19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Emine Girgin

DUYGUSAL MANİPÜLASYONA MI UĞRUYORUZ?

3 Mart 2018 23:59
A
a
Bir erkek arkadaşım kız arkadaşıyla yaşadığı problemi benimle paylaştı. Haklı olduğu konularda bile kendini sinmiş gibi hissettiğini ve tartışma sonucu genellikle kız arkadaşının haklı çıktığını söyledi. Bu durumda kadın, erkeğini duygusal baskı altına almış oluyor ve erkeğinin kendisini zayıf ve güçsüz hissetmesine neden oluyor. Uzman psikologların duygusal manipülasyon olarak adlandırdıkları bu durum ise aslında benmerkezci kişilerin sergilediği bir davranıştır. Bu kişiler ilişkide yaşanan probleme çözüm arıyorlarmış gibi görünseler de aslında eşlerini kendi kontrollerinin altına almaya çalışırlar.
Arkadaşımın söyledikleri şu şekilde: “Kız arkadaşım sürekli beni kontrol etmeye çalışıyor. Her tartışmamızda da haklı çıkıyor. Haklı hissettiğim zamanlarda bile kendimi sindirilmiş gibi hissediyorum. Bir daha kavga çıkmaması için çabalıyorum” dedi.
Eminim etrafınızda bu tür problemle karşılan arkadaşlarınız vardır ya da belki de siz de yaşıyor olabilirsiniz. Farkında bile olmadan eşiniz tarafından manipüle ediliyorsunuzdur. Zira manipülatörler, siz ne olduğunu anlayana kadar sizi çoktan itaat etmeye zorlamış oluyorlar. Bu durumla karşılaşan eşlerde kendilerini güçsüz hissederken, bir sonraki yaşanacak tartışmaya da savunmasız girmek zorunda kalıyorlar.
Manipülatörler, istedikleri zaman tartışma çıkartırlar, süreci istedikleri gibi uzatıp bitirirler. Duygusal manipülasyona uğramanız için büyük bir kabahatinizin olmasına gerek yoktur, küçük bir şeyi bile devasa büyütecek kadar ustadırlar.
Bu tarz problemlerle karşılaşıyorsanız ilişkinizde iletişim bozukluğu vardır. Baskın, benmerkezci karakter yani manipülatör, haklı da olsanız sizi sindirecektir ve zamanla kendiniz olmaktan çıkacak başka bir kimliğe bürüneceksiniz. Yapmak istemediğiniz şeyleri yapacak, sırf karşı taraf mutlu olsun diye mutsuz bir hayat süreceksiniz. Benim önerim bir psikologla görüşmeniz. İletişim bozukluğu ne kadar büyür ve derinleşirse süreç o kadar karmaşıklaşacaktır.
Birbirine bağıran, üzen, kıran insanlar olmak yerine empati ve öz eleştiri yapabilen kişiler olabildiğimiz günlere.
Sevgiler…
1000
icon
PİLAVCI CENGİZ 15 Mart 2018 15:17

Dünyaya ilk gelen, yaratılan insan H.Z Adem sır, Gayet güzel yaşayıp giderken, yaradan bakmış bu böyle olmuyor Havva yı yaratmış, ve o andan sonra ilk elma ile erkeği kandıran kadın günümüzde bile hep kurnaz ve erjeği parmağında oynatıyor, , , Yalan mı yani??😎😍

0 0 Cevap Yaz
PİLAVCI CENGİZ 15 Mart 2018 15:17

Dünyaya ilk gelen, yaratılan insan H.Z Adem sır, Gayet güzel yaşayıp giderken, yaradan bakmış bu böyle olmuyor Havva yı yaratmış, ve o andan sonra ilk elma ile erkeği kandıran kadın günümüzde bile hep kurnaz ve erjeği parmağında oynatıyor, , , Yalan mı yani??😎😍

0 0 Cevap Yaz
ROTASIZ PİLOT. 15 Mart 2018 15:13

Kadınlar mı kurnaz, erkekler mi uyanık bunu anlamak zor.

0 0 Cevap Yaz
Yzb Poyraz 15 Mart 2018 15:12

Kadın haklarını savunmaya gerek yok bence, zaten onlar her zaman haklıdır.😀

0 0 Cevap Yaz
DENİZ YILDIZI 15 Mart 2018 15:11

Kadın psikolojisini ben yıllardır çözemedin, çözen bir psikolog varmıdır ki acaba??

0 0 Cevap Yaz
KUZEY YILDIZI 15 Mart 2018 15:09

Nedense kadınlar haksızken kendini haklı çıkartmwk için böyle yapıyor.

0 0 Cevap Yaz
Yzb Poyraz 15 Mart 2018 15:07

İnsan bazen sevdiği üzülmesin diye haklı olduğu konularda haksızmış rolünü üstlenir, fakat diğeri de nasıl olsa kabulleniyor diye bildiğini okumaya devam eder, ama o o kadar da uzun boylu değil.Her insanın bir sabrı vardır, sabır taştımı kıyamet kopar.

0 0 Cevap Yaz
HSYN 15 Mart 2018 15:03

Baktım ki olmuyor, kimse için haklıyken kendimi geri de tutmam aksine haklı olduğum konuda sonuna kadar olayların üstüne giderim.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi