Bahri Yücel

CAİZ MİDİR?

27 Nisan 2017 23:20
A
a

Bazen İslam dinine göre doğru olanı yanlış diye tarif ederiz. Buna örnekleme çoktur. Ama ben burada bir konuyu şu zamansa çok luzum olduğu için araştırmak ve yazmak zorunda kaldım. Tramvayda bir genç zannederim yanındaki iki yaşlı anne ve babası olsa gerek onlarla tartışma yaşıyordu. Konuyu iyice dinledim. Mesele şu idi. Oğulları doktordan randevu almıştı. Annesi çin babası ona hangi doktora gideceği diye soruyordu. O da bir erkek doktor ismi söyledi. Adam bayağı bir tepki gösterdi ve anneni muayene ettirmeden geri dönelim gibi bir ifade kullandı. Çocuk bayağı mahcup vaziyete düştü. Baba bayan doktor yokmuş. Bugün nöbetçi olan erkek doktor imiş. Randevuyu ona verdiler. Ama benim bildiğime göre dinen her hangi bir sakıncası yokmuş dedi ve hastane durağında indiler. Ben de eve geldiğimde bu konuyu araştırdım. İşte çıkan netice;İslamda setrü-avret yani avret mahalliniörtmek ve İslamın farzlarındandır. Yani İslamın gereğidir. Ancak karı kocanın görmesi gereken yerleri bir başka kimsenin görmesi haramdır. Ancak, bir hastalık ve mazeret hallerinde şu kimselerin tedavi maksatlı avret mahallini görmesinde dinen bir sakınca yoktur. O kişiler de şunlardır:
Sıhhi bir tehlikede ve hatai meselelerde doktora açmakta, muayene olmakta, hemşirenin hasta bakıcının da görmesinde ve bakmasında dini bir sakınca yoktur. Bu konuda luzum eden yerden fazlasını açmak veya luzumundan fazla bakmak erkek için de kadın için de doğru değildir. Bunları insanlara anlatmak, kadın olsun erkek olsun herkesin bilinçlenmesini sağlamakta öncelikle din görevlilerine düşmektedir. Özellikle Cuma günleri binlerce Müslüman camilere akın ettiği zamanda bunları anlatmak, birçok bilinmeyenleri anlatmak cennet ve cehennemi anlatmaktan çok daha sevap ols gerek.
Değerli insanlar, Müslümanlar, insan hayatını ve sağlığını korumak, farzların en büyüğüdür. Hangi konuda olursa olsun din görevlilerimize ve ehil kişilere danışmaktan hiç çekinmeyin. Unutmayalım ki insanları felakete götüren, cehenneme götüren en büyük etken cehalettir. Cehaletin sonu ise koskoca bir hüsrandır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi