Ezgi Uzgel

ÇAPRAZ İLİŞKİ SEVEN KADINLAR

21 Şubat 2018 06:00
A
a
İlişkilerle ilgili daha fazla yazmam konusunda ricalar alıyorum.  O yüzden bugün defalarca şahit olduğum bir ilişki modelini yazacağım. Bir ilişkisi bitmeden diğerini hazırlayanları.
İnsan belli bir yaşa geldiğinde her şeyin mümkün olduğunu biliyor, her şeyin insan için olduğunu anlıyor. 20 yaşındayken bir kişinin evliyken başkasına aşık olduğunu söyleseler şaşardım. Ancak insanların kaderinin farklı farklı olduğunu, her şeyin mümkün olduğunu artık anlayabiliyorum.  O yüzden bu yazı yargılamak için değil farkındalık yaratmak için yazılmıştır.
Bu örnekte kişi sevgililerini her zaman aynı ortamdan seçiyor ve bir ilişkisi bitmeden mutlaka aynı ortamdan başka bir kişiyle yakınlık kurmaya başlıyor. Yeni av avcısının bir sevgilisi olduğunu farkında, hatta o sevgiliyle birlikte yaşadığını da farkında ama örümcek ağına yakalanmış gibi tuzağın içinde kalıyor. Kadını o anki sevgilisiyle kaldığı eve bırakıyor. Sevgilisinin eline kadar götürüp teslim ediyor ve kendi sırasının gelmesini bekliyor.  Genelde erkekler çoklu ilişkiler yaşamakla yargılanır. Ancak kadınlar bu konuda çok daha yeteneklidir.  Kadın başka bir kadının varlığına zor tahammül ederken, erkek sırasını beklemek konusunda çok daha tecrübelidir. Kadının aklı ise birisiyle olurken diğerini sıcak tutma konusunda çok yeteneklidir.  Bu örnekte avcı bir kadın, bu durumda zaten rollerde  ekstra ters ve sağlıksız.  Çünkü avlanan kadın durmaz, her zaman yeni av peşine düşer.  Av olan erkek de tüketilip başka bir adam bulununca atılmak üzere sırasını bekler. Tabii olayların hep aynı ortamda geçmesi ise ayrı bir ahlaki problem. Etraftaki herkes buna şahit oluyor ve ortam bu çapraz ilişkileri kaldırmanın yükü altında gittikçe bozuluyor. Dediğim gibi bir kez olursa bu kader olabilir ve bu sınıfa konulamaz ama ya bir, iki, üç hatta dört kez oluyorsa bunun bir ciddi bir problem, hatta düzeltilmesi gereken psikolojik bir durum olduğunu söyleyebiliriz. 
Şimdi neden bir insan bir ilişkisi bitmeden sürekli diğer sevgiliyi hazırlıyor olabilir bir bakalım:
  1. Kendini ancak bir ilişki içinde anlamlandırabiliyordur. Bu durumda bir gün bile yalnız kalması mümkün değildir.  Büyük bir boşluğa, hatta anlam kaybına düşecektir.
  2. Hiçbir ahlaki düstüru yoktur.  Onun için kişilerin kalbini acıtmanın bir önemi yoktur.
  3. Erkekleri kullanma huyu vardır. Biri gidecek diğeri gelecek ki, onun ihtiyaçları madden ve manen sürekli karşılansın.
  4. Sevilme bağımlısıdır. Hepimiz sevilmeye ihtiyaç duyarız tabii ki ama bağımlı olanın arada yalnız kalamayıp, bir ilişki bitmeden sürekli kendini sevecek diğer erkeği hazırlamasının nedeni budur.
Şimdi bu durumu yaratan kişi yani avcı olan kadın geçiş süreçlerinde bir sıkıntı yaşasa da, genelde kendinde bir problem görmez. Burada darbeyi alan, tüketilip atılan erkektir.  Sonunda başına kendinden önceki erkeğin başına gelen gelmiştir. İmkanları, sevgisi, ilgisi, iyi niyeti kullanılmış, daha ayrılmadan bir sonraki erkek hazırlanmıştır.  Erkek doğasının her zaman kendisini çok özel hissetme özelliği olduğu için, bu kadın kendinden önceki erkeğe ne yaparsa yapsın beni seviyor diye düşünen erkek en sonunda halefinin kaderini paylaşırken, selefi ise kaderine yürümektedir. 
Bu tarz kadınlara çatan erkeklere tavsiyem:
1.Başka biriyle beraberken seninle olmaya, flört etmeye başladıysa sen ilk misin bir araştır. İlk isen kader sizi bu şekilde birleştirmiş olabilir. Kadın ille de kötü niyetli olmayabilir. Ancak ilk değilsen kadının arkadaşları bile bunu sana ima edecektir. Onları dinle.
2.Tabii ki sen özelsin. Her insan özeldir. Ancak bu avcı kadın için özel olduğundan emin olabilir misin? Senden ziyade senin imkanlarına yönelmediğinden emin misin?
3.Eğer daha önce de başkalarına aynısını yaptıysa, vakit varken arkanı dön ve kaç.
Tabii ki hepimiz insanız ve hatalar yapıyoruz. İnsanın en çok hata yaptığı konular zaten ilişkiler. Ancak kalbimizi açarken gözümüzü de açalım ki aptallık değil en fazla hata yapalım.
Eğer böyle bir kadınsanız ilişki konusunda danışmanlık alın. Eğer böyle bir kadının ağına düşmüş bir erkekseniz danışmanlık alın. Unutmayın her şey yaşanabilir ama doğru danışmanlık, destek ve gerçek sevgiyi bulma gayreti bizi ona ulaştıracaktır.
 
 
 
1000
icon
Yorumsuz 21 Şubat 2018 19:36

Bu kadar iyi analizi; ancak ya bir psikolog yapabilir ya da kişi kendisi için yapabilir sanıyorum... Hepimiz kendimizde olanı yansıtıyoruz ne de olsa... ”Farkındalık yaratmak”dan çok başkalarına imada bulunan ya da içini döken biri gibi...

0 3 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi