Ezgi Uzgel

APTALLARDAN SAKININ AKILLILARIN ETRAFINDA OLUN!

19 Haziran 2018 22:07
A
a

“Akıllılar aptallarla olmak istemez” sözü okuduğum birçok kitapta vardı. Ancak bir türlü anlayamıyordum. Ben hayatım boyunca kendi seviyemde olmayan insanlara yardım etmeye çalıştığım için bu sözü bir türlü anlayamıyordum. Bunu yapıyordum bütün enerjimi emdiriyordum ama bu gerçeği göremediğim için anlayamıyordum. O yüzden birilerine bir şey veriyorsanız bir konuda mutlaka bir bedeli olmalı madden ya da en azından vefa, minnettarlık gibi manen yoksa tükenirsiniz.
Artık anladım. Öncelikle siz etrafınızdaki 5 kişinin ortalamasısınız teorisini belki biliyorsunuzdur. Etrafınızdaki 5 kişinin ortalaması kadar paranız vardır, etrafınızdaki 5 kişinin ortalaması kilonuzdasınızdır. Bunları biliyoruz ama eğer siz de benim gibiyseniz sürekli aşağıdakini yukarıya çekme çabasında olmuş olabilirsiniz, yapmayın! Sonra etrafınızdaki 5 kişinin aklına inme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ya da herkese vermekten tükenirsiniz.
  1. Aptallarla olduğunuzda hep siz verirsiniz. Akıl, para, enerjinizi heba edersiniz.
  2. Hiçbir şey öğrenemezsiniz. Bir şey bilmezler. Yıllar geçse de öğrenemezler.
  3. Onlarla bir iş yapamazsınız. İş bilmezler, ortaklık yapılmaz.
  4. Sohbet sıkıcıdır. Sohbet konusu kendi küçük dünyalarıdır. Ufuk açmayı bırakın sıkıcılıktan bayılırsınız.
  5. Hadsizdirler. Ne konuştuklarını, hangi konuda konuştuklarını, kiminle konuştuklarını bilmeden konuşurlar.
Peki ne yapabiliriz. Öncelikle çevrenizi akıllı insanlarla doldurmaya çalışın. Etrafınızdaki kişi en azından 1 konuda sizden daha iyi olsun ki siz de ondan bir şey öğrenebilin ve sağlıklı bir alışveriş içerisinde olabilin.
Bir konuda gelişmek istiyorsanız o konuyu bilen ve başarılı olan kişilerle çevreleyin kendinizi. Örneğin iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, bu konuda başarılı kişilerle olun. Bu konudaki başarı kriteri somut olmalı. Yani o ne güzel bir mekan yapmış adam mantığını bırakın, iş para kazanmak için yapılır. Gerçekten para kazanan kişilere danışın.
Aşk konusunda mutlu olmak istiyorsanız. Bu konuda mutlu kişilerle konuşun, onları gözlemleyin. Bu konuda danışmanlık alacaksanız herhangi birinden değil, yine kendisi bu konuda mutlu bir insandan alın. Bununda kriteri bu.
Teorisyenlerle vakit kaybetmeyin. Diyelim ki işletme okudunuz, mezun olunca başarılı bir işletme kuracak ve para kazanacak durumda mı oluyorsunuz? Genelde üniversiteler şirketlere çalışan yetiştirir. Girişimci olmak istiyorsanız, başarılı olmuş girişimcilerden öğrenmekte fayda var.
Diyelim ki mutlu bir evlilik yaşamak istiyorsunuz, elinizdeki veriler anne babanızın evlilikteki kalıpları ve komşu teyzelerin öğütleri ya da erkek arkadaşlarınızın fikirleri. Eğer bunlar mutlu evlilikler yaşıyorsa dinleyin. Ama eğer değilse hemen bir uzmandan yardım alıp tüm kalıplarınızı değiştirin.
Unutmayın hepimiz doğuştan mutlu ve başarılı olma hakkına sahibiz. Aşkta mutlu olmak için destek almakta tereddüt etmeyin. Bunu matematikten özel ders alıp notunuzu yükseltmek gibi düşünün. Tavsiyeyi bunalımdaki arkadaşınızdan değil kendisi de mutluluğu yaşayan işin uzmanından alın.
Aptallardan sakının, akıllıların etrafında olun!
 
 
 
 
 
1000
icon
Seher 20 Haziran 2018 03:17

Ezgicim çok güzel bir yazı her şeyi yaşayarak öğrenmek yerine yaşayanların tecrübelerinden faydalanmakta yarar olduğu tezimi doğruladı resmen.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi