Celalettin Bilgin

AZİZ NESİN ve ÖDÜLLERİ

21 Aralık 2017 23:59
A
a
 19 Aralık Salı günkü yazımda kıvrak zekasına rağmen anlaşılmakta güçlük çekilen Aziz Nesin'i anlatmaya çalışmış, anlaşılmakta çektiği güçlüklere dikkat çekmiştik. Bugün onu dünyanın nasıl anladığına ve kazandığı ödüllere dikkatinizi çekeceğim.
 Kazan Töreni Öyküsü ile 1956 ve Fil Hamdi Öyküsü ile 1957 İtalya Uluslararası Gülmece Yarışması’nın Altın Palmiye, Vatanı Vazife Öyküsü ile 1966 Bulgaristan Uluslararası Gülmece Yarışması’nın Altın Kirpi, Üç Karagöz Oyunu ile 1968 Milliyet Gazetesi Karagöz Oyunu Yarışması’nda birincilik, İnsanlar Uyanıyor Öyküsü ile 1969 Moskova Uluslararası Gülmece Yarışmasının Krokodil Birincilik, Çiçu Oyunu ile  1970 Türk Dil Kurumu Tiyatro, Asya-Afrika Yazarlar Birliği 1974 Lotus, 1976 Bulgaristan Uluslararası Gülmece Kitabı Yarışmasının Hitor Petor birincilik, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanıyla 1978 Madaralı Roman, TÜYAP’ın düzenlediği Halkın Seçtiği Yılın Yazarı, Sovyet Çocuk Fonunun 1989 Tolstoy Altın Madalyası, CPJ Uluslararası 1994 Basın Özgürlük ödüllerinin sahibi oldu. 1977’de seçildiği Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı görevine uzun yıllar devam etti. 1985’te İngiltere PEN Kulüp Onur Üyeliğine seçildi.
 Oğlu Ali Nesin, gençken babasıyla yaptığı tartışmaların birinde Aziz Nesin bir anda heyecanla “Aaaaaa” diye bağırmaya başlamış. Bahçedeki bir fidana doğru koşarak filiz verdiğini görüp heyecanlanan Aziz Nesin, “Ölmek üzereydi, sulayın demiştim, suladılar. Şimdi canlanmış.” diyerek gülümsemiş. 1989’da yazdığı Vur Damganı Zamana adlı şiirinde;
“Zaman izini bırakır sende,
Senin de izin kalsın zamanda,
Ölümün bile ziyan olmasın.” dizelerinin hakkını verir şekilde ileri yaşlarında dahi yazılarını üretmeye ve yoksul çocuklarla ilgilenmeye devam ederek yaşamını sürdürdü. 2 Temmuz 1993 Pir Sultan Abdal Etkinliklerine katılmak üzere Sivas'a gitti ve 37 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli katliamından sağ olarak kurtulan insanlar arasındaydı. İnsan şiirinin dizelerinde;                 
“İnsan yalnızca söylediklerinden değil,
Sustuklarından da sorumludur!” derken sanki bu olayı anlatır gibiydi.
 2 Temmuz 1993’te öldüremedikleri Aziz Nesin, 6 Temmuz 1995 günü Çeşme Alaçatı’da geçirdiği kalp krizi ile hayatını kaybetti. Vasiyeti ile Çatalca'da 1972'de kurduğu, Nesin Vakfı’nın bahçesine gömüldü ve mezarı gizli tutuldu. Ardında seksen yıllık mücadele sonucu; Nesin Vakfını, sayısız başarı ve ödülünü bıraktı. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde verilen özel ödüllerin arasında Aziz Nesin Emek Ödülü de bulunmaktadır.
 Seksen yıllık yaşam mücadelesinde kendini hep yalnız hissetmesi ve yanında kimseleri görememesi ona aşağıdaki dizeleri yazdırdı:

BENDEN BAŞKA YOK KİMSEM
Çok merak ediyorum kendimi
Başıma bir şey mi geldi
Öldüm mü kaldım mı
Hiç bir haber yok kendimden.. 
Bu sabah kapımı çaldım
Kapıyı açan kendim
Bir süre kendime baktım
Bu güleç yüz bendim.. 
Oh ne güzel bir sabah
Bugün de yaşıyorum demek
Benden başka yok kimsem
Beni merak edecek..

BİR GÜN  
Bir gün bu memleketin yanağına öpücük,
Başucuna da bir not bırakıp gideceğim:
“Öyle güzel uyuyordun ki,
Uyandırmaya kıyamadım..” diyeceğim.!

KIÇIMLA REVERANS
Kıçımla verdimse reverans,
Bağışlayınız ekselans!
Çünkü bir Hazret-i Dangalak,
Zorla geçmişse başa,
Onu kıçıyla selamlamak düşer,
Her onurlu yurttaşa.. 

UTANIYORUM ŞEHİDİM!
Utanıyorum şehidim,
Utanıyorum, yemekten, içmekten,
Senin annen ağlarken
Gülmekten utanıyorum! 
Sanma ki; Unutuyor,
Unutturuyoruz.
Unutanları barındırmaktan utanıyorum!
Sen; vatan için bizim için şehit olurken,
Seni görmezden gelenlerden utanıyorum!

Sağlıcakla kalın!
Siir Sanat Edebiyat.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi