EDA AKTAŞ

Çocuklar ile İletişim

10 Ekim 2018 23:59
A
a
İletişim kısaca bilgi, fikir veya duygu alışverişi demektir. İletişim sözlü ya da sözsüz olarak kurulabilir. İnsanın başkalarıyla iletişime geçme süreci doğum ile başlar ve yaşam boyunca devam eder. 
Çocuklar ile iletişim denilince ise bir yetişkinin – anne, baba, öğretmen, yakın akraba gibi- çocukla kurduğu iletişim akla gelir.  Çocuklarla iletişim sürecinde dikkat etmemiz gerekenler sadece kullandığımız sözcükler değildir.  Ses tonumuz ve beden dilimiz de en az konuştuklarımız kadar önemlidir.
Çocuklar ile doğru iletişim kurmanın sağlıklı aile ilişkileri açısından önemi oldukça fazladır. Sadece aile ilişkileri açısından değil diğer insanlarla kurduğu iletişimi de olumlu etkiler. Hatta çocukların anne ve babaları ile kurduğu iletişimin niteliği çocuğun gelecekteki ruhsal durumunu ve kişiliğini etkiler.
Çocuklar ile iyi iletişim kurarak onların düşünce ve duygularını, sorunlarını doğrudan öğrenebiliriz. Çocuklara yol göstermek veya yaşadıkları sorunlara yardımcı olabilmek için, etkili iletişim oldukça kritik bir role sahiptir. Çocuğunuzla iletişiminizi, düşüncelerine ve hislerine değer verdiğinizi göstererek ve onları ifade etmesine yardımcı olarak geliştirebilirsiniz.
Çocuğunuz ile onun yaşına uygun iletişim kurmanız önemlidir. Çocuğunuzun yaşına uygun sözcükler kullanmalısınız. 
Bebeklerin bizlerle iletişim kurmasının ilk yolu ağlamalarıdır. Bizler ise bebekler ile iletişim yolu olarak yüz yüze zaman geçirebiliriz. Bebeğinizle sık sık her şey hakkında konuşun. Ayrıca kitaplar ve gazetelerden yazılar da okuyabilirsiniz. Bebeğinize bir şeyler okumanız onun gelişmekte olan beyni için çok önemlidir. Bebeğinize gülümseyerek onun yüz ifadelerini taklit edebilirsiniz ya da şarkı söyleyerek, masal anlatarak iletişiminizi arttırabilirsiniz. Özellikle yemekten sonra ya da uykudan önce yapacağınız düzenli masal anlatma ya da kitap okuma bebeğin sakinleşmesini ve rahatlamasına büyük ölçü de katkı sağlar.
Küçük çocuklar ile iletişim kurarken dikkat sürelerinin kısa olduğunu unutmamalısınız. Kısa ve net cümleler ile çocuğu sıkmadan anlaşılır bir iletişim kurmak doğru olacaktır. Bir önceki yazımda da değindiğim bir noktayı tekrar belirtmek istiyorum. Çocuğunuzun gözlerinin içine bakarak onu gerçekten dinlediğiniz tek bir dakika, onu dinlermiş gibi yaptığınız 100 dakikadan çok daha kıymetlidir. Çocuklar ile iletişim kurarken başka bir şeyle ilgilenmemeye özen gösterin. Bu şekilde iletişimin niteliğini arttırmış olursunuz.  Çocuğunuz ile iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız ilk önce iyi bir dinleyici olup onu dinlemelisiniz. Daha sonra cesaret vererek onu kırmadan aşağılamadan ve en önemlisi kıyaslamadan konuşmalısınız. Çocuğunuzun sizinle iyi bir iletişim kurabilmesi için sevildiğini ve takdir edildiğini hissetmesi gerekir.
Kardeşinin kitaba ulaşmasına yardım ettin, aferin.
 Hafta sonu  lunaparka gitmek iyi fikir hava durumuna bakarız.
Anneanneni hiç üzmemişsin, seninle gurur duyuyorum.
Bugün okulda yaptığın resim çok yaratıcı olmuş.
Domatesleri buzdolabına yerleştirmeme yardım ettiğin için teşekkürler gibi kısa ve abartısız ancak açıklayıcı hangi davranışından dolayı takdir edildiği çocuk tarafından kolayca anlaşılabilecek ifadeler kullanılabilir.
Not: Bir sonraki yazımda ‘Ergenler ile iletişim nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz?’ sorularına yanıt aramaya çalışacağız.
Kendinize iyi bakın.
1000
icon
Edacım seni kutluyorum. Çokgüzel yazmışım.İnşallah ilerde torunlar olursa bu yazdıklarını uygulayaca 11 Ekim 2018 15:24

Yazını çok beğendim.Her fırsatta uygulamak isterim.Bu tür yazıları okullarda,günlük yaşamda herkes tarafından kullanılması ve uyulmasını isterim. Böyle olunca insanların iletişimi kolay ,yapıcı ve olumlu olur.Kişiler arasında sevgi,saygı ve hoşgörü olur yaşama Sevinç’i artar. Yazılarının devamını dilerim. Şimdiden başarılar diliyorum.Ali Demircan

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi