Ayhan Aydıner

DELEGELER İKTİDARI MI MUHALEFETİ Mİ İSTİYOR?

1 Şubat 2018 00:04
A
a

CHP 36. Olağan Genel Kurulu 3-4 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. 

TOPLAYABİLİRLER Mİ?
Kongrede Genel Başkanlık için dört aday var. Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu CHP Genel Başkan adayı olduklarını açıkladılar. Kongrede ‘1216 Kurultay delegesi’ oy kullanacak. Buna göre, genel başkan adayı olmak isteyen isimlerin ‘en az 122 kurultay delegesinin imzasını alması’ gerekecek. Kılıçdaroğlu ve İnce bu imzaları rahat toplar. Peki Kocasakal ve Eminağaoğlu toplayabilir mi? Toplamaları halinde Büyük Kongre dört adaylı olur. Ancak ben bu ikiliden birisinin gereken imzayı toplayamayacağını düşünüyorum. Umarım yanılırım. İkisi de gereken imzaları toplayarak aday olurlar.

410-0 ÖNDE BAŞLIYOR

Kılıçdaroğlu partinin başına geldiği 2010 yılından beri ‘iki referandum, üç genel seçim, iki yerel seçim ve bir Cumhurbaşkanlığı seçimi’ kaybetti. Bu tablo gösteriyor ki Kılıçdaroğlu ‘başarısız’ olmuştur. CHP  iktidar olmak istiyorsa, mutlaka ‘Genel Başkanını değiştirmesi’ lazım. Peki değişir mi? ‘Çok zor’ diyorum. Kongrede Eskişehir’in ‘oniki kurultay delegesi’ de oy kullanacak. Bu isimler şöyle sıralanıyor; “Yılmaz Büyükerşen, Ahmet Ataç, Kazım Kurt,  Erdal Şanlı, İshak Gündoğan, Sinan Özkar, Nihat Çuhadar, Akın Sallarel, Gülnur Şenel, Sema Yavuz, Hülya Cesur, Betül Duman.” Bu 12 kurultay delegesinden en az 10’u oyunu Kılıçdaroğlu’na verir. İstanbul İl Kongresi’ni Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayı kazandı. İstanbul’dan 160 ve CHP’nin oyu olmadığı Doğu ve Güneydoğu illeri adına Ankara’da masa başında yazılan 250 delegeyle zaten Kılığçdaroğlu ‘yarışa 410 oy önde’ başlıyor. Bundan dolayı kongreyi Kılıçdaroğlu rahat kazanır.  Türk Halkının beklediği değişim yaşanmaz. Demek ki;  CHP Kurultay delegelerinin büyük çoğunluğu CHP’nin ‘bugün bulunduğu durumdan’ çok memnunmuş. ‘İktidarı değil, muhalefeti’ istiyormuş...

******

ODUNPAZARI’NA POLATLILI MÜDÜR MÜ GELİYOR?
Hasan Başyiğit’in Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü olmasından sonra  herkes onun yerine Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürünün kim olacağını merak ediyor. Şu günlerde Günyüzü İlçe Milli Eğitim Müdürü  Hikmet Kara’nın Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü olacağı iddia ediliyor. 1969 Polatlı Yenice Köyü’nde doğan Kibar, ilk orta ve lise eğitimini Polatlı’da tamamladı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nden mezun olan Kara,  dört yıl Çorum Bayat ilçesinde çalıştıktan sonra memleketi Polatlı’daki okullarda çalıştı. 2010-2012 yılları arasında Polatlı Karahamzalı İlköğretim Okulu, 2012-2014 yıllları arasında da Polatlı Ticaret Meslek Lisesi Müdürlüğü yaptı. 7 Ocak 2014’den beri dört yıldır Günyüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapan Kara’nın Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü yapılması içinEskişehir’de destekleyenler var mı? AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan ve İl Başkanı Dündar Ünlü Polatlılı Kara’nın Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü olmasına onay verir mi? Bunu bekleyip göreceğiz...

******
NOSTALJİ Anadolu’da Sakıp Sabancı Rüzgarı
Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli işadamlarından birisi olan merhum Sakıp Sabancı 1984 yılında Anadolu Üniversitesi’nden Fahri Doktora almıştı. Beş yıl sonra (1989) tekrar Anadolu Üniversitesi’ni ziyaret eden Sabancı tarihi fotoğrafta; Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun Kurucu Müdürü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli ile birlikte. Halk tarafından sevilen ve ‘Sakıp Ağa’ olarak da tanınan Sabancı 7 Nisan 1933 tarihinde, pamuk tâciri Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı’nın ikinci çocuğu olarak Kayseri’nin Akçakaya köyünde doğdu. Küçük yaşta Adana’ya göç ettiler. Çocukluğunu Adana’da geçirdi. 1957 yılında teyzesinin kızı Türkan Sabancı ile evlendi. 1966 yılında, babasının vefatı üzerine, Sabancı Holding’in yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Sakıp Sabancı, böbrek kanseri tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde 10 Nisan 2004 tarihinde sabah 05:55 sularında böbrek tümörünün karaciğere atlaması sebebiyle hayatını kaybetmiştir. 12 Nisan 2004 tarihinde Sabancı Center’da düzenlenen devlet töreninin ardından yaklaşık 100.000 kişinin katıldığı cenaze töreniyle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. 2004 yılında öldüğünde, Amerikan iş dergisi Forbes’in milyarderler listesinde 147. sırayı almıştı.

******

FOTO ŞAKA

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce:
Kemal Bey kongrede aday olma.  Vallahi ilk seçimde CHP’yi iktidar yapmazsam, Genel Başkanlık koltuğunu size tekrar bırakacağım.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Hayatta olmaz Muharrem Bey. Ya binde bir ihtimal gerçekleşir de  CHP’yi iktidar yaparsanız,  benim halim nice olur?

******

FIKRA

ÖBÜR ELİNLE YAZARSIN

“Yarın yazılı yapacağım” dedi, hoca hanım.. “Bu çok önemli bir sınav.. Mutlak katılmanız gerek. Bu yüzden bugünden haber veriyorum ve uyarıyorum. Kimse kaçmayı aklından geçirmesin. Gelmeyen sınıfta kalır. Ciddi bir kaza, ağır bir hastalık, aile yakınlarından birinin ölümü gibi çok ama çok ciddi mazeretler dışında hiçbir özrü kabul etmem.”
Sınıfın serserisi en arka sıradan seslendi.. 
“Peki ya aşırı seksten yorgunluk, hocam!..”
Hoca hanım, sınıftan yükselen kahkahaların dinmesini bekledi, sonra gülümseyerek cevap verdi.. 
“Fark etmez. O zaman, öbür elinle yazarsın!..”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi