Ayhan Aydıner

DİŞİ DEVEYİ ERKEKTEN AYIRT EDEMEYENLER

28 Ağustos 2017 23:50
A
a
Bir gün Hz. Ali’nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe’den bir Arap devesiyle Şam’a gelmiş.

NE DERSE ‘EVET’ DİYEN
Şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış: "Ver o dişi deveyi bana!" demiş. Tartışma büyümüş, Küfe’den gelen adam, “Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir” diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. Konu Muaviye’ye yansımış.
Halk meydanda toplanmış... Muaviye, Küfe’den gelenle Şam’da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış: "Bu dişi deve Şamlınındır!" Sonra toplananlara dönmüş ve sormuş: "Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?"
Cemaat hep birlikte bağırmış: "Şamlınındır!" Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırmış: "Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe’ye dönünce gördüklerini Ali’ye anlat ve de ki: 'Ey Ali, Muaviye’nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!' ”DOĞRULARI ISKALIYORLAR
Eskiden halklar, hükümdarların, diktatörlerin söyledikleri doğru olmasa bile ak dediklerine ak, kara dediklerine kara demek zorunda kalıyordu. Gerçek demokrasiyle yönetilen ülkelerde bu durum asla yaşanmamalı. Ne yazık ki ülkemizde insanlar oy verdikleri partilerin liderlerinin dediği ‘yanlış olsa bile’ onların her dediğini kabul ediyor. Haksızlıklarını, yanlışlarını doğru sayıyor. Parti lideri devamlı kandırılıyor. Her kandırılışta mağdur edebiyatı yapıyor. Bundan dolayı dün ‘ak’ dediğini bugün ‘kara’ diyor. Ama bunları yaparken, aynı kitle yine ‘ellerini patlatırcasına’ alkışlıyor. ‘Daha dün bunun tam tersini söylüyordun. Birileri bizi kandırsın diye size oy vermedik’ diyemiyorlar. İnsanlar nasıl oluyor da ‘yargılama, sorgulama ve düşünce yeteneklerini’ bir tarafa bırakarak, parti liderine körü körünü bağlanabiliyor? Bunu yaparak karşı tarafta olan birçok doğruyu ıskaladıklarının farkına bile varmıyorlar. Aynı şekilde muhalefette olan partileri savunanlar da aynı hastalığa yakalanarak, iktidarın yaptığı doğruları ıskalıyor. Türk milleti asildir. Bundan dolayı Muavviye’nin adamları gibi yapılan adaletsizliklere, haksızlıklara körü körüne ‘Evet’ dememeliyiz. Bu halk zalim diktatör Muaviye’nin değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün halkı olarak kalmalıdır. Ve kalacaktır…

***

“ÇALIŞKAN’DA MI AKŞENERCİ OLDU?”

Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından üç yıl önce Odunpazarı’nda göçmen kültürünü Eskişehir’de yaşatabilmek için Balkan Kültür Evi açılmıştı. 300’ün üzerinde MHP’li Meral Akşener’in kuracağı yeni partiye katılmak için geçtiğimiz günlerde partilerinden istifa etti.  Eskişehir’den Meral Akşener’e omuz verecek olan MHP’liler 23 Ağustos’ta Balkan Kültür Evi’nde basın açıklaması yapmıştı. Eskişehir’de Balkan Göçmeni olan dostlarım beni aradı. Akşenercilerin Balkan Kültür Evi’nde basın açıklaması yapmasına tepki gösteren dostlarımız; “Federasyon ve derneğimize ait bir yer nasıl siyasete alet edilebiliyor? Yoksa AK Partili olarak bildiğimiz Federasyon Başkanımız Zihni Çalışkan’da mı Merak Akşenerci oldu? Zihni Bey, bu basın açıklamasına izin vererek, Eskişehir’deki Akşenercilere neden destek oldu?” diye konuştu.  Okurlarımız Federasyon Başkanlarına tepkili. Zihni Çalışkan Balkan Kültür Evi’ndeki Akşenercilerin yaptığı  kitlesel basın açıklaması konusunda kamuoyunu aydınlatmalı.


***

ELİNİ DEĞDİĞİ OKUL BAŞARIYA KOŞUYOR

Eskişehir okul Web sitelerinin etkin kullanımında Türkiye İkincisi oldu. Şehit Hasan Önal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi web sitesi, 53 bin 931 kurumun yer aldığı sıralamada ilk 100’e girerek 65’nci olarak büyük başarı elde etti.


BAKANLIK ÇALIŞMA YAPTI

Millİ Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okul ve kurumlar tarafından Okul Web Sitesi Yönetim Paneli kullanılıyor. Özellikle güvenlik ile ilgili yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler nedeniyle okul web sayfalarının bakanlık sunucularında barındırılması zorunlu kılındı. Sistemde, Türkiye çapında 53 bin 931 kurumun web sitesi bulunuyor. Bakanlık tarafından okul web sitelerinin etkin kullanım oranlarına yönelik çalışma yapıldı.  Eskişehir, okul ve kurum web sitelerinin etkin kullanımında Türkiye 2’ncisi olarak ilimizde eğitime gösterilen ilgiyi bir kez daha kanıtladı. Sıralamada, İstanbul 1’inci, Eskişehir 2’nci, Ankara 3’üncü, Karabük 4’üncü, Çanakkale 5’inci sırada yer aldılar. Şehit Hasan Önal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi web sitesi, 53 bin 931 kurumun yer aldığı sıralamada ilk 100’e girerek 65’nci olarak büyük başarı elde etti. 

ADINDAN ÇOK SÖZ ETTİRECEK

Eskişehir’de ise sıralama şöyle oldu; “1. Hasan Önal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2. Eskişehir Anadolu Lisesi, 3. Yunus Emre Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, 4. ETİ Sosyal Bilimler Lisesi, 5. 1. Hava İkmal Bakım Merkezi İlkokulu, 6. Fatih Fen Lisesi, 7. Öğretmenevi ve Akşam Sanatokulu, 8. Sarar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, 9. İsmet Paşa İlkokulu, 10. Ülkü İlkokulu.” Türkiye 65’incisi olarak büyük başarıya imza atan Hasan Önal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi özellikle Ebru Dedeoğlu’nun Okul Müdürü olmasından sonra başarı çıtasını yükseltti. Ebru Hanım, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde de başarılı çalışmalara imza atarak, okulun başarı ivmesini yükseklere taşımıştı. Ebru Dedeoğlu’nun elinin değdiği Hasan Önal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önümüzdeki süreçte projeleriyle, sportif, sosyal ve kültürel başarılarıyla Eskişehir’de adından çok söz ettirecek bir eğitim kurumu olacak. Başarılarından dolayı başta Ebru Hanım olmak üzere tüm Hasan Önal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çalışanlarını, öğrencilerini ve velilerini kutluyorum...

***

NOSTALJİTÜRKİYE'NİN İLK KADIN BAŞBAKANI ESİAD'DA

Yıl 1995. 22 yıl önce. Yer: Eskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı Tansu Çiller Eskişehir ziyareti sırasında ESİAD’a da uğruyor. Çiller ile birlikte çekilen tarihi fotoğrafta o dönemki ESİAD Başkanı Orhan Kesikoğlu, DYP Eskişehir Milletvekili ve aynı zamanda DYP GİK Üyesi olan İbrahim Yaşar Dedelek, Derneğin Yönetim Kurulu Üyeleri, Nevzat Altınel, Gürdal Abacı, Serdar Taci Zengin, Mehmet Arapoğlu, Selim Çolpan ve Derneğin Genel Sekreteri Servet Oğuzman yer alıyor. Gerçekten o yıllardaki ESİAD imza attığı işlerle hep kent gündeminde yer alıyordu. Kentimizin önemli sorunlarının çözümünde etkin oluyordu. Şehrin tüm milletvekillerinin Eskişehir paydaşında bir araya getiriyordu. 22 yıl önce ESİAD’ın estirdiği rüzgarı bugün hiçbir sivil toplum kuruluşu estiremiyor...

***
FOTO ŞAKA:CHP eski İl Başkanı İsmet Süder: Volkancığım CHP’nin Odunpazarı Belediye Başkan adayı yine Kazım Kurt olur.

AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan: İsmet Abi ağzından bal damlıyor. Kurt aday olsun, sadece Hamamyolu’ndaki ucube köprüyü yıkacam desem, açık farkla seçimi kazanırım.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi