Emine Girgin

DEDİKODUYU KİM DAHA ÇOK YAPIYOR DERKEN DEDİKODU YAPTIM

19 Haziran 2017 23:22
A
a

İki yıl önce Halkın Gündemi programımda dedikoduyu gündeme almıştım. Sokağa çıktığımda vatandaşa sordum, “Dedikoduyu kim daha çok yapıyor? Kadınlar mı yoksa erkekler mi?”
Çoğunluk ne cevap verdi bilin bakalım. Bunu okurken ‘tabii ki kadınlar’ dediğinizi duyabiliyorum. Evet, evet doğru cevap. Halk, kadınların daha çok dedikodu yaptığının kanısında. Bir tane teyze vardı hiç unutmuyorum. Ona bu soruyu sorduğumda “Kadınlar daha çok dedikodu yapıyor. Onun elbisesi güzel, bunun elbisesi kötü. Kadınlar daha çok birbirini çekiştiriyor” demişti.
Biz kadınların konuşma yetileri çok gelişmiş olduğundan ve erkeklere göre daha duygusal olduğumuz için çok konuşuyoruz. Bir erkek telefonda arkadaşıyla 3 ya da 5 dakika konuşabiliyorken biz kadınlar çok rahat 45 dakika o konuyla ilgili konuşuruz ve hatta bu konuşma bize yetmiyor, ertesi güne sözleşip buluşuyoruz ve kahve eşliğinde 2 saat konuyu tekrar değerlendiriyoruz. E kadın yani bu, genel olarak çok konuşur zaten. Bir kadın bir kadınla, bir konuyu paylaşmak için arar; yani bu dedikodu değil, dertleşmektir. Birinin hakkında kötü konuşmadığınız sürece zaten o dedikodu değildir.
 
***
Biz kadınlar daha çok hemcinslerimiz ve ilişkilerimiz hakkında konuşurken erkekler para, cinsellik ve güncel haberlerden konuşuyorlar.
Aslında erkekler etrafta olan bitenin hiç farkında değilmiş gibi görünseler de onlarda en az kadınlar kadar seviyorlar incelemeyi. Belki erkeklerin dikkatlerini çeken şeyler kadınlarınkinden farklı ancak netice, her iki tarafında durum veya kişiler hakkında dedikodu yapması oluyor. Zaman zaman çaktırmadan dinledikleri dedikodulara konunun en heyecanlı yerinde aniden dahil olmalarından anlayabilmek mümkün aslında.
Dedikodu denen şeye tüm insanlar başvuruyor. İnsanları rencide etmiyorsa sakıncası da yok. Sadece kadınlarla ilgili böyle bir saptama yapmanızı çok yanlış buluyorum. Bana soracak olursanız eğer bu soruyu, kadınlar dedikodu yapar ama erkeklerin dedikodusu kadınlarınkinden çok daha ağır ve acımasızdır.
Beraber olduğu kadınların dedikodusunu yapan adamlar size de merhaba. Geldi yaz ayları, gevşedi mi gönül yayları? Yakın arkadaşlara dert yanmayı geçtim, daha yeni tanıştıkları insanlara bile karısının dedikodusunu yapan adamlar gördüm ben.
Neymiş efendim kadın evde makyajsız-bakımsız, pijama, terlik dolaşıyormuş. Böyle olunca da içi kaldırmıyormuş. Tabii, kendileri evde beyaz gömlek giyip, sürekli mis kokular sıkıp dolaşıyorlar da kadından bu zarafetlerine karşılık, sürekli bacakta jartiyer, ağızda kırmızı gül sapıyla dolaşmalarını bekliyorlar doğal olarak.
Her neyse, dedikoduyu anlatırken bile dedikodu yapabilen bir kadınım gördüğünüz gibi. Sonuç olarak her iki tarafta yapıyor arkadaşlar çok kurcalamayın. Sevgiler….
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi