Ezgi Uzgel

Dişi Ol Dişi

8 Mayıs 2018 22:00
A
a
Herkes içinde hem eril hem dişil güçleri barındırır. Ancak bu yazıyı içindeki kutsal dişili bulmak isteyenler için yazıyorum.
Hayat amacımız olduğumuz kişi olmayı başarmak. Şu anda dualite var. Bu dualite kendini erkek ve kadın, yin ve yang olarak gösteriyor. Kutsal dişil içimizdeki tanrıça gibi düşünebiliriz. Bu potansiyel şu anda uyuyor olabilir. Onu daha yakından tanımak istersek, dişili ifade eden enerjileri: Yaşam, yenilenme, yaratıcılık, doğum, şifa, açıklık, aşk, anlayış, şefkat, içgörü, sezgi, bilgelik, affetmek, ay, bağlantı, uyum, tedavi, alıcılık, tazelenme, duygusallık olarak ifade edebiliriz.
O yüzden içindeki kutsal dişili bulmak için bu enerjilerle bağlantıya geçmek gerekiyor. Bu enerjilerin kendini bizde ifade etmesine izin vermek gerekiyor. Tabii ki günümüzde bu enerjilerin yeterince  ortaya çıkmamasının nedenleri var. Örneğin iş hayatında, bir iş yerinde rekabet ortamı içerisinde açıklık gibi bir kavramın ortaya çıkması güç. Ancak kadın olarak sağlığımız bu bastırdığımız unsurları ifade ederek kazanılabilir. O yüzden eril olduğumuz iş gibi alanları özel hayattan ayırmayı öğrenmemiz gerekiyor.
Hepimiz eşsiz ve biriciğiz, yani hepimiz dişil olanın kendimize göre bir ifadesini taşıyoruz. O yüzden tek tip bir kadın oluşturmak gibi amacımız yok. Amaç her bir kadının kendisi için içindeki dişili nasıl daha fazla ortaya çıkartabileceğini keşfettirmek. Aynı zamanda dişil özelliklerimizin bizden yansımasını engelleyen şeyleri bırakmak. Eğitimli birçok kadın geleneksel kadın imajına karşı çıkarak bu özelliklerin karşısında durma çabasında. Bazı kadınlarda tamamen geleneksel kadın imajına tutunmakta. Ancak tutunduğumuz bu iki uç da tam olarak biz değiliz. Ya geleneksel düzende bizden beklenenlere karşı isyan ediyoruz ya da bunları mutlu olmaksızın yerine getiriyoruz çünkü kabul edilmek ve onaylanmak istiyoruz.
Geleneksel kadın rolünde gerçekleştirdiğimiz her şeyi severek mi yapıyoruz yoksa yeterli olabilmek adına mı buna bakmak gerekiyor. Örneğin topuklu ayakkabıyı sevdiğimiz için mi giyiyoruz bizden öyle beklendiği için mi? Bir erkeğin bizim temel ihtiyaçlarımızı karşılamasını bir sevgi göstergesi olarak gördüğümüz için mi istiyoruz yoksa bu ihtiyaçları kendimiz karşılamaktan aciz olduğumuz için mi?
Bu soruların cevabı iyi bir duygusal halden mi geliyor yoksa olumsuz bir duygusal halden mi onu gözlemleyin.
Kendi hayatımdan örnek verirsem kızım misafirlere çay koy dendiğinde çok rahatsız olurdum. Neden ben yapıyorum diye düşünürdüm. Halbuki bunu bu bir zorunluluk gibi değil de, eve gelen misafirin bir tanrı misafiri olduğu onu güzel bir şekilde ağırlamanın ne kadar değerli olduğunu anlayarak yapsaydım bu beni hiç rahatsız etmezdi. Bir insan bir şeyi hem sevip hem direnç gösteremez çünkü. O  yüzden bu geleneksel rol eskiden benim için can sıkıcı bir şeyken şu anda zevkle yaptığım bir şeye dönüştü.
Örneğin bir kadın makyaj yapmalı mıdır? Eğer bunu bir zorunluluk olarak yapıyorsa hayır. Eğer makyaj yapmayı sevdiği yerlerini dünyaya daha da güzel yansıtmanın sanatsal bir yöntemi olarak görüyorsa evet.
O yüzden kendi dişiliğini keşfederken herkes kendisini nelerin mutlu edip kadınsılığını arttırdığına ve iyi işlediğine bakmalı. Hangi konuların da onu mutsuz edip onda işlemediğine bakması gerekir.  Herkesin kendi dişiliğini keşfettiği ve uyum içerisinde yaşadığımız günler dileğiyle.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi