Ezgi Uzgel

Bilincinizin Yükseldiğini Anlamanın 8 Adımı

13 Eylül 2017 06:00
A
a
İnsan kendi hayat yolculuğunda yaşadıklarından çıkardığı deneyimler olsun, kendi üzerine felsefi ve psikolojik çalışmaları sonucu olsun bazen hayatta ilerleyip ilerlemediğini anlamak istiyor. Bunca yıl geçti acaba hala yerimde mi sayıyorum yoksa biraz ilerlemiş olabilir miyim?
Bu sorunun cevabını merak edenler için bilincinizin ve farkındalığınızın yükseldiğini anlayabilmeniz için 8 adım derledim;
  1. Daha önce ilginizi çeken şeyler artık ilginizi çekmez; çünkü siz değiştiniz ve yeni bir kişisiniz. Daha önce okuduğunuz, izlediğiniz şeyler veya daha önce sohbetinden hoşlandığınız insanlar artık size cazip gelmeyecektir.
  2. Önceden hırs ile yaklaştığınız konulara sakin yaklaşırsınız; insani açıdan daha az gelişmişsek hırs ve rekabet bizi iten faktörlerdir. Ancak kabul etmek gerekiyor ki bunlar biraz içgüdüsel faktörler. İnsanın bilinci yükseldikçe insanı motive eden faktörler hayallerini gerçekleştirmek, diğer insanlara yardım edebilmek gibi daha insana yaraşır faktörler olacaktır.
  3. Başkalarının ne yaptığı seni daha az ilgilendirir; çünkü artık odağın kendi gerçekleştirmen gereken adımlardır. İnsanlara baktığında sadece onlardan öğreneceklerini görmek için bakmaya başlarsın.
  4. Kendine yeni bir gözle bakarsın; olduğunu zannettiğin bir ben vardı ama artık o değilsin. Kendini tekrar değerlendirmenin zamanı geldi.
  5. Boş şeylerden hoşlanmamaya başlarsın; filozof boş şeylerden hoşlanmayan bir kişidir. Çünkü hayat ve zaman kıymetlidir.
  6. Kendi bilincini ve farkındalığını yükseltecek, sana bir şeyler katacak kişilerin yakınlığını aramaya başlarsın; etrafın senin farkındalığını yükseltecek eğitimci ve dostlarla dolar.
  7. Kendini kötü hissettiğin anlar kısalır; çünkü ayağa kalmayı ve kaldığın yerden devam etmeyi öğrenmişsindir.
  8. Öğrenmek, öğrendiklerini aktarmak ve adım adım bilgeliğe doğru ilerlemek istersin.
Bunlar benim aklıma gelenler. Siz de kendi tecrübelerinizi Facebook ve İnstagram sayfama yorum olarak eklerseniz çok sevinirim.
 
1000
icon
Ilkay Bilkay 13 Eylül 2017 20:38

Maddi olarak biriktirdiğin seyler azalir daha az ile yasamaya fazlasını paylasmaya başlarsın manevî olarakta bu paylaşım cogalarak devam eder sevgi merhamet ask paylasilir.ogrenilen her bilgi pratiğe ve diğerlerine aktarima dönüşür.

0 1 Cevap Yaz
Ragıp Ferda Aydınalp 13 Eylül 2017 15:02

Geçmişi değil; anı konuşur ve paylaşırsın; gelecek ise seni çok ilgilendirmez:) Ragıp Ferda Aydınalp

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi