Ayhan Aydıner

ATAÇ ES ES’E ‘ABİ BAŞKAN’ OLMALI

18 Haziran 2017 23:54
A
a
1989’da Selami (Vardar) abi belediye başkanı seçildi. Vardar, 3'üncü ligdeki Eskişehirspor’u kucağında buldu. Telefon çaldı. Selami abi aradı. “Ben seni Eskişehirspor’a alacağım” dedi. ‘Alma benim param yok’ dedim.  ‘Senden para mı isteyen var?’ dedi. Ben de ‘Tamam dedim emrin olur’ diye yanıt verdim.

‘KASADA PARAYLA
TESLİM ETTİM’
Eskişehirspor’un 2. Başkanı oldum. Güzel bir yönetim kurulu vardı. Baktık ciddi borçlar var, takım çok güçlü bir takım değil. Ondan sonra önce borçların ödenmesine geçtik. O zaman SSK borcu, vergi borcu transfer borçları vardı.  Bunları biz bir kaç yıl içinde hepsini temizledik. Sonra transferler yaptık. İkinci lige çıktık. (Bugünün 1. Ligi)  2. Ligde bir süre gitti. 2 ligde son bırakacağımız yıl, 1994'de Selami abi ‘ben aday olmayacağım’ dedi. Seçim oldu Aydın Arat kazandı. ‘Sen git teslim et’ dedi. Ve borç yok kasada da bir miktar para var. Bir tek borcumuz transfer taksitleri ama Türkiye’de şampiyon olmuş bir genç takımımız var. Rahmetli Aydın Arat’a gittim. O zamanın parası ile 600 milyarı (Bugünün parası ne kadar bilemem) ona teslim ettim.

‘66 MİLYONLA 22
KİŞİYE BAKAMIYOR’
Rahmetli Aydın Arat bu parayı küçümseyerek, “Nakit para dediğiniz para bu mu?” dedi. Ben de, “Başkan, sen yenisin.  Bu işleri pek bilmiyorsun herhalde.  Seni de bıraktığında göreceğiz” diye kızarak odadan çıktım.   Dediğim oldu. Eskişehirspor’da alnımızın akıyla güzel işler yaptık. Başkanlık konusuna gelince, Halil Ünal zamanında söylemiştim ‘Eskişehirspor’un bütçesi 66 milyon lira. Bizim yıllık bütçemiz 100 milyon Lira. Bunlar 66 milyonla 22 kişiye bakamıyorlar. Biz 100 milyonla 300 bin kişiye bakıyoruz. Gelirler çok iyi.’  Bu sözler Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a ait. Ataç 16 Mart 2015 tarihinde yaptığım röportajda “Eskişehirspor’da daha önceki yıllarda yöneticilik yaptınız. İleride Eskişehirspor Başkanlığını düşünüyor musunuz?” soruma yukarıdaki bu sözlerle yanıt vermişti.

DEĞİŞİM ŞART
Eskişehirspor Halil Ünal’ın yanlış yönetim ve hatalı teknik direktör tercihleri yüzünden Süper Lige çıkamadı.  Ünal yönetimi; kent yöneticilerine ve işadamlarına güven vermediği için kulüp istenilen desteği alamıyor. Ama Ünal destek almamasına rağmen devam etmekte hala ısrar ediyor.  Kongreye gitmek o kadar da zor değil. Gazeteye ilan verirsin, 15 gün sonra Olağanüstü Kongreyi toplarsın. İlk toplantıda çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantıda kongreyi yaparsın. Ama olası başkan adayından  ‘benim şu kadar alacağım var’ diye para koparmayı düşünürsen, tabi ki kongreye gitmezsin. Eskişehirspor’da artık değişim şart.  Yıllardır kulübü ‘bakkal yönetir gibi’ yöneten Halil Ünal artık başkanlığı bırakmalı. Ünal başkan olduğu sürece Eskişehirspor asla kurumsallaşamaz.

SİYASET ÜSTÜ
BİR KURUMDUR
Eskişehirspor’un borcu 116 milyon lira olarak açıklandı. Acil 32 milyon liraya ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Bence Eskişehirspor’u bu düştüğü durumdan ‘Abi Başkan’ formülü kurtarabilir. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Eskişehirspor başkanlığına soğuk bakıyor. Ahmet Ataç’ın o kadar soğuk baktığını düşünmüyorum.  Ataç daha önceki yıllarda merhum Selami Vardar, merhum Aydın Arat gibi kulübe ‘Abilik’ yapabilir. Ataç, Ünal’ın kent yöneticilerine, işadamlarına veremediği güven ortamını sağlar. Bence Ahmet Ataç kentin en önemli simgelerinin başında gelen Eskişehirspor için elini taşın altına sokmalıdır. 2000 yılında SHP eski Milletvekili Zeki Ünal’ı Eskişehirspor Başkanlığı için Anavatan Partisi Grup Başkanvekili İbrahim Yaşar Dedelek ikna etmişti. Eskişehirspor siyasetler üstü bir kurumdur. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, AK Parti MKYK Üyesi Harun Karacan’da Eskişehirspor için bu birlikteliğe destek vermelidir. Ataç başkanlığında yeni yönetimin oluşması için gerekli katkıları sunmalılar.

KİMSEYE AVUÇ
AÇMAMALI
AK Partilisi, CHP’lisi, MHP’lisi Eskişehirspor için el birliği yapmalıdır. Ahmet Ataç başkanlığında yeni yönetimi oluşturulmalı. Eskişehir’in başarılı işadamları, sporu ve futbolu bilenler, hukukçular ve akademisyenlerden oluşan yeni bir yönetim iş başına gelmeli. Artık Eskişehirspor’dan gelir elde edenler değil, takıma gelir sağlayanlar kulübü yönetmeli. Eskişehirspor için AK Partilisi, CHP’lisi, MHP’lisi herkes birlik olmalıdır.  Eskişehirspor’un kurumsallaşması için adımlar atılmalı. ES ES’in artık kimseye avuç açmadan yönetilmesi için şirketleşmeli.  Ataç’ın yaklaşık 28 yıl önce borçlu bir Eskişehirspor’da görev alıp, takımın 3. Ligden 2.Lige  (Bugünün 2. Liginden, 1. Ligine) çıkarılmasında, borçların ödenmesinde büyük katkısı vardı. Tepebaşı Belediyesi’nde Eskişehirspor’un Süper Ligdeki bütçesi kadar parayla hem eski borçları ödeyip, hem de 350 bin insana en güzel hizmetleri sunan Ataç, Eskişehirspor’u da düzlüğe çıkarır…


//////////
BELEDİYE YÖNETİCİSİNDEN
KÜFÜRLÜ PAYLAŞIM
Rıdvan Dilmen; “Taraftarlar stadyumda siyaset yapmayı bırakmalı. Bir İzmir Marşı tutturdular. Tribünde siyaset olmaz” dedi. Dilmen’in bu sözleri özellikle sosyal medyada büyük tepki aldı. Odunpazarı Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu İsmail Genç’te tepki göstermiş. Ancak tepkisini küfürlü bir şekilde yaparak büyük bir yanlışa imza atmış. Genç, Dilmen’in sözlerini paylaşarak, şu yorumda bulundu; “Tam dayaklık vatan haini a…unun  şeytanı  sinirlerimi zıplattı gece gece.” Genç’in  Dilmen için ettiği iğrenç küfrü köşemde tabi ki açık yazamazdım. O’nun için noktalarla kodladım. Genç ise Odunpazarı Belediyesi’ndeki konumuna yakışmayan şekilde kendi sosyal medya hesabından küfrünü aleni şekilde paylaştı. Soyadı gibi genç ve tecrübesiz olan İsmail’e tavsiyem bundan sonraki süreçte bu tür paylaşımlar yapmaktan vazgeçsin. Böylece hem Başkan Kazım Kurt’u hem de Odunpazarı Belediyesini yıpratmamış olur…
/////
NOSTALJİ

SHP’NİN EFSANE İL
BAŞKANI KEMAL METİN
Yıl 1992, 25 yıl önce.  O yıllarda Eskişehir Büyükşehir değildi.  Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri yoktu. Eskişehir Belediye Başkanı merhum Selami Vardar’dı.  Vardar Belediye Meclis Salonu’nda bir toplantı düzenliyor. O toplantıya SHP İl Başkanı merhum Kemal Metin, Merkez İlçe Başkanı Nihat Çuhadar, İl Yöneticileri Fatma Yeniceli ve Ersen Yeniceli katıldı.  Kemal Metin, doğru bildiğinden şaşmayan ve dik duruşu olan bir İl Başkanıydı.  SHP ve CHP’ye büyük katkıları oldu. SHP ve CHP tarihinde unutulmaz İl Başkanları arasında tarihteki yerini aldı. Kemal Metin’in oğlu Yavuz Metin bugün CHP Odunpazarı Belediye Meclis üyesi olarak görev yapıyor. Babasından aldığı CHP bayrağını en yüksek noktalara taşımak için partide büyük bir özveriyle çalışıyor.  O yılların Merkez İlçe Başkanı Nihat Çuhadar Eskişehir Sol siyasetinin en önemli figürlerinden biri. Hem DSP hem de CHP’de İl Başkanlık yaptı.


 
FOTO ŞAKA
 
Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal: Bakanım para!..
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: Bu adam beni her gördüğünde para istiyor. Ben bankamatik miyim be arkadaş?
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi