Hasan Atak

EKMEĞİMİZLE OYNAMAYIN!..

17 Kasım 2017 23:59
A
a
“Kesinlikle gizli bir zam söz konusu değildir yani 200 gram ekmek üreten bir işletmenin gizli zam yapması söz konusu değildir. Ekmeğin fiyatına bakacağımız zaman kilogram fiyatını baz alırız yani bugün ekmek 200 gram da olsa kilogram fiyatının 5 liranın üzerine çıkması söz konusu değildir. Bugün 250 gram ekmek 1,25 liradan satılıyorsa 200 gram ekmek yapacak esnaf bunu 1 liradan satacaktır. Bugün itibarıyla 2018'in 6. ayına kadar kilogramı 5 liranın üzerinde ekmek fiyatı düşünülmemektedir.”
Bu sözler Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcıya ait sayın Balcı ekmeğin 200 gramdan başlayarak 10 gram ve katları olarak üretilebilmesi için bir çalışma yapıldığını belirtip “Kesinlikle gizli bir zam söz konusu değildir. demiş. Biz de inandık diyelim! Nedense son yıllarda hep böyle oluyor. Temel gıda mallarında yapılacak zamlar fiyat düzenlemesi fiyat güncellemesi gibi isimler altında süsleniyor. Bunu savunmakta iktidara yaranma peşinde olan derneklere, örgütlere düşüyor. Göz göre göre bile yapılan zamları yokmuş gibi göstermeye çalışmakta tam bir algı yöntemi. Aslına bakarsanız bu biçimde hayatımıza giren zamlar üzerinde uzun uzun konuşulması gereken bir husus. Bu hususların detayını başka bir yazıya bırakıp özellikle ekmek zammı ile ilgi CHP Milletvekili Fikri Sağlar’ın vermiş olduğu soru önergesini incelersek durumun çok net anlatmış olduğu görürüz. Özetle söylenen şu; “Hepimizin bildiği gibi ülkemizin son günlerdeki gündemi fahiş zamlar. Elbette zamlar kadar onu duyurma biçimi de önemlidir. Vatandaşın aklı ile oynarmış gibi ‘fiyat güncellemesi, fiyat ayarlaması’ gibi örneklere daha önce şahit olmuştuk. Bu sefer ise ekmeğin gramajında yapılacak olan azaltma ‘ekmek israfına gramaj ayarı’ başlığıyla duyurulmuştur. Basit bir matematik hesabı yaparsak; 250 gram ekmek 1 lira yani 1 kilo ekmek 4 lira. Zammı örtbas eden sözde ‘ekmek israfına gramaj israfı’ na göre ise; 200 gram ekmek 1 lira 1 kilo ekmek 5 liraya tekabül eder.
Sonuç olarak yüzde 25 zam yapılmıştır. Gramaj düşürülmesi gizli zam mıdır? Şayet zam değilse halkın temel besin kaynağı ekmeğin fiyatı da gramajı gibi düşürülecek midir? Ekmeğe son 10 yılda yapılan zamların oranı nelerdir? Bu zamların gerekçeleri nelerdir? İthal buğdaylarla alakalı olabilir mi? Kendi kendine yeten 7 tarım ülkesinden biriyken, hatta buğday ihraç ederken, uyguladığınız yanlış tarım politikaları ile ülkemizin ithalatçı duruma düşmesini nasıl açıklıyorsunuz? Buğday ithalatının önüne geçmek için tedbirler alacak mısınız? Yoksa samanı bile ithal etmeye devam mı edeceksiniz? Kendi çocuklarınız milyon dolarlık şirketlerini vergiden kaçırmak için Malta’da kurarken, siz vatandaşın üç kuruşuna göz dikmekten utanmıyor musunuz?”
Evet görüldüğü gibi hesap ortada durum ortada buna rağmen Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanın “Kesinlikle gizli bir zam söz konusu değildir.” İfadesi komik olmaktan öteye geçemediği gibi halkı kandırmak gibi ağır bir suç içeriyor. Federasyon algı operasyonlarının bir parçası olup halkı kandırmak ve halkın ekmeği ile oynamak yerine asli görevlerini unutmadan çalışmalarını yürütse eminin daha halkımıza faydalı olacaktır!..
1000
icon
nuri 18 Kasım 2017 20:46

bırakın ekmek fiyatlarına zam yapılmasını tam tersine belediyelerin bütün fırınları çok sıkı denetlemeleri gerekiyor..tam buğday diye sattıkları ekmeğin hamuruna kakao karıştırmaktan tutun da ekmekler bekledikçe yapışken bir hale gelmesi ve tuhaf bir şey olmasına kadar her türlü yabancı katkı maddeleri yasaklanmalı..

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi