Ezgi Uzgel

DUYGUSAL YARALAR

12 Aralık 2017 23:59
A
a
Hayatımda her şey yolunda olmasına rağmen son haftalarda geçmiş acılarımla ilgili rüyalar görmeye başladım. Yıllar önce olmuş konularda rüyamda kızgınlıkla titriyordum. Şu anda aklımı meşgul eden konular ise 1 yıl önce yaşanmış şeyler. Çok açık bir şekilde duygusal etki ve üzüntü yaşatan şeyleri o an görmezden gelip sağlam duruyor olaylara sonra hatta çok sonra dönüp bakıyorum.

Peki ya bir çivi batsaydı ayağımıza, fiziksel bir yara olsaydı nasıl davranırdık? Bir çivi battığında, şu an hiç incinmedim ki diye rol yapmıyoruz. Acıyı duyuyor, yarayı temizliyor en iyi şekilde bakımını yapıp sonra da geçmesini bekliyoruz. Yarayı görmezden gelmiyoruz ya da hiçbir şey yapmayıp benim hiçbir şeyim yok sağlığım mükemmel demiyoruz.

Fiziksel bir yara aldığımızda ve gerekeni yaptığımızda onun zamanla iyileşeceğine güveniyoruz. Çivinin battığı yerin sonsuza kadar acımayacağını biliyoruz. Yani gerekeni yaptıktan sonrasını Allah’a bırakıyoruz.
Bu durumda duygusal bir yara olduğunda da önce yaralandığımızı kabul etsek, acımızı bir hissetsek, hatta neden bu kadar acıdığını anlamaya çalışsak. Fiziksel bir yaramız olduğunda nasıl yaramız büyükse doktordan, yaramız daha küçükse o an yanımızdaki arkadaştan destek alıyorsak, duygusal yaramız küçükse arkadaşlardan büyükse bir uzmandan destek alsak iyi olmaz mı?

Bazen kadınların eşimin yaptığı olumsuz davranıştan hiç etkilenmiyorum dediğini duyuyorum. Bu mümkün mü? Bir kadının eşinin yaptığı şeyden etkilenmemesi belki o an o durumu yok sayması ile ilgili olabilir ancak belki yıllar sonra o konuyu içinde, kalbinde tekrar masaya yatıracak.

Bir kişinin kendi amirinin, arkadaşının ona söylediği olumsuz bir sözden etkilenmemesi mümkün mü? Ben onu hiç takmıyorum dese de bir kişi, bu gerçek olabilir mi?

Aydınlanmadığımız sürece çeşitli seviyelerde duygusal yaralarımız olacak. Onları bastırmayıp kabul etmek, sağlıklı bir şekilde yüzleşmek, tedavi etmek ve sonra iyileşmesini de Allah’a bırakmayı diliyorum. Gerekeni yapalım ve iyileşeceğinden emin olalım. Tüm duygusal yaralara rağmen hayat güzelliklerle çevrili. Ne kadar hızlı tedavi edersek yarayı, o kadar hızlı koşup, top oynayabiliriz yine.

Sağlıcakla kalın.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi