23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Ezgi Uzgel

BÜTÜNÜ KİM BİLİYOR?

6 Şubat 2018 23:59
A
a
Zamanın birinde, hayatlarında daha önce hiç fil görmemiş insanları alırlar ve bir filin olduğu dev bir ahıra sokarlar. Etraf zifiri karanlıktır. İnsanlara önlerindeki nesneye dokunmaları ve ne olduğunu söylemeleri istenir. Bir tanesi filin kuyruğunu tutar ve der ki bu bir kamçı, bir tanesi filin hortumunu tutar ve bu dev bir hortum der. Bir tanesi ayağını tutar ve bir kütük tuttuğunu söyler. Hepsi kendi tuttuğu şeyi bildiği için kendi doğrusundan çok emindir, hatta diğerinin neden başka bir şey tuttuğunu iddia ettiğini anlayamaz bile. İçlerinden bir tanesi bir fanatik ise bu doğrusundan da yüzde yüz emin olduğu için diğerlerini suçlayabilir hatta bu doğrusu için gerekirse ölebileceğini bile düşünebilir.
Bu hikayeyi hep çok sevdim. Çünkü biz de şu koskoca hayatın genelde bir kısmını tutmuş oluyoruz ve en doğrusunu yaptığımız konusunda çok eminiz. Bırakın hayatın bütününü kavramayı çoğu zaman bir olayın bile bütününü görmekten mahrumuz. Bazen seneler sonra anlıyoruz, bazen hiçbir zaman anlayamıyoruz. Peki hiçbir olayın, durumun tümünü göremeyeceksek ya da görmemiz zaman alacaksa ne yapmalıyız?
  1. İyi niyetli olmak iyi bir çıkış noktası olacaktır. Çünkü bir kısmını da görsek iyi niyetle yola çıkarsak yolumuz açılabilir.
  2. Diğerlerini yargılamamak. Çünkü onlar da olayın sadece bir tarafını görüyor ve o kısmı kendi  elleriyle tuttuklarını düşünüyor. Yani onlar da kendi gerçekliğini yaşıyor ve çok eminler.
  3. Fanatik olmamak. ‘Bu doğru için ölürüm’ bakış açısının kendisi ölümcül bence. İnsanın ailesi, bayrağı, dini gibi üst değerleri vardır. Bunun dışındaki şeyler için ölmek hayatı heba etmek olabilir.
Bu hikaye yıllarca bana başka başka şeyler anlattı. Bulunduğum noktaya göre hep kendi anlamı vardı.  Ancak bu hikayeyi gerçekten idrak etmenin kazandırdığı en büyük özellik hiçbir konuda fanatik olmamak ve karşındaki yargılamamak oldu. Hayatta üzüldüğüm bir çok konu oldu ama karşıdakinin bakış açısını anladığımda veya bildiğimde onu yargılamaktan kurtuldum.
Bütünü görelim demek isterdim ama her an her konuyla ilgili bunu başarmanın  ne kadar imkansız olduğunu görüyorum. O yüzden bu 3 maddeyi düstür aldım. İyi niyetli ol, diğerlerini yargılama, fanatik olma.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi