Oğuzhan Özkaya

AKILLI TELEFONLARIN KULAĞI VAR MI?

5 Mayıs 2018 22:00
A
a
Yaşadığımız dönemde en değerli şey bilgidir. Biz bilgiye akıllı telefonlarımızı kullanarak kolayca ulaşıyoruz. Bu bilgilere ulaşmak için bıraktığımız dijital ayak izleriyle de akıllı telefonlar bizim bilgilerimize aynı kolaylıkta ulaşıyor. Google’da aradığımız kelimeden, Whatsapp’ta gönderdiğimiz mesaja, Facebook’ta beğendiğimiz gönderiden, attığımız Tweete kadar her şeyimiz kayıt altına alıyor.
Daha sonra bu bilgileri analiz ederek bir rapor hazırlanıyor. Bu raporda bizim neleri sevdiğimiz/sevmediğimiz, neleri almak istediğimiz, ne zaman mutlu/mutsuz olduğumuz gibi bilgiler güzelce düzenleniyor ve kullanılmak üzere bir kenara bırakılıyor. Zamanı geldiğinde ise karşımıza çıkarılıyor. Bunun sadece reklamlar için kullanıldığını düşünmeyin. Buna en iyi örnek olarak “Facebook skandalı”nı gösterebiliriz. Facebook kullanıcılarının bilgileri kullanılarak Amerika seçimlerinin kaderi belirlendi. Peki bunu nasıl yaptılar, insanların en korktukları şeyleri analiz ederek, karşılarına sürekli o türden haberler çıkardılar. İnsanlara şu kişiyi seçmediğiniz takdirde bakın bunlar olacak algısı yaratarak insanları yönlendirdiler.
Ve bunu kendi isteğimizle bıraktığımız dijital izler sayesinde yaptılar. Bu yeterli olmadı mı? Daha fazlasını mı istemeye başladılar.
Ya bu akıllı telefondaki uygulamalar bizim özel hayatımızın içine girmeye başladıysa, bizim arkadaşlarımızla, ailemizle olan konuşmaları dinlemeye başladıysa?
Geçen günlerde arkadaşımla bir bilgisayar markası hakkında konuşmuştuk. Aradan 1 - 2 saat geçti ve telefonumla internette gezinirken karşıma o bilgisayar markasının reklamı çıktı. Peki daha önce telefonumda hiç aratmadığım bu bilgisayar markasını almak istediğimi nereden biliyorlar?
Merak edip internette bu konuyla ilgili arama yaptığımda birçok kişinin de aynı olayla karşılaştığını gördüm. Mesela biri, tatil yeri hakkında konuşma yaptığında, internette karşısına o bölgedeki otellerle ilgili reklamlar çıkmaya başlamış. Başka biri ise, migren rahatsızlığını arkadaşına anlatmış ve kendisini Twitter’da Migren Destek Grubu takip etmeye başlamış.
Tüm bu olaylara bakıldığında, akıllı telefonlarımız konuşmalarımızı dinleyip belirli bir konu ve anahtar kelimeyi duyduğunda bize bu konularla ilgili reklam göstermeye başladığı sonucu çıkıyor.
Siber güvenlik uzmanları internette yaygınlaşan bu görüşün gerçeklik payı olup olmadığını anlamak için bir uygulama üretip akıllı telefonların insanların konuşması dinleyip dinleyemeyeceğini test etmişler. Bu uygulama ile akıllı telefondan mikrofon kullanma izni aldıktan sonra, bazı anahtar kelimeler belirlemiş ve telefon bu kelimeleri duyduğunda, o konuyla ilgili reklam gösterimi yapmayı başarmış. Uygulama telefon mikrofonunu kullanmasına rağmen, şarj tüketiminde belirgin bir fark yaratmamış. Bu sistemi kurmak ise ekibin sadece 2 gününü almış. 
Teknoloji firmaları bu görüşe karşı çıkıyor ve hiçbir şekilde insanların konuşmalarını dinlemediklerini söylüyorlar.
Evet şimdi bizden bilgi almak için her yola başvuran bu akıllı telefon uygulamaları, küçük bir ekibin bile başardığı bir şeyi yapmayacak mı sizce?
Bence çoktan yapmaya başladılar bile.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi