Emine Girgin

DİLİNE SAHİP ÇIK!

14 Eylül 2017 06:01
A
a
Sabah kalkıyorsunuz, işe gitmek için hazırlanıp evden çıkıyorsunuz. Yakınlarda bir ‘Börekhci’ bulup kahvaltınızı yapıyorsunuz. İleride ‘Ahmet Marketing’den alışverişinizi yapıyor, iş yerinizin yakınındaki ‘Ali Car Wash’daki arkadaşınızla kahvenizi içip güne başlıyorsunuz.
Mesela yani!
Türkçe ben ‘yozlaştım’ diyor, kimsede diline sahip çıkmıyor.
*
Günümüz gençlerinin özenti kesimi tarafından yozlaştırılan güzel Türkçe’miz unutuluyor ve yanlış kullanılmaya devam ediyor. Son yıllarda telefonla mesajlaşmanın çoğalması ve internetin bilinçsiz kullanımı sonucu dilimiz, kelimeler değiştirilerek, eksiltilerek ve hatta gereksiz harf eklenerek yozlaştırılmaya başlanmıştır. Şu anki gençler, örneğin “tamam yerine tmm” ,“selam yerine slm”, “naber demek yerine de nbr?” gibi mesajları kısaltarak birbirleriyle rahatlıkla anlaşabiliyorlar.
Siz anlıyor musunuz? Ben bir şey anlamıyorum. Anlamadığım şey kısaltılmış kelimeler değil, gelişmiş bir Türkiye’de yozlaşabilen dilimiz. Büyük küçük, eksiltilen ya da gereksiz yere uzatılan harflerle sürekli yozlaştırdığımız güzel Türkçe’mizden bahsediyorum. Beni fazlasıyla rahatsız ediyor, sizi etmiyor mu?
*
Atatürk’ün “Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır” sözü geldi aklıma. Bu söze uyarak bu yozlaşmanın tüm Türkiye’yi etkilemesine izin vermeyecek nesiller yetişeceğine inanmak istiyorum gerçekten. Acilen bu batı dili özentiliğinden kurtulup dilimize sahip çıkmalıyız. Eğer çıkmamaya devam edersek işte o zaman gelecek nesille birlikte diyeceğiz hep birlikte;

Bye Bye Türkhce!
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi