İbrahim Gerede

CHP KONGRELER SÜRECİ ÜZERİNE

14 Ağustos 2017 12:07
A
a
      “CHP 36. Olağan Kurultay Takvimi”, Genel Merkezin 10 Mayıs 2017 tarihli genelgesi doğrultusunda 22 Mayıs 2017 tarihinde işlemeye başladı.
       Kongreler süreci takviminde bazı tarih değişiklikleri olabilir. Ama genel çerçeve şöyle:
·         Eylül 2017: Muhtarlık Bölgesi Delegeleri ve Parti İçi Önseçmen Seçimleri.
·         Ekim 2017: İlçe Kongreleri.
·         Kasım 2017: İl Kongreleri.
·         Aralık 2017/ Ocak 2018: 36. Olağan Kurultay
      Bu demektir ki Eylül ayından itibaren CHP çevrelerinde “heyecanlı ve bol tartışmalı” bir süreç yaşanacaktır.
      Siyasal partilerde “parti içi demokrasinin gelişmesi” açısından “kongreler sürecinin önemli olduğu” bilinen bir gerçekliktir.
      Ama bu gerçeklik, CHP açısından daha da önemlidir. Çünkü “CHP’nin demokratikleşmesi, Türkiye’nin demokratikleşmesi için çok önemlidir.”
      Ancak ne yazık ki yaygın ve yerel medyamızda CHP Kongreler Süreciyle ilgili yapılan haber ve yorumların çoğu, “polemiklere ve öznel yaklaşımlara dayalı” olarak yapılıyor…
      Özellikle “CHP karşıtı oldukları tescilli olan bazı kalemşorlar(!)”, iğneden çuvaldıza ve taştan çamura kadar tüm malzemeleri CHP’ye karşı hoyratça kullanıyorlar…
      Elbette medyamızda CHP Kongreler Sürecini nesnel değerlendirenler de var. Ama onların işleri öyle zor ki…
      Ben de zor olanı seçerek, doğru bilgiler ve nesnel yorumlar doğrultusunda görüşlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
 
DİĞER SİYASAL PARTİLERİMİZDE MEVCUT DURUM
       Konunun bu noktasında bir gerçeği vurgulamak gerekiyor:
       “Türkiye’de siyasal partilerin yapılanmasında DEMOKRATİKLİK ve KURUMLAŞMA gibi iki önemli eksiklik vardır.”
       Bu ilkel ve antidemokratik hastalıklar şu veya bu ölçüde tüm partilerimizde görülmektedir.
      Parti içi demokrasi açısından siyasal partilerimize kabaca göz atarsak şunlar söylenebilir:
     AKP/RTE ve Bahçeli/MHP’deki son durumlar, dünya siyaset literatüründeki “faşist parti” tanımına çok uyuyor… Onun için bu partilerde “demokratik işleyiş aramak, samanlıkta iğne aramakla eş anlamlıdır…”
      HDP, ülkemizde töreye, ağaya, örgüte(!) ve devlete karşı çıkanların çok ağır cezalandırıldığı ve dolayısıyla “demokrasi kültürünün en cılız kaldığı” bir bölgede “demokratik bir parti” olmaya çalışıyor… Ancak ne yazık ki, tıpkı bölgenin nesnel koşulları gibi HDP’nin demokratikliği de “silahların gölgesinde kaldığı için…” çarpık işliyor.
      Ülkemizdeki “radikal sol partilerdeki” durum ise “demokrasisi ve katılımcılığı yetersiz ama merkeziyetçiliği ve kadroları güçlü yapılanmalar…” olarak tanımlanabilir.
 
DEMOKRATİKLİK AÇISINDAN CHP’DE DURUM
      Bu bağlamda “CHP’nin hakkını CHP’ye vermek” gerekirse, bence “ülkemizde parti içi demokrasinin ve kurumlaşmanın olabildiğince en iyi işleyebildiği parti CHP’dir.”
       Peki öyleyse, CHP’deki kongreler sürecinde yaşanan ve medya tarafından kamuoyuna abartılı bir biçimde yansıtılan kalitesiz tartışmalara ve çatışmalara ne demeli?...
       Ülkemizde CHP üzerine oynanan tüm kirli oyunlara rağmen, insanlar CHP’de tartışmaya/çatışmaya değer bir şeyler buluyorlarsa, bu bir canlılık ve demokratiklik belirtisidir…
      CHP’nin hakkını kendisine verdikten sonra, O’nun kulağına da birkaç gerçeği de fısıldamak gerekiyor:
      1. CHP’nin kongreler süreci yaşanırken, “parti içindeki tartışmalarda ideolojik ve siyasal boyuttaki ilkeli değerlendirmeler yetersizdir.”
      2. Parti içinde KİŞİLERE veya etnik, dinsel ve hemşeri ilişkilerine dayalı kümeleşmeler, ideolojik/siyasal kümeleşmelerden daha etkilidir.
      3. Kongreler sürecinde temel amaç; “Sağlıklı ve kaliteli bir biçimde ilçe ve il yönetimleri oluşturmak” yerine “gelecekteki milletvekillikleri veya belediye başkanlıkları için şimdiden zemin hazırlamak...biçiminde öne çıkmaktadır.
       Bu doğrultuda yapılan “kongre kazanma pazarlıkları yüzünden yönetim organlarının kalitesi düşük kalmaktadır.”
 
KONGRELER SÜRECİNDE CHP’Yİ BEKLEYEN ÖNCELİKLER
     “Laik, demokratik ve barış içinde bir Türkiye” umut ve hedeflerinin partisi olan CHP’nin, bu kongreler sürecinde öncelikle kendi içindeki demokratikliği daha da güçlendirmesi ve kurumlaştırması gerekiyor.
      Bunun için mevcut CHP tüzüğündeki demokratik hükümler işletilerek ve uygulamada daha da katılımcı yöntemler geliştirilerek, önümüzdeki Kongreler Süreci daha demokratik bir biçimde gerçekleştirilebilir.
     CHP’nin önümüzdeki Kongreler Süreci’nde öncelikle yerine getirilmesi gereken görev ve sorumluluklar: “Daha KALİTELİ, daha KATILIMLI ve daha KİTLESEL bir CHP için; birlikte güçlü ve uyumlu yönetimler oluşturmak…” olarak özetlenebilir.
     Bunun da herkesçe bilinen iki yolu vardır:
     1. Kongreler sürecinin tüm aşamalarında yapılacak parti içi seçimlerin “çarşaf liste” yöntemiyle yapılmasını sağlamak.
     Bu yöntemle üyelerin ve delegelerin özgürce oy kullanmaları sağlanarak, parti içi demokrasinin gelişmesine çok önemli katkılar sağlanabilir.
     Ancak, Mahalle Seçimlerinde ve İlçe Kongrelerinde çarşaf liste uygulamadan, bir blok listenin kazandığı delegelerle yapılan İl Kongrelerinde “sözde çarşaf listeyle seçim yapmanın” pek fazla anlamının kalmayacağı unutulmamalıdır…
     Yine unutulmamalıdır ki “Çarşaf Liste Yöntemi”, siyaset biliminde ”en demokratik seçim yöntemi”  olarak kabul edilir ve gelişmiş ülkelerin sosyal demokrat partilerinde bu yöntem uygulanır.
     Blok Liste yönteminin “daha pratik olduğu” ya da “uyumlu yönetimler oluşturacağı” gibi ileri sürülen ve CHP’lilere hiç yakışmayan “bahanelerin” ise gerçekte hiçbir haklılığı yoktur.
     2. Parti içi seçimlerde demokratik uzlaşma kültürü işletilerek; delege seçimlerinde ve ilçe- il kongrelerinde aday listelerini “ortak hazırlanmış tek blok liste” yöntemiyle oluşturmak…
     Bu yöntemle kaliteli yönetimler oluşturulması yanında, partinin “birlik” imajı da güçlendirilebilir.
      Aksi halde, ideolojik temeli olmayan ve kişilere dayanan anlamsız grupların yaratacakları gergin ortamda ve çeşitli ayak oyunlarıyla yapılacak parti içi seçimlerden çıkacak sonuçların, ne partinin bütününe ne de o gruplardan siyasal getirim bekleyen kişilere hiçbir yararı olmaz.
      Görülüyor ki “CHP’nin gelecekteki başarısında, önümüzdeki Kongreler Süreci çok ama çok etkili olacaktır…”
      Sağlıkla, sevgiyle, dostlukla…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi