19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Bahri Yücel

DOĞRU MU?

11 Ocak 2018 23:57
A
a
Sevgili okurlar;
Son zamanlarda küçük yaştaki kız çocuklarının evlendirilmesi konusu insanların zihinlerinde çeşitli düşünceler meydana getirdi.
İşin esası öyle değil. Buluğ çağı başkadır. Evlenme çağı başkadır. Kendine bakacak kadar dahi düşünce sahibi olmayan bir çocuğu başkasına verip ondan fayda beklemek hangi dine, hangi akla, hangi izana sığar? Sonra kız çocuklarını özellikle istemediği kimselerle ve zoraki olarak evlendirmek Müslümanım diyen bir kimseye hiç mi hiç yakışmaz. Bırakın zoraki evlendirmeyi, işte İslam tarihine bir bakalım Allah Resulü kızı Fatıma’yı Hz. Ali’ye vereceği zaman hem onun rızasını almış, hem de kızı Fatıma’ya “Ya Fatıma mehir olarak sen 400 dirheme razı olur musun?” dedi Fatıma validemiz “Hayır razı olmam” dedi.
Bunun üzerine Cebrail A.S. gelip, “Ey Allah’ın Resulü Allah-ü Teala Fatıma’ya cenneti ve içindekileri mehir olarak verdi” dedi.
Bu müjde Hz. Fatıma’ya ulaştırılınca yine razı olmam dedi. O zaman Allah Resulü sevgili kızıma “Ey kızım Fatıma neye razı olursun” diye sordu.
O zaman Hz. Fatıma “Ey babacığım senin razı olduğun şeye ben de razı olurum” dedi.
Çünkü peygamberimizin Allah Teala’dan isteyip razı olduğu şey ahirette ümmetine şefaat etme nimeti idi.
Bunun üzerine Cebrail A.S. elinde yazılı kağıt olduğu halde Allah Resulü’nün huzuruna tekrar geldi ve “Ya Fatıma babanın ümmeti sana mehir kılındı” müjdesini verdi Hz. Fatıma da kağıdı eline aldı ve; “Yarabbi kıyamet günü olduğunda bu kağıdı elime alarak işte benim mihrim diyerek senin huzuruna geleceğim” dedi.
Kız evlatlarına erkeğe gösterdiğimizden katbekat fazla ihtimam ve şeffaf göstermemiz ve onları korumamız gerekir.
Bir hadis şerifte; kimin 3 kızı olur, onu yetiştirir, edep ve namusu ile gelin ederse; cennet o anne ve babaya vacip olur buyuruldu.
Bir rivayete göre Hanefi mezhebinin lideri İmamı Azam Hazretleri Peygamberimizin emrettiği veya yaptığı tüm sünnetlerin tamamını işlemiş, vefat ederken gözlerinden yaşlar akarak ağlamış ona sormuşlar “Ya İmam sen ki farzlardan sonra sünnetlerinde tamamını yaptın niçin ağlıyorsun?” O da “Evet bütün sünnetleri de yaptım ama Cenab-ı Peygamberimiz kızı Fatıma’nın evine gider dinlenirdi. Benim bir evladım olmadı o sünneti yerine getirmedim. O eksik kaldı. Onun için ağlıyorum” buyurmuşlardır.
İşte kız evladı bu kadar kıymetlidir. Eyvahlar olsun ki bu kıymeti bilemeyeip de ziyan edenlere.
Ne mutlu ki onu tertemiz yetiştirip cennette şefaatçi kılanlara.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi