SEMİH DEMİRAL

ASANSÖRLERİN TEHLİKELERİ VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

7 Şubat 2019 23:59
A
a
Asansörler, günlük hayatımızı kolaylaştıran en önemli araçlardan birisidir. Konutlarda, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, işyerlerinde hayatımızı hızlandıran, işlerimizin daha kolay ve zahmetsizce yapılmasını yapan ekipmanlardır. Asansörler, insan taşımak ve yük taşımak için ayrı şekilde dizayn edilirler. Ülkemizde yaklaşık 1 milyon asansör bulunmaktadır. Her yıl 100 bin asansör kullanıma sokulmaktadır.
Asansör, belirli seviyelere hizmet veren, esnek olmayan ve yatayla 15 dereceden fazla açı yapan kılavuzlar boyunca hareket eden bir taşıyıcısı olan kaldırma tertibatını veya sabit bir seyir yolu üzerinde esnek olmayan kılavuzlar üzerinde olmasa da hareket eden kaldırma tertibatına denir. Asansörler, birden fazla güvenlik tertibatları ile donatılmış makinelerdir. Bir emniyet sisteminin devreden çıkması durumunda diğer güvenlik tedbirinin devreye girmesi mantığı ile dizayn edilirler. Asansör mevzuatlarına göre asansörler düzenli periyotlarda bakıma tabi tutulmaları gerekmektedir. Asansörlerden bina yöneticileri, işyeri yetkilileri sorumludur. Asansörler, yetkili asansör bakım firmaları tarafından periyodik bakımları yapılması gerekir. Bu sebeple bakım firmaları ile asansör sorumluları bakım sözleşmesi yapmaları gerekmektedir. Bakımların haricinde asansörün teknik yönden testlerini yapmak üzere yetkili kuruluşlara testleri yaptırılması kanuni bir zorunluluktur.  Ayrıca her yıl yapılan bu kontrollerde ciddi ve hayati tehlikeye neden olabilecek tehlikeli durum veya durumlar tespit edildiğinde kırmızı etiket ile ilgili asansör kullanım dışı bırakılır. Kırmızı etiketli asansör, herhangi bir etiketsiz asansör veya 1 yıldan daha fazla süre ile test edilmemiş asansör kullanılmamalıdır. Sarı etiket, insan sağlığını etkilemeyecek eksikliklerin bulunduğu anlamına gelir. Mavi etiketli asansörler eksikleri var, fakat 1 yıl süre ile kullanılabilir anlamına gelmektedir. Yeşil etiketli asansörler güvenli asansör anlamına gelmektedir.
Asansörleri kullanırken dikkat etmemiz gereken güvenlik kuralları şunlardır:
1. Yangın, deprem vb. acil durumlarda hiçbir asansör kullanılmamalıdır. Yangın esnasında yangın dumanı asansör kuyusuna girerek zehirlenmeye neden olabilir. Deprem gibi sarsıntılarda asansör sistemleri zarar görebilmektedir.
2. Kırmızı etiketli, hiç periyodik kontrol etiketi olmayan veya kontrol periyodu 1 yılı geçmiş olan asansörler kullanılmamalı/kullandırılmamalıdır. Kullanılmaması ile ilgili makine dairesinden şalter kapatılmalı ve kilitlenmelidir.
2. Asansörlerin dış kısmında belirtilmiş olan limitlere mutlaka uyulmalıdır. Örneğin: 4 kişi, 500 kg gibi. Sadece kg cinsinden yük limiti belirtilmişse 80 kg bölünerek çıkan sayı maksimum kullanıcı kişi sayısını verecektir.
3. Asansör içinde asansör kapısına dayanılmamalı, asansör içinde hareket edilmemelidir.
4. Asansörlerde acil durumlarda iletişim kurabilmek için telefon bulunmalıdır. Asansörde mahsur kalma durumunda vb. durumlarda bu telefon kullanılmalıdır.
5. Asansör kapısı kapanırken asansöre girmeye çalışmamalı, asansör kapısının kapanmaması için kapı arasına veya önlerine malzeme konulmamalıdır.
6. Asansör makine dairelerine yetki ve izinsiz girilmemelidir. Asansör bakımlarında ilgili asansör bakım alanına girilmemeli, asansör kumandaları ile oynanmamalı, asansör çağırılmamalıdır.
7. Asansörlerde ani seviye düşmesi, katlarda asansör kat ile aynı seviyede durmuyorsa, asansörde bulunduğu seviyeden aşağıya kaçma yaşanıyorsa,  acil durum sesi, asansör sistemlerinde anormal ses duyulduğunda asansör kullanılmamalı, bina yetkilisi asansör bakım firmasına bakım yaptırılmalıdır.
8. Asansörün havalandırması çalışıyor olmalıdır.
9. Asansörlerde yük algılayıcı sensörler bulunmalıdır. Fazla yük olduğunda asansör hareket etmemeli ve sinyal vermelidir.
10. Asansörler çok hızlı hareket etmemelidir. 1 m/s hızı geçmemelidir.
11. Asansörlerin bakımları yapılırken asansör dairesinden elektrik kesilmeli ve elektrik şalteri bakım personeli tarafından kilitlenmelidir.
12. Asansör kapıları her hangi bir sıkışma tehlikesine karşı kapı sıkışma hissettiğinde geri açılıyor olmalıdır. Eğer kapı iç kısımdan darbe aldığı halde durmuyorsa uygun değildir. Sensör yok veya arızalı olduğu anlamına gelmektedir.
13. Asansörde mahsur kalınması durumunda sakin kalınmalı, asansör içindeki kontrol panelindeki zil işareti olan butona basılmalıdır. İçinde telefon veya diafon olan asansörlerde diafon kullanılmalıdır.
14. Yük asansörlerini yük ile birlikte insan kullanmamalıdır. Asansör içinde yük devrilmesi, aşırı yükleme sonucu oluşabilecek sorunlardan korunmak için bu gereklidir.
Asansör, gerektiğinde kullanılmalıdır. Yürümek sağlık için daha iyidir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi