Ezgi Uzgel

BAŞARININ 7 SIRRI

19 Aralık 2017 23:59
A
a

Hepimizin başarmak istediği bir şeyler vardır. Ya bir şeye ulaşmak isteriz, bir şirket kurmaya, bir mevkie, bir arabaya vb. Ya da bir şeye ulaşmaya mecburuzdur; tekrar iyileşmeye, borcumuzu ödemeye, bir ilişkiyi düzeltmeye vb. Hepimiz bu hayatta defalarca kendi cehennemimizden geçeriz. Bütün bunlar olurken bizim başımıza ne geldiğinden çok aslında bizim nasıl bir tepki verdiğimiz önemlidir.
Bundan belki 35 yıl önce 20 yaşında 300 dolar ile 3 kıtada gezen, 12 ayda 27.000 km yolculuk yapan ve dökük bir jeep ile sahra çölünü geçen bir adamdan başarının 7 sırrını dinledim;
  1. Hedefe karar ver ve harekete geç. Karar verildikten sonra yapılması gereken ilk adımı atmak.
  2. Asla başarısızlık ihtimalini düşünme. Başarıya odaklan. Aslında tüm engeller iç, dış değil.
  3. Şu anı yaşa. Şu an karşına çıkan sorunu veya şu anda yapman gereken işi düşün. Önündeki 10 adımda karşılaşacağın sorunları değil. Anda ol, o anda yapmanı gerekeni yap.
  4. Etrafını pozitif düşünen insanlarla çevir. Negatif düşünenleri dinleme. Kazananlardan ol. Her itirazı cevaplamaya çalışırsan hiçbir şey yapamazsın.
  5. Zorluk ve engelleri başarı merdiveninin değerli ve kaçınılmaz basamakları olarak gör. Zorlukla aslında bizi engellemek için değil bize öğretmek için varlar.
  6. Hedefin net olsun ama ona ulaşırken esnek olmayı bil. Değişmeye, yeni şeyler denemeye açık olun. Zihniniz açık ve esnek olsun. Zirvede olanların en önemli özelliklerinden biri budur: Katı değil esnektirler.
  7. Kimse tek başına başarmaz. Yardım istemekten korkmayınız ve yardımı alınız. Bu güç, cesaret ve karakter göstergesidir.  Siz de başkalarına cömertçe yardım ediniz. Bu şefkatin, merhametin ve kişisel yüceliğin göstergesidir.
Bu ilkelere katılmamak mümkün mü?  Başarılı bir şekilde yaptığım şeylerde bende bu ve benzer ilkeleri kullandığımı düşünüyorum. 
Başarmak istediğiniz şeyler için bir de bu ilkeleri denemeye ne dersiniz? Belki eksik olan buradaki ilkelerden biridir. Başarılı günler dileğiyle.
 
1000
icon
Gazi acar 23 Aralık 2017 20:15

Teşekkür ederiz

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi