı görmelerini tavsiye ediyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi